Zmiany w wystawianiu skierowań na badania

Od nowego roku na badania diagnostyczne kosztochłonne mogą kierować tylko lekarze specjaliści.

W ubiegłym roku informowałam Państwa o tym, że lekarz rodzinny może kierować do badania metodą tomografii komputerowej. Jednak od 2010 roku lekarze rodzinni nie wystawią już skierowania na to badanie. Tak zadecydował NFZ.

Rodzi się oczywiście pytanie, do kiedy jest ważne skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego w 2009 roku? Mimo że brak jednolitego rozstrzygnięcia NFZ, sądzę, że co najmniej do końca stycznia powinny być honorowane skierowania od lekarzy rodzinnych.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nadal mogą kierować pacjentów na badania podstawowe, badania laboratoryjne, EKG w spoczynku, USG jamy brzusznej czy zdjęcia RTG oraz badania endoskopowe przewodu pokarmowego, gastroskopię i kolonoskopię.

Gastroskopia to badanie pozwalające na dokładną ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy. To badanie diagnostyczne, wykonywane w celu ustalenia np. przyczyny bólu brzucha, odbijań, wzdęć, zgagi. Gastroskopia może też mieć charakter terapeutyczny, np. usuwanie ciał obcych, tamowanie krwawień, usuwanie polipów.

Kolonoskopia pozwala zbadać jelito grube oraz usunąć polip jelita grubego, czyli zapobiec rozwojowi raka jelita grubego. Przypomnę, że badania endoskopowe przewodu pokarmowego wykonywane są przez zespół lekarzy specjalistów i pielęgniarki w nowocześnie wyposażonej pracowni endoskopowej Szpitala Powiatowego we Wrześni.

 

Krystyna Dudzińska
z-ca dyr. ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz

Newsletter