Jak poprawnie wręczać i przyjmować prezenty?

Pani Ewelina właśnie obroniła pracę magisterską. Z tej okazji Pan Jakub postanowił wręczyć bliskiej przyjaciółce prezent. Kobieta otrzymała od niego drogą bransoletkę i z tego powodu poczuła się niezręcznie. Czy odmowa przyjęcia podarunku będzie z jej strony czymś niestosownym?

Jednym z podstawowych problemów związanych z wręczaniem upominków jest odpowiedni wybór prezentu. Czymś, o czym zawsze warto pamiętać, obdarowując drugą osobę, są jej upodobania. O gustach się nie dyskutuje, dlatego nie próbujmy na siłę przekonywać kogoś do czegoś, co sami preferujemy. Postawmy na prezent, który niekoniecznie musi się nam podobać, ale za to może sprawić komuś radość. Zastanówmy się nad tym, czym interesuje się dana osoba, jakie kupuje ubrania, perfumy czy biżuterię. Jeśli nie znamy jej zbyt dobrze, zawsze można podpytać o to kogoś z jej rodziny, znajomych lub współpracowników. Druga z zasad mówi, że podarunek nie powinien być ani zbyt tani, ani zanadto drogi. Upominek za kilka złotych nie stawia nas w dobrym świetle. Z kolei przyjęcie prezentu, na który wydaliśmy znaczną sumę, może okazać się bardzo krępujące dla obdarowanego. Jeżeli nie stać nas na zakup czegoś droższego lub żadne ciekawe rozwiązanie nie przychodzi nam do głowy, zawsze możemy wykonać coś własnoręcznie – ale tylko wtedy, gdy mamy choć minimalne zdolności manualne. Taki prezent na pewno będzie miał dużą wartość sentymentalną. W sytuacji, kiedy kogoś zbyt dobrze nie znamy, dobrym pomysłem może być wręczenie bonu upominkowego. Uratuje to nas przed podarowaniem czegoś nietrafionego. Lepiej nie dawać komuś samych pieniędzy, chyba że państwo młodzi poprosili o to w zaproszeniu ślubnym. Jeśli mamy bliski kontakt z daną osobą, powinniśmy wiedzieć, jaki prezent będzie odpowiedni. Obdarowanie kogoś w taki sposób może oznaczać, że zabrakło nam kreatywności lub po prostu nie znaleźliśmy czasu na szukanie właściwego upominku.

Odpowiednie przygotowanie podarunku

Jeśli chodzi o samo wręczanie prezentów, to należy pamiętać, że zawsze przekazujemy je w opakowaniu. Wystarczy, że podarunek zawiniemy w elegancki papier lub umieścimy w prezentowej torebce. Możemy dodać też jakiś drobiazg od siebie, np. karteczkę z ręcznie napisanymi życzeniami. Taki gest pokaże, że naprawdę się postaraliśmy i poświęciliśmy dla kogoś swój czas. Estetyczne zapakowanie prezentu świadczy o naszym szacunku wobec obdarowanej osoby. Powinniśmy także usuwać ceny znajdujące się na przedmiotach. Do wyjątków należy biżuteria, przy której zostawiamy metki jubilerskie, w razie gdyby musiano dokonać jakiejś poprawki, np. zmniejszyć pierścionek. Cena powinna pozostać również na książce, dlatego nie zaklejamy jej, ani nie zamazujemy. Dedykując książkę, starajmy się nie pisać niczego na stronie tytułowej. Najlepiej będzie, jeśli dołączymy do niej osobny kartonik z dedykacją. Podczas wręczania prezentu nie powinno się podkreślać faktu, że mieliśmy duże problemy z jego znalezieniem i musieliśmy poświęcić na to sporo czasu i energii. Takie zachowanie może spowodować, że obdarowana osoba poczuje się zakłopotana.

Jak zachować się po otrzymaniu prezentu?

W kręgu kultury europejskiej osoba otrzymująca prezent powinna od razu go rozpakować, oczywiście jeśli jest to możliwe. Nie wymaga się takiego postępowania od nowożeńców podczas ich wesela. Chodzi o to, by wręczający upominek mógł być świadkiem radości tego, kogo obdarował. Jeśli prezent okaże się nietrafiony, trzeba podziękować i mimo wszystko uśmiechnąć się. Nie musimy za to silić się na wyszukane komplementy, aby uniknąć otrzymania czegoś podobnego w przyszłości. Z drugiej strony komentowanie otrzymanego prezentu również jest nieeleganckie.

Przyjmować czy nie przyjmować?

Czy można nie przyjąć podarunku? Tak, ale wyłącznie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy jest to bardzo drogi prezent, a osoba, która nam go daje, nie pozostaje z nami w bliskiej relacji. Możliwe, że w taki sposób chce coś zyskać lub wzbudzić w nas poczucie zobowiązania. Pani Ewelina powinna zatem przyjąć bransoletkę od pana Jakuba, ponieważ są przyjaciółmi, a wśród najbliższych wręczanie droższych podarunków jest dopuszczalne. Po drugie, nie musimy przyjąć prezentu, kiedy ma on charakter erotyczny. Jeśli mąż podaruje żonie erotyczną bieliznę, nie ma w tym nic złego. Gorzej, jeżeli kolega z pracy postanowi obdarować czymś podobnym koleżankę. Takie zachowanie jest bardzo nie na miejscu i jeśli kobieta postanowi nie przyjmować takiego podarunku, ma do tego prawo, a jej postawa będzie uzasadniona.

Monika Tomczak

  • Jak poprawnie wręczać i przyjmować prezenty?

« wstecz

Newsletter