Kleszcze - czy ciągle groźne?

Lato to sezon ukąszeń kleszczy. Te małe pajęczaki okryte są złą sławą ze względu na przenoszone przez nie choroby – boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Nie wszystkie kleszcze są zakażone i groźne dla człowieka. Niemniej należy przestrzegać kilku zasad, aby niepotrzebnie nie wystawiać się na niebezpieczeństwo. Kleszcze zanim znajdą odpowiednie miejsce do ukąszenia, wędrują po ubraniu i skórze niekiedy kilka godzin. Wychodząc na spacer do lasu należy założyć długie spodnie i koszulę z długim rękawem, najlepiej w jasnym kolorze, co pomoże zauważyć poruszającego się kleszcza. Można stosować repelenty – środki chemiczne odstraszające kleszcze. Po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć ciało i ubranie. Kleszcze szczególnie chętnie wybierają miejsca ciepłe i dobrze ukrwione: pachwiny, zgięcia pod kolanami, okolicę za uszami, pępek. Warto też wziąć prysznic, aby spłukać ewentualnie przeoczone mniejsze osobniki.

Borelioza to choroba wywoływana przez krętki przenoszone przez kleszcze. Ważnym wczesnym objawem choroby jest rumień wędrujący. W miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienienie, które z czasem staje się coraz większe poszerzając średnicę, z tendencją do blednięcia w środku, co sprawia wrażenie wędrowania. Z tym objawem koniecznie należy się zgłosić do lekarza. Zastosowanie odpowiedniego leczenia na tym etapie zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Na boreliozę nie ma szczepionki. Istnieje natomiast szczepionka zabezpieczająca przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Zgodnie z kalendarzem szczepień nie jest ona obowiązkowa. Zaleca się ją osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu choroby – szczególnie pracownikom lasu, stacjonującym w lesie żołnierzom, rolnikom, uczestnikom obozów i kolonii.

lek. Sebastian Nowicki
wiceprezes Szpitala Powiatowego we Wrześni

« wstecz

Newsletter