Udar mózgu

 

Na udar mózgu zapada w Polsce prawie 65 000 osób rocznie. Może wystąpić w każdym wieku, najczęściej chorują starsi po 60 roku życia, ale ponad 12 000 udarowców rocznie to ludzie młodsi, w wieku 35-59 lat, a więc aktywni zawodowo i wychowujący dzieci.

Jak rozpoznać udar? Najczęstszymi objawami jest nagłe wystąpienie niedowładu lub porażenia mięśni twarzy, ręki i/lub nogi, najczęściej po jednej stronie ciała; „znieczulenia” twarzy, ręki i/lub nogi, najczęściej po jednej stronie ciała; zaburzeń mowy z trudnościami w zrozumieniu słów oraz w wypowiadaniu się; zaburzeń widzenia w jednym lub obu oczach; zaburzeń chodzenia z utratą równowagi i zawrotami głowy; silnego bólu głowy bez znanej przyczyny, mogą także wystąpić wymioty. Objawy udaru zależą od umiejscowienia uszkodzenia w mózgu oraz od jego rozległości. Dlatego u poszczególnych osób mogą się różnić. Udar mózgu często jest niebolesny. Jak pomóc? Wymienione objawy są bardzo groźne i niezwłocznie należy zwrócić się o pomoc do lekarza oraz wezwać pogotowie ratunkowe. Szybkie rozpoznanie to szansa na skuteczniejsze leczenie. Nawet jeśli objawy ustępują samoistnie, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

Udar mózgu jest schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu i często może pozostawiać trwały uszczerbek na zdrowiu. Jest trzecią przyczyną zgonów i najczęstszą przyczyną inwalidztwa osób po 40 roku życia. Wielu chorych na udar umiera w pierwszym miesiącu od zachorowania, ci, którzy przeżyli, pozostają, w różnym stopniu, osobami niepełnosprawnymi.

 

Krzysztof Robaszkiewicz
instruktor pierwszej pomocy PCK

« wstecz

Newsletter