Pozycja boczna

Zdarza się, że idąc przez park lub ulicą widzimy osobę leżącą na ziemi lub ławce. Zazwyczaj myślimy, że nadużyła alkoholu. Nie zawsze tak jest, może ona potrzebować naszej pomocy.

Podejdźmy i sprawdźmy, co się stało. Podchodząc upewnijmy się, że nic nam nie zagraża, na przykład zbite butelki po alkoholu. Następnie dla bezpieczeństwa załóżmy rękawiczki, a jeśli ich nie mamy wystarczy woreczek lub reklamówka ze sklepu. Potrząśnijmy delikatnie za ramię zadając krótkie, proste pytanie na przykład: Halo! Czy mnie Pan/Pani słyszy?! Jeżeli nie zareaguje – sprawdźmy, czy oddycha. W tym celu odchylmy delikatnie głowę do tyłu trzymając palcami za brodę i drugą ręką za czoło. Następnie przyłóżmy swoją głowę do poszkodowanego tak, aby nasz policzek był na wysokości ust, uszy koło nosa oraz by widzieć unoszącą się klatkę piersiową. W ten sposób obserwujemy, słuchamy i wyczuwamy przez około 10 sekund, czy osoba oddycha. Jeżeli nie, dzwonimy po pogotowie ratunkowe (numer 999 lub z telefonu komórkowego 112) i zgłaszamy dyspozytorowi, że osoba nie posiada czynności życiowych. Pamiętajmy, że nigdy nie rozłączamy się pierwsi, gdyż dyspozytor może nam zadać dodatkowe pytania. Po zakończonej rozmowie powinniśmy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową w celu przywrócenia czynności życiowych. Jeżeli ktoś nie wie, jak ją wykonywać dyspozytor może nas poinstruować, co powinniśmy robić do przyjazdu pogotowia. Jeżeli poszkodowany oddycha kładziemy go w pozycji bocznej.

  • -

Rękę bliższą ku nam zginamy w łokciu pod kątem 90° ku górze, nogę dalszą zginamy w kolanie tak, by stopę włożyć pod bliższe kolano. Drugą rękę (tę dalszą) przyłóżmy grzbietem dłoni do policzka bliższego cały czas ją trzymając. Teraz za pomocą dźwigni przechylamy poszkodowanego w swoim kierunku. Gdy już położymy go na boku sprawdźmy jeszcze raz oddech. Jeżeli wszystko jest w porządku, okryjmy poszkodowanego i zadzwońmy po pogotowie.

  • Pierwsza pomoc

Pozycja boczna jest bezpieczna dla osoby nieprzytomnej, ponieważ z powodu rozluźnienia wszystkich mięśni może dojść do opadania języka i blokowania dróg oddechowych oraz zadławienia treścią żołądkową. Ułożony w takiej pozycji może swobodnie oddychać.

Pamiętajmy, że kiedyś to my możemy potrzebować pomocy, chcemy przecież by i nam została ona udzielona.

 

Krzysztof Robaszkiewicz
wolontariusz PCK

« wstecz

Newsletter