Projekty z mołdawskim rejonem Orhei

Od kilku lat powiat wrzesiński angażuje się w projekty mające na celu rozwój współpracy z mołdawskim rejonem Orhei.

W maju 2011 roku grupa Mołdawian po raz pierwszy odwiedziła nasz powiat, by z bliska przyjrzeć się polskiej agroturystyce, działalności samorządów i organizacji pozarządowych. Goście przyjechali do Polski dzięki projektowi Towarzystwa Kulturalnego Echo Pyzdr „ORHEA wielokulturowość dla agroturystyki”. Zdobyte doświadczenia miały pomóc im uruchomić turystyczny potencjał Mołdawii, która jest jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. Delegacja zapoznała się z atrakcjami przyrodniczymi Puszczy Pyzdrskiej, z jej folklorem, a także z kulturą i zabytkami całego regionu. Mołdawianie spotkali się ze starostą wrzesińskim Dionizym Jaśniewiczem, który omówił zasady działania samorządów lokalnych i rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Przedstawił też współpracę samorządu powiatowego z organizacjami pozarządowymi. Delegacja przyjrzała się pracy instytucji publicznych: Starostwa Powiatowego, Powiatowego Urzędu Pracy i Komendy Powiatowej Policji. Mołdawian zainteresowała salka rehabilitacyjna działająca przy PCPR, z której korzysta wielu chorych i niepełnosprawnych zrzeszonych w stowarzyszeniach.

  • Warsztaty w gospodarstwie agroturystycznym „Wójtostwo” w Pyzdrach
    Warsztaty w gospodarstwie agroturystycznym „Wójtostwo” w Pyzdrach
  • Z wizytą we wrzesińskim starostwie
    Z wizytą we wrzesińskim starostwie

W kolejnym roku grupa dwunastu Mołdawian ponownie odwiedziła nasz powiat na zaproszenie Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr, by na miejscu przyjrzeć się współpracy trzech sektorów – samorządów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Podczas spotkania w starostwie goście zapoznali się ze specyfiką pracy urzędu, odwiedzili też wrzesińskie przedsiębiorstwa – Cukiernię Kuczora, Krispol, Techpak i Tutti Frutti. Rozmawiali z właścicielami o zarządzaniu firmami i możliwościach współpracy.

  • Starosta oprowadził mołdawską delegację po urzędzie
    Starosta oprowadził mołdawską delegację po urzędzie
  • Mołdawianie przed wrzesińskim starostwem
    Mołdawianie przed wrzesińskim starostwem

W 2013 roku w Starostwie Powiatowym we Wrześni zorganizowano dwutygodniowy staż dla przedstawicieli tamtejszego samorządu. Siedmioosobowa grupa Mołdawian poznawała nasz powiat i działanie lokalnych jednostek samorządowych. Zapoznali się z działaniem nie tylko Starostwa Powiatowego i wrzesińskiego ratusza, ale także Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz z funkcjonowaniem wrzesińskiego szpitala, straży pożarnej i policji. Każdy członek delegacji mógł wybrać wydział starostwa, który chciał poznać najdokładniej. Szczególnie interesujące okazały się Wydział Promocji i Kultury, Wydział Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich, Wydział Finansowy oraz Wydział Organizacyjny i Spraw Obywatelskich. Ponadto jedna osoba zdecydowała, że odwiedzi biuro poselskie posłanki Krystyny Pośledniej, inni zapoznali się z pracą Urzędu Skarbowego.

  • Delegacja pracowników samorządowych odbyła staż w urzędach
    Siedmioosobowa delegacja pracowników samorządowych z Mołdawii odbyła staż we wrzesińskich urzędach
  • Mołdawskie stażystki w Wydziale Promocji i Kultury
    Mołdawskie stażystki w Wydziale Promocji i Kultury

  • Zwiedzanie miłosławskiego browaru
    Zwiedzanie miłosławskiego browaru

 Materiał wideo 

 

Swoje bogate doświadczenie w zakresie międzynarodowej wymiany młodzieży powiat wrzesiński wykorzystał podczas zorganizowanych w 2014 roku polsko-francusko-mołdawskich warsztatów młodzieżowych GO Ekologia – STOP Komercjalizacja. W warsztatach wzięło udział 17 osób – sześć z Polski, sześć z Francji, z regionu doliny Loary, oraz pięć osób z Mołdawii, właśnie z rejonu Orhei. Uczestnicy uczyli się m.in. tworzenia instrumentów ekologicznych z surowców wtórnych i gry na nich oraz podstaw muzykoterapii. Zagrali nawet koncert na eko-instrumentach podczas Festiwalu Zgrzytowisko na stadionie miejskim w Bugaju. Międzynarodowa grupa odwiedziła również Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie i zorganizowała ekologiczną paradę ulicami Miłosławia. Pod wodzą teatru Terminus A Quo z Nowej Soli warsztatowicze poznali także tajniki gry aktorskiej i przygotowali spektakle o tematyce ekologicznej i antyglobalistycznej. 

W listopadzie 2015 Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało projekt pod nazwą GO Ekologia-STOP Komercjalizacja za jeden z najlepszych przykładów dobrej współpracy międzynarodowej polskich samorządów.

  • Eko-koncert podczas festiwalu Zgrzytowisko
    Eko-koncert podczas festiwalu Zgrzytowisko
  • Warsztatowicze zaprezentowali na Starym Rynku w Poznaniu spektakl GO!
    Warsztatowicze zaprezentowali na Starym Rynku w Poznaniu spektakl GO! przygotowany z nowosolskim teatrem Terminus A Quo
  • Parada ulicami Miłosławia
    Parada ulicami Miłosławia
  • Uczestnicy warsztatów z wizytą w starostwie
    Uczestnicy warsztatów z wizytą w starostwie

Newsletter