Co to jest grypa i jak można się nią zakazić?

Zima to okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych. Wywołuje je 200 różnych gatunków wirusów. Grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Infekcje wirusowe mogą wywołać poważne powikłania. W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem.

Wirus przenosi się drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Choroba ma nagły początek, rozwija się w ciągu 18-75 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu. Dorosły może zakażać innych przez 3-7 dni, a dziecko nawet do siedmiu dni. Objawy grypy są niecharakterystyczne: wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy (najczęściej w okolicy czołowej), uczucie osłabienia, suchy kaszel, ból gardła, nieżyt nosa.

Zwykle choroba ustępuje samoistnie po około 3-7 dniach. W tym czasie zaleca się pozostanie w domu, odpoczynek i picie dużej ilości płynów. Należy podkreślić, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania jest profilaktyka, czyli coroczne szczepienie.

Aby zapobiegać zachorowaniu na grypę sezonową i szerzeniu się jej zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad higieny:
- regularne mycie rąk wodą i mydłem, zwłaszcza przed spożyciem posiłku,
- unikanie bliskiego kontaktu z chorymi,
- w przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywanie poza domem – unikanie dużych skupisk ludzkich,
- zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki.

Aktualnie średnia zapadalność dzienna to 26 zachorowań na sto tysięcy ludzi.

 

Krystyna Dudzińska
z-ca dyrektora ds. medycznych
Szpitala Powiatowego

« wstecz

Newsletter