Wzrasta liczba chorych na cukrzycę

W krajach Unii Europejskiej obserwujemy wzrastającą liczbę chorych na cukrzycę. Dlatego należy pamiętać o ryzyku wystąpienia tej choroby. W Polsce na cukrzycę obecnie choruje około 2 milionów osób, tj. 6,54 % społeczeństwa. Poza tym jest  liczna grupa pacjentów niezdiagnozowanych (ok.2%), którzy  jeszcze nie wiedzą
o podstępnie rozwijającej się chorobie.

Specjaliści alarmują, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba diabetyków w naszym kraju podwoi się. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Do jej rozwoju przyczynia się nadwaga, otyłość, mała aktywność fizyczna. Ministerstwo Zdrowia od 2010 roku realizuje „Narodowy program przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym” adresowany do dzieci i młodzieży, który ma zwiększyć wiedzę o możliwościach uniknięcia tych chorób. Jaki styl życia, taka skłonność do cukrzycy – ryzyko zachorowania na nią aż w 80% zależy od stylu życia. Badania wykazują, że najczęściej na cukrzycę typu drugiego chorują te osoby, które najmniej czasu i wysiłku przeznaczają na utrzymanie odpowiedniej masy ciała, przestrzeganie właściwej diety i ćwiczenia, palą papierosy i nie ograniczają picia alkoholu.
Wyróżnia się dwa typy cukrzycy: pierwszy (insulinozależny) – dotyczy 10% wszystkich chorych – i drugi (insulinoniezależny). Cukrzyca typu drugiego może długo rozwijać się podstępnie, nie dając żadnych objawów. Dlatego wielu chorych rozpoczyna leczenie dopiero wtedy, gdy rozwiną się u nich groźne powikłania naczyniowe, np. kardiologiczne.

Szybkie wykrycie cukrzycy i następnie właściwe leczenie pozwoli zapobiec powikłaniom. Dlatego przynajmniej raz w roku należy badać stężenie glukozy we krwi. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby po 45 roku życia oraz z tzw. grupy ryzyka (nadwaga, mała aktywność fizyczna, nadciśnienie, chorzy na cukrzycę w rodzinie). Jeśli tracimy wagę, mamy wzmożone pragnienie, oddajemy zwiększoną ilość moczu – powiedzmy o tym lekarzowi rodzinnemu.
Poziom glukozu we krwi można oznaczyć także bez skierowania do laboratorium, odpłatnie. Do badania zgłaszamy się na czczo, 12 godzin po posiłku.

lek. med. Krystyna Dudzińska
z-ca dyrektora ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz

Newsletter