Dym tytoniowy a zdrowie kobiet i dzieci

By pomóc palaczom w podjęciu decyzji o rzuceniu nałogu, kolejny raz, 31 maja obchodziliśmy Światowy Dzień bez Tytoniu. Przy tej okazji warto zastanowić się, czym są papierosy i jaki jest ich wpływ na zdrowie.

W  2010 roku Światowa Organizacja Zdrowia zwraca szczególną uwagę na problem palenia tytoniu przez kobiety. Na świecie pali około 200 milionów kobiet, w Polsce około  23%. Aż 29% niepalących kobiet narażonych jest na bierne wdychanie tytoniu w domu lub miejscu pracy. Polacy przyznają, że palą w obecności kobiet w ciąży, a co czwarta ciężarna pali bezpośrednio. Badanie Eurobarometr, zlecone przez Komisję Europejską pokazuje, że w co drugim polskim domu można palić papierosy.

Pamiętajmy, że narażenie na kontakt z dymem tytoniowym w okresie życia płodowego zwiększa ryzyko wystąpienia wielu patologii: przedwczesnego porodu, wad wrodzonych u dzieci, ich gorszego rozwoju fizycznego i psychicznego. W okresie noworodkowym dzieci matek palących są bardziej płaczliwe, niespokojne, nadpobudliwe, cierpią na bolesne kolki. Obserwacje lekarzy wykazują, że w kolejnych etapach życia zwiększa się ryzyko zażywania leków przeciwdepresyjnych. Dzieci mieszkające z osobami palącymi trzykrotnie częściej same stają się palaczami. Komisja Europejska szacuje, że około 650 tys. obywateli Unii Europejskiej co roku przedwcześnie umiera z powodu palenia tytoniu i narażenia na wdychanie dymu tytoniowego.

Palenie tytoniu stanowi największą pojedynczą przyczynę śmierci dorosłych w Polsce. 19% wszystkich zgonów wśród kobiet spowodowanych jest paleniem papierosów. Aby temu przeciwdziałać rozpoczęto kampanię społeczną Płeć a tytoń. Potrwa ona do sierpnia, jej celem jest dostarczenie wiedzy o wpływie dymu tytoniowego na zdrowie kobiet i ich potomstwa. W Szpitalu Powiatowym we Wrześni informujemy naszych pacjentów o szkodliwości palenia tytoniu, w szczególności przyszłe mamy uczęszczające do szkoły rodzenia i przebywające na oddziale położniczo-ginekologicznym.

 

Krystyna Dudzińska
z-ca dyr. ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz

Newsletter