Współpraca z Wolfenbüttel

Wymiana młodzieży między Zespołem Szkół Zawodowych we Wrześni a szkołą zawodową Carl-Gotthard-Langhans-Schule w Wolfenbüttel trwa od 1991 roku.

Dzielenie się doświadczeniami zawodowymi oraz wspólna praktyka w zawodzie były celem wizyty uczniów i nauczycieli z niemieckiej szkoły zawodowej, goszczących we Wrześni od 25 do 30 maja.

 

Młodzi Niemcy, którym towarzyszyli opiekunowie – Paul Kandora oraz Ulrich Mende, reprezentowali m.in. zawody elektryka urządzeń przemysłowych i instalatora systemów sanitarnych. W pracowniach Zespołu Szkół Politechnicznych zapoznali się z polskim systemem kształcenia zawodowego. Bogdan Nowak, dyrektor ZSP, w kliku słowach przedstawił funkcjonowanie kierowanej przez siebie placówki.

  • Współpraca z Wolfenbüttel

Goście odbyli praktykę zawodową w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej.

Kilkunastoletnia współpraca między miastami to wiele inicjatyw, niemiecka młodzież opiekuje się m.in. grobami na cmentarzu poewangelickim w Sokolnikach i dokonuje tam drobnych renowacji i napraw. Podczas tegorocznego pobytu młodzi Niemcy zwiedzili Poznań i Gniezno, wybrali się nad jezioro do Powidza, gościli we wrzesińskiej wieży ciśnień i kręgielni, żeglowali w Przybrodzinie, wyruszyli na wycieczkę rowerową do Czerniejewa i odwiedzili Starostwo Powiatowe. Pojechali także z polską grupą do Torunia.

Między 11 a 16 maja Polacy udali się z wizytą do Wolfenbüttel: zwiedzili szkołę CGLS, fabrykę VW w Wolfsburgu oraz najważniejsze zabytki w Braunschweigu. Młodzież z obu krajów rozegrała mecz piłki nożnej i wzięła udział w spływie kajakowym. Starosta Jörg Röhmann mianował polskich uczniów „ambasadorami” powiatu. Największą atrakcją okazał się wyjazd do Heide Park w Soltau.

(red.)

« wstecz

Newsletter