W zakładzie kosmetycznym

Po okresie zimowym wielu z nas zechce odwiedzić zakłady kosmetyczne, aby co nieco poprawić w swoim wyglądzie czy odświeżyć urodę. 

 Udając się do takiego zakładu i powierzając się w ręce kosmetyczki, musimy zwracać uwagę na warunki, w jakich zabiegi będą wykonywane. W gabinecie musi być przede wszystkim czysto. To miejsce, gdzie warunki higieniczne są szczególnie ważne dla bezpiecznego wykonania zlecenia.
 Kosmetyczka powinna mieć na sobie odpowiednią odzież, przed zabiegiem umyć i zdezynfekować ręce oraz założyć rękawiczki. Ważne też są odpowiednie kwalifikacje i praktyka zawodowa w zakresie zleconych zabiegów. Warto znać opinie innych klientów o wybranym gabinecie kosmetycznym.
Gdyby jednak zdarzyło, że w zakładzie nabawiliśmy się choroby (ogólnie to ujmując), to wówczas musimy udowodnić związek powstania zakażenia z wizytą w tym gabinecie. Nie będzie to łatwe, ponieważ musimy zgromadzić dowody, które potwierdzą podnoszone fakty. Najlepiej postępowanie rozpocząć od wizyty u kosmetyczki, której należy przedstawić zaistniałą sytuację. Być może przedstawione argumenty skłonią ją do zwrotu kosztów leczenia, a przynamniej kosztów nietrafionego zabiegu.
Gdy nie dojdzie do porozumienia, pozostaje dochodzenie odszkodowania na drodze sądowej. O swoim problemie można też poinformować inspekcję sanitarną.
Podstawa prawna obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 19.10.2016 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2016 roku pozycja 1866).

 Elżbieta
Staszak-Małecka

« wstecz

Newsletter