Jak sprawdzić, czy jesteśmy w rejestrze dłużników

Konsument, który ma długi, bo nie płacił bieżących rachunków w terminie (np. za telefon, energię, wodę lub czynsz), może być wpisany do rejestru dłużników.

Obecnie działają niezależnie od siebie cztery rejestry: Biuro Informacji Gospodarczej (www.big.pl), Krajowy Rejestr Długów (www.krd.pl), Rejestr Dłużników ERIF(www.erif.pl) Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (www.kbig.pl).

Do takiego rejestru każdą mającą długi osobę fizyczną może zgłosić i wpisać wierzyciel (m.in. właściciel mieszkania, operator telefoniczny, dostawca energii elektrycznej, wody czy gazu). Dług musi wynosić minimum 200 złotych, a zwłoka w zapłacie 60 dni. Jeżeli mamy wyrok sądowy, kwota nie ma znaczenia. Wpis do rejestru może pozbawić konsumenta możliwości otrzymania kredytu, ponieważ banki przy sprawdzaniu wiarygodność i zdolności  kredytowej klientów korzystają z tych informacji. Po uregulowaniu całości zadłużenia nasze dane są usuwane z rejestru.

Każdy konsument raz na pół roku może nieodpłatnie dowiedzieć się, czy figuruje w rejestrze, kto go zgłosił i jaki jest to dług. Najlepiej sprawdzać wszystkie rejestry. Można to zrobić za pośrednictwem Internetu pod podanymi wyżej adresami.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. z 2010 nr 81 poz. 530 ze zm.).

Elżbieta Staszak-Małecka

  • elzbieta strzalek malecka

« wstecz

Newsletter