Wymiana doświadczeń po europejsku

Od 21 lipca do 3 sierpnia 48 młodych ludzi z Francji, Walii, Niemiec i Polski uczestniczyło w Wielostronnej Międzynarodowej Wymianie Młodzieży. Powiat wrzesiński po raz drugi był gospodarzem imprezy edukacyjnej, która od 10 lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczestników.

Młodzież siedzi przy stolikach i w skupieniu pochyla się nad kartkami papieru. Właśnie trwają warsztaty prowadzone przez Magdalenę Siedlik, doradcę zawodowego. Uczestnicy tworzą książki o sobie samych. Na okładce znajduje się autoportret i imię autora, w środku lista słabych i mocnych stron. – Postarajcie skupiać się na pozytywnych cechach waszej osobowości – przypomina prowadząca. – Pamiętajcie, że każdy człowiek posiada od 1 500 do 5 000 dobrych cech. Potem zastanowicie się, jak rozwijać dobre cechy i walczyć ze złymi – tłumaczy. – A czy wrażliwość jest dobrą czy złą cechą – pyta jedna z dziewczyn. – To zależy jak to odbierasz – odpowiada Magdalena Siedlik. – Ideą tego zadania jest to, byście wzięli swoje książki do domu i za rok, za kilka miesięcy spojrzeli w nie. Zobaczycie wtedy, jak się rozwinęliście.

  • Wielostronna Międzynarodowa Wymiana Młodzieży

Obudź w sobie człowieka sukcesu
Inicjatorem i pomysłodawcą projektu był Carsten Ziebarth. W 2000 roku zaprosił on do Wolfenbüttel przedstawicieli miast partnerskich, żeby wypracować zasad y wymiany. Tematem przewodnim tegorocznego projektu było hasło „Obudź w sobie człowieka sukcesu” nawiązujące do jednego z priorytetów Komisji Europejskiej – zwalczania bezrobocia wśród młodzieży i promocji aktywności bezrobotnych młodych. W wymianie uczestniczyli młodzi ludzie z francuskiego Cachan, walijskiej Rhonddy Cynon Taf, niemieckiego Wolfenbüttel i Wrześni.

  • Uczestnicy projektu „Obudź w sobie człowieka sukcesu”

Młodzież uczestniczyła w czterech kilkugodzinnych warsztatach. Zajęcia prowadziły Magdalena Siedlak i Elżbieta Tomczak. Warsztaty poświęcono pogłębianiu wiedzy na temat zagrożeń związanych z bezrobociem. Młodzież uczyła się rozpoznawać i rozwijać swoje mocne strony oraz ćwiczyła kompetencje niezbędne do tego, by prawidłowo funkcjonować na rynku pracy: komunikację, asertywność, współpracę w grupie, kreatywność. – Celem warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego było ułatwienie młodym ludziom poznania samych siebie, uświadomienie im zagrożeń związanych z bezrobociem oraz zapoznanie z  funkcjonowaniem rynku pracy – mówiła Siedlik. – Chcemy pokazać im, w jaki sposób pracować na rzecz swoich społeczności lokalnych, a tym samym na rzecz całego społeczeństwa lokalnego. Podczas warsztatów uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja bezrobotnych w innych krajach. – Doszliśmy do wniosku, że niezależnie od statystyk i tego, jaki to kraj, dla danej jednostki bezrobocie jest zawsze osobistym dramatem. Kiedy młodzi ludzie pracowali w międzynarodowych grupach, zgodnie wymieniali te same zagrożenia wypływające z bezrobocia: marginalizację, popadanie w nałogi, biedę, przestępczość – tłumaczyła Siedlik. Zajęcia były różnorodne, uczestnicy nie mieli czasu na nudę. W jednym z ciekawszych ćwiczeń uczestnicy warsztatów musieli wyobrazić sobie, że od burmistrza swojego miasta otrzymali milion euro. W międzynarodowych grupach musieli opracować projekt walki z bezrobociem, aby wykorzystać tę kwotę. Prowadzące starały się urozmaicić zajęcia zabawami ruchowymi, które miały integrować grupę i pobudzać do aktywności. – Kompetencje, których nabędą na warsztatach są uniwersalne. Przydadzą się im nie tylko w miejscu pracy, ale także w codziennym życiu – stwierdziła Małgorzata Siedlik.

Podczas wymiany młodzi odwiedzili zakłady, w których mieli okazję porozmawiać z pracodawcami o możliwościach zatrudnienia.

Czy wrażliwość jest cechą pozytywną?   
Odpowiedź na warsztatowe pytanie była oczywista podczas sportowego festynu integracyjnego, który młodzież przygotowała dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej z Wrześni, Czeszewa i Rudy Komorskiej. – W konkurencjach biorą udział uczestnicy wymiany z czterech krajów oraz niepełnosprawni. Naczelnym celem jest integracja społeczna. Chcemy, żeby młodzi ludzie mogli zobaczyć, jak wygląda życie i praca osób niepełnosprawnych w naszym kraju – mówiła Magdalena Sobczak-Jankiewicz, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej we Wrześni. Uczestnicy festynu mogli wziąć udział w konkurencjach takich jak skok w dal, rzut piłką lekarską czy rozwieszanie prania na czas.

  • Wymiana Młodzieży - ćwiczenia

Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie. Mimo że impreza miała sportowy charakter, ważniejsze niż rywalizacja było wsparcie.

  • Wymiana Młodzieży - ćwiczenia

– Na festynie bardzo mi się podoba. Nie chodzi tu o wygraną, każdy stara się na miarę własnych możliwości – mówiła Iwona z WTZ we Wrześni. Dzień przed festynem, czyli 29 lipca młodzież z czterech krajów odwiedziła uczestników wrzesińskich warsztatów. Podczas wizyty mogli zobaczyć jak funkcjonuje placówka oraz poznać osoby uczęszczające na zajęcia. – Młodzież z zagranicy była zaskoczona, że w naszym kraju jest tyle możliwości dla osób niepełnosprawnych. Stwierdzili, że program zajęć warsztatów terapii zajęciowej jest bardzo różnorodny – opowiadała Ania Adamczyk, uczestniczka wymiany. Festyn integracyjny obserwowali samorządowcy z czterech krajów.

Zabawa, nauka i przyjaźń

  • Wspólne zdjęcie podczas wymiany młodzieży

Uczestnicy wymiany w towarzystwie samorządowych delegacji: Francja...

–  Kocham Polskę – stwierdza z uśmiechem na twarzy 17-letni Leon z Walii. – Poznałem tu wspaniałych ludzi. Polacy są bardzo otwarci i gościnni. Podoba mi się program wymiany. Warsztaty są znakomicie zaplanowane. Dzięki nim młodzież mogła nauczyć się pewności siebie i poznać inne kultury. – Ta wymiana to niesamowite doświadczenie życiowe – potwierdza Lloyd. – Wykonaliśmy kawał dobrej roboty, ale jednocześnie świetnie się przy tym bawiliśmy.

  • Wspólne zdjęcie podczas wymiany młodzieży

...Niemcy...

Oprócz warsztatów dla młodzieży zorganizowano wycieczki (m.in. do kopalni soli w Kłodawie, Biskupina, Poznania) Na strzelnicy w Podstolicach młodzi ludzie spotkali się z samorządowcami ze swoich miast . Okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń były wieczory tematyczne: walijski, francuski, niemiecki i polski, podczas których poznali kulturę swoich przyjaciół z zagranicy, spróbowano jedzenia przez nich przygotowanego, śpiewano z nimi ich ulubione piosenki. Atrakcją była także gra terenowa, która urozmaiciła zwiedzanie Wrześni. Uczestnicy podzieleni na kilka międzynarodowych grup poznawali miasto, rozwiązując zadania związane z wrzesińskimi zabytkami.

 

  • Wspólne zdjęcie podczas wymiany młodzieży

...Walia...

–  Wszyscy podkreślają, że atmosfera tegorocznej wymiany jest wspaniała – mówiła podczas wieczoru w Podstolicach Grażyna Kuśmierek, opiekunka grupy. – W tym roku młodzież wyjątkowo zintegrowała się ze sobą. Widać jak bardzo się ze sobą związali, świetni się razem bawią, pomagają sobie. Wspaniale układa się także współpraca między opiekunami. Nie czujemy żadnych barier kulturowych i narodowościowych.

  • Wspólne zdjęcie podczas wymiany młodzieży

...i Polska

Uczestnicy byli zakwaterowani na campingu przy ulicy Świętokrzyskiej.  Tegoroczna edycja Międzynarodowej Wymiany Młodzieży uzyskała dofinansowanie w wysokości 20 982 euro (z tego około 15 tys. euro na realizację działań związanych bezpośrednio z projektem) z Narodowej Agencji Programu „Młodzież w Działaniu”.

 

Joanna Goździewicz
Ewa Konarzewska-Michalak

« wstecz

Newsletter