Gorączka

Gorączka jest jednym z najczęstszych objawów przeziębień i jednym z głównych powodów zgłaszania się do lekarza.

„Kariera” tego objawu w medycynie zależy w pewnej mierze od łatwości jego pomiaru. Dysponujemy bowiem wieloma nowoczesnymi termometrami pozwalającymi mierzyć temperaturę ciała. Jakiś czas temu, ze względów bezpieczeństwa, wycofano z obrotu  termometry rtęciowe, co znacznie ograniczyło ryzyko zatrucia oparami rtęci.

Zgodnie z definicją mianem gorączki określa się temperaturę ciała powyżej 38 stopni Celsjusza. Pomiędzy 37 a 38 mówi się o stanie podgorączkowym. Poniżej 37 stopni temperatura uznawana jest za prawidłową.

W przypadku kiedy gorączce towarzyszą typowe objawy choroby przeziębieniowej w postaci złego samopoczucia, bólu mięśni, gardła, kataru, suchego kaszlu i objawy te trwają stosunkowo krótko – powiedzmy do 3 dni, w zasadzie  nie ma powodu do niepokoju.  W tym miejscu należy jasno stwierdzić, że objawy choroby przeziębieniowej nie wyczerpują definicji nagłego zachorowania upoważniającego do skorzystania z pomocy doraźnej. Jeżeli objawy  chorobowe utrzymują się dłużej, najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Często problemem nurtującym pacjentów  jest – czy i jak zwalczać gorączkę?  Pamiętajmy, że leczenie choroby przeziębieniowej jest objawowe i nie ma udowodnionego skutecznego leczenia przyczynowego. Gorączka oznacza, iż uruchomione zostały mechanizmy obronne organizmu. Walka z gorączką nie przyspiesza wyzdrowienia. Przeciwnie. Przyjmowanie leków przeciwgorączkowych naraża na ewentualne skutki  uboczne takiej farmakoterapii.  Przyjmowanie „lekką ręką” pigułek obniżających temperaturę to trochę droga na skróty. W mojej opinii zdecydowanie istotniejsze jest postępowanie polegające na stworzeniu organizmowi warunków do samoobrony przed infekcją. W okresie infekcji  bardzo  ważne jest zapewnienie odpoczynku  i  odpowiednie nawodnienie organizmu. Wówczas chora osoba wydziela obficie pot i schładza się w sposób naturalny.

Oczywiście gorączka nie zawsze jest objawem przeziębienia i nie zawsze jest „niewinna”. Może być objawem poważnych schorzeń z kręgu nowotworów, chorób układowych tkanki łącznej i wielu innych. Dlatego w przypadku przedłużającej się gorączki należy zasięgnąć opinii lekarskiej.

Pragnę zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny element dotyczący gorączki. Jeżeli ktoś z państwa decyduje się na sięgnięcie po lek przeciwgorączkowy, to warto trzymać się jednego preparatu. Mnogość oferty rynkowej powoduje, że lecząc się kilkoma różnymi preparatami możemy przyjmować jakąś substancję w łącznej dawce przekraczającej dobową dawkę bezpieczną. Warto o tym pamiętać.

lek. Sebastian Nowicki
wiceprezes  Szpitala Powiatowego we Wrześni

  • zdjęcie

« wstecz

Newsletter