Cholesterol
Cholesterol
Zbliża się Wielkanoc, z którą nierozerwalnie łączy się tradycyjne menu, zawierające dużo jajek.
Ten świąteczny przysmak jest obfitym źródłem cholesterolu. Postaram się usystematyzować kilka faktów dotyczących modnego tematu cholesterolu.
Cholesterol jest związkiem chemicznym o pierścieniowej strukturze, który występuje w organizmie w wielu miejscach i jest potrzebny do jego prawidłowego funkcjonowania. Między innymi stanowi element strukturalny błon komórkowych oraz jest substratem wielu hormonów. Zatem cholesterol to nie trucizna, szkodliwy jest jego nadmiar, który prowadzi do rozwoju zmian miażdżycowych.
Poziom cholesterolu można łatwo zbadać, wykonując badanie krwi. Taki test określa również lipidogram, czyli frakcje cholesterolowe potocznie określane mianem dobrego i złego cholesterolu. Dla przypomnienia ten dobry to HDL (im więcej, tym lepiej), zły to LDL (im mniej, tym lepiej).
Istnieje kilka możliwości leczenia hiperlipidemii. Ich zasady zależą od ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. Strategię leczenia ustala się indywidualnie. Dla przykładu inaczej będzie leczony 70-latek po zawale z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, a inaczej zdrowy 30-latek – pomimo tego samego stężenia cholesterolu.
Należy pamiętać, że poza powszechnie stosowanym leczeniem farmakologicznym istnieją inne metody obniżania stężenia cholesterolu we krwi. Są to modyfikacje diety i odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny.
Hiperlipidemii nie leczy się po to, aby poprawić wyniki badań laboratoryjnych. Istotą leczenia jest obniżenie sumarycznego ryzyka powikłań miażdżycy, takich jak zawał serca czy udar niedokrwienny mózgu. Leczenie obniżające cholesterol należy prowadzić równolegle z leczeniem nadciśnienia, cukrzycy, zwalczaniem nałogu palenia papierosów i innymi działaniami prozdrowotnymi. Tylko łączne wprowadzenie wszystkich elementów leczenia poprawia istotnie szansę na dłuższe życie.