Ból brzucha

Ból brzucha jest częstym objawem zgłaszanym przez pacjentów podczas wizyt lekarskich. Może pojawiać się nagle albo narastać przez wiele dni lub wręcz miesięcy.

Osteoporoza

Osteoporozę można zdefiniować jako osłabienie struktury kostnej. W następstwie dochodzi do osłabienie odporności mechanicznej i złamań. W starzejącym się społeczeństwie znaczenie tego schorzenia niestety zyskuje na znaczeniu.

Mam tarczycę

To tytułowe zdanie „mam tarczycę” jest często powtarzane przez pacjentów. Co ono oznacza i czy warto o tarczycy wiedzieć nieco więcej?

Udarówka

Dlaczego we Wrześni nie ma oddziału udarowego? To pytanie powraca jak bumerang w sytuacji, gdy pacjent z objawami udaru mózgu przekazywany jest do innego szpitala. 
 

Lista leków

W uproszczeniu można powiedzieć, że opieka zdrowotna w Polsce podzielona jest na trzy części – szpitalnictwo, medycynę rodzinną i specjalistykę. Niestety, w naszych warunkach nie zawsze te trzy obszary dobrze się ze sobą komunikują.

Przeziębienie

Tradycyjnie okres zimy jest czasem zwiększonej liczby zachorowań.

Rozrzedzanie krwi

Rozrzedzanie krwi to określenie używane przez pacjentów na różne formy leczenia, co powoduje niekiedy szum informacyjny. Co do zasady nasz organizm jest zaprogramowany do radzenia sobie w sytuacjach skaleczeń.

Chrypka

Chrypka to często występujący objaw polegający na zmianie barwy głosu. Mowa jest szorstka i cicha. Większość pacjentów łączy ten objaw z infekcją - i słusznie. Krótkotrwała chrypka, trwająca kilka dni, nie powinna być sygnałem alarmowym.

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Objawy krwawienia z przewodu pokarmowego są jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Objawy różnią się w zależności od miejsca krwawienia.

Udar mózgu - fibrynoliza

Doczekaliśmy się w naszym powiecie nowoczesnego szpitala. Czas na poszerzenie gamy świadczeń zdrowotnych. Od przyszłego miesiąca (maj 2016 roku) w Szpitalu Powiatowym we Wrześni będzie możliwe nowoczesne leczenie fibrynolityczne w udarze mózgu.

Helikopter

Tym razem temat z pogranicza medycyny, dotyczący szczególnego ambulansu. Czy wrzesińscy pacjenci będą latać helikopterami lotniczego pogotowia ratunkowego?

Leki darmowe

W Sejmie RP trwają prace nad projektem rządu dotyczącym darmowych leków dla seniorów.

Czy tylko przedsionek?

W ostatnim okresie czasu spotkałem się kilkukrotnie z zarzutami, że trudno dostać się do szpitala (na oddział). Sygnały docierające do mnie są powtarzalne i choć temat już był omawiany, pozwolę sobie go jeszcze raz podsumować.

Grypa

W ostatnim czasie notuje się zwiększoną ilość zachorowań na grypę. We wrzesińskim szpitalu zdiagnozowano jeden przypadek tak zwanej świńskiej grypy. Osobiście obserwuję zjawisko narastającego strachu i paniki. Temat jest nośny, często nagłaśniany przez media. Czy należy się bać? Często strach wynika z niewiedzy. Postaram się usystematyzować kilka faktów.

ZIKA

Tym razem pozwolę sobie na temat nieco egzotyczny. W ostatnim okresie czasu pojawiły się doniesienia o rosnącej liczbie dzieci rodzących się z uszkodzeniami czaszki i ośrodkowego układu nerwowego. Problem dotyczy wprawdzie Ameryki Łacińskiej, ale?

Mrozy

Ciepła jesień i początek zimy sprawiły, że aktualna fala mrozów jest szczególnie dokuczliwa. Niestety w skali kraju mrozy stały się już przyczyną kilkudziesięciu zgonów.

AIDS

1 grudnia jest Światowym Dniem walki z AIDS. Temat tej groźnej choroby w ostatnim czasie stał się mniej popularny. Zapewne jest to wynik polepszających się wyników leczenia.

Tlenek węgla

Listopad tego roku należy do wyjątkowo ciepłych. Za kilka dni zapewne temperatury obniżą się i sezon grzewczy wejdzie na wysokie obroty. Pozwolę sobie przypomnieć temat tlenku węgla - czadu.

Zapalenie płuc

Z nastaniem jesieni tradycyjnie zwiększa się liczba pacjentów zgłaszających się po pomoc z objawami infekcji. Jedną z częstych chorób infekcyjnych wymagających pomocy lekarskiej jest zapalenie płuc.

Otyłość

Otyłość to nie tylko defekt urody. To schorzenie zakwalifikowane zgodnie z numerem międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD 10 jako E66. Kiedy jesteśmy już na pewno chorzy?

Suplementy diety

Rośnie spożycie suplementów diety w naszym kraju. Padł kolejny rekord . Polacy wydali w pierwszej połowie 2015 roku ponad 1,5 mld złotych na ten cel. Zapewne związane jest to ze zwiększonymi nakładami na reklamę takich specyfików. Dlaczego tak łatwo ulegamy reklamie? Czy stosowanie suplementów diety jest skuteczne i - przede wszystkim - bezpieczne?

Badania dodatkowe

Wielokrotnie spotykałem pacjentów, którzy regularnie co roku wykonują badania laboratoryjne, aby upewnić się, że są zdrowi. Czy taki postępowanie ma sens? Przewrotnie stwierdzę, że i tak, i nie.

Czynniki ryzyka

Powszechnie znane jest powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlaczego? Z wielu powodów. Bardziej złośliwi mogą powiedzieć, że medycyna naprawcza nie zawsze jest skuteczna (to prawda). Osoby z zacięciem ekonomicznym stwierdzą, że zapobieganie na dużą skalę jest tańsze. Generalnie korzystniej jest unikać sytuacji nieprzyjemnych sytuacji - takich jak choroba. Zjawisko prewencji nie dotyczy tylko medycyny.

Stop dopalaczom

W ostatnim czasie naszym krajem wstrząsnęły informacje dotyczące zatruć dopalaczami. Temat nie jest nowy. Dość dobrze pamiętamy walkę o zamknięcie sklepów z dopalaczami sprzed kilku lat.

Badania przesiewowe

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce tak zwany pakiet onkologiczny, który z założenia miał pomagać pacjentom ze schorzeniami nowotworowymi. Niestety wprowadzony przez poprzedniego ministra w pośpiechu nie jest wolny od wad ? mówiąc delikatnie. Losy pakietu w przyszłości są niepewne.

Średnia oczekiwana długość życia

„Żyli długo i szczęśliwie?” ? to znane zakończenie wielu bajek. Długość życia w danej populacji jest ważnym wskaźnikiem populacyjnym. Aktualnie statystyczna Polka może liczyć prawie na 80 lat, a statystyczny Polak na niewiele ponad 70. To dużo więcej niż za czasów komuny.

Żmija zygzakowata

Ciepło sprzyja spacerom, zwiększa szansę na spotkanie z fauną i florą ? na przykład żmiją zygzakowatą. Powszechnie znany jest lęk przed wężami i niechęć do gadów wśród ludzi. Czy słusznie obawiamy się tego niewielkiego gada?

Alergia

Alergia to nadwrażliwość polegająca na specyficznej, nadmiernej reakcji organizmu na alergen.

Refundacja leków

W marcu po raz kolejny zmieniły się listy refundacyjne leków. To dobry moment, aby przybliżyć zasady refundacji leków. Sposoby refundacji i wzory recept ulegały w ostatnich kilkunastu latach dużym zmianom.

Cholesterol

Zbliża się Wielkanoc, z którą nierozerwalnie łączy się tradycyjne menu, zawierające dużo jajek.

Szczepienia - prawdy i mity

Za sprawą epidemii odry u naszych zachodnich sąsiadów w ostatnim czasie odżył temat szczepień.

Gorączka

Gorączka jest jednym z najczęstszych objawów przeziębień i jednym z głównych powodów zgłaszania się do lekarza.więcej

Antybiotyki

Znajdujemy się aktualnie w okresie wzmożonej zapadalności na schorzenia infekcyjne. Nierozerwalnie z tym tematem łączą się antybiotyki.

Pigułka po

W ostatnim okresie czasu można obserwować w środowisku medycznym ożywioną dyskusję na temat dopuszczenia do sprzedaży w naszym kraju tak zwanej „pigułki po”.

Usługi transgraniczne

Weszła w życie ustawa dostosowująca polskie prawo do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2011 roku, tzw. dyrektywy transgranicznej.

Kaszel

To jeden z najczęstszych powodów zgłaszania się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.więcej

Stop paleniu

Pozwolę sobie na powrót do poprzedniego miesiąca, bowiem w listopadzie zbiegają się dwie istotne daty. 19 listopada jest Światowym Dniem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, 20 listopada to Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

2015

Tradycyjnie jesienią postaram się nakreślić zmiany czekające pacjentów w przyszłym roku.

Czad

Ciepła jesień przyjemnie nas rozpieszcza, pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Niestety to tylko kwestia kilkunastu dni, gdy wejdziemy w zasadniczy okres grzewczy. Jestem przekonany, że cichy zabójca - czad jak co roku zbierze swoje żniwo.

O gronkowcu

Mam gronkowca - z takim stwierdzeniem wypowiadanym przez pacjentów ze strachem i niepokojem spotykam się niekiedy. Czy ich obawy są słusznie?

Pakiet onkologiczny

Pakiet onkologiczny to hasło przewijające się stosunkowo często w doniesieniach prasowych i telewizyjnych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Co to jest? Jak ma działać?

OBS

Obturacyjny bezdech śródsenny to mało znana jednostka chorobowa. Szkoda, bo ma bardzo ciekawą symptomatologię, a ustalenie rozpoznania pozwala na zastosowanie skutecznego leczenia.

Mam tarczycę

„Mam tarczycę” - to częste sformułowanie używane przez pacjentów.

Szczepienia

Aktualnie mamy kalendarzowy środek lata i możemy cieszyć się z pięknej pogody. Niestety ciepłe dni zapewne skończą się we wrześniu i rozpocznie się nielubiany sezon przeziębień. Dlatego chciałbym przypomnieć o szczepieniach przeciw grypie sezonowej.

Diabetes mellitus

Zbliża się Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Tradycyjnie obchodzony jest 27 czerwca.

Krwiodawstwo

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa.

Zespoły bólowe kręgosłupa

Bóle kręgosłupa to jedne z najczęstszych dolegliwości. Przyjmuje się, że około 70% osób po trzydziestym roku życia choć raz cierpiało z tego powodu. Z drugiej strony szacuje się, że tylko około 10% osób z tego typu dolegliwościami zgłasza się do lekarza.

Wakacje

Powoli zbliża się czas upragniony przez uczniów ? wakacje.

Borelioza

Borelioza z Lyme to choroba dość popularna w doniesieniach prasowych i na portalach internetowych.
  • zdjęcie

24 marca

W kalendarzu medycznym dzień 24 marca oznacza Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Czy w XXI wieku jest ona istotnym problemem? Co pewien czas spotykamy się z doniesieniami medialnymi traktującymi o wzroście zachorowań na gruźlicę. Choroba ta obrosła złą legendą i działa elektryzująco na opinię publiczną.

ZUM

Zakażenia układu moczowego to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do lekarza POZ.

Rok 2014

Przełom 2013 i 2014 w obszarze świadczenia usług medycznych był dość spokojny.

Zima

Z kilkutygodniowym opóźnieniem dotarła do nas prawdziwa zima. Poza niewątpliwym urokiem tej pory roku wiążą się z nią istotne niedogodności.

Kolejki

Kilka tygodni temu byliśmy świadkami publicznego nakazu wydanego ministrowi zdrowia przez premiera. Sprawa dotyczy skrócenia kolejek do leczenia. Jest to interesujące, gdyż na początku roku realizowane są zapisy do specjalistów.

Czad

Pomimo apeli corocznie w naszym kraju notuje się przypadki śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla.

Wigilijne menu

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Są to święta wyjątkowe, między innymi ze względu na wigilijne potrawy. Z punktu widzenia lekarza praktyka szczególnie interesujące są ryby.

2014

Co nas, pacjentów, czeka w przyszłym roku?

POCHP

20 listopada to Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. W Polsce cierpi na nią około 2 miliony ludzi.

Zalecenia

Po kilkunastu latach praktyki lekarskiej niezmiennie dziwi mnie podejście pacjentów do przestrzegania zaleceń lekarskich.

NFZ 2014

Co nas, pacjentów czeka w 2014 roku?

30:2 (cz. 3)

Jak rozpoznać zatrzymanie krążenia? To dość proste pytanie, na które nie ma prostej odpowiedzi. Ważne, aby odróżnić osoby ze zwykłym omdleniem od tych, które wymagają natychmiastowych zabiegów resuscytacyjnych.

Jesień i grypa

Zawitała jesień, a wraz z nią sezon przeziębień. Pragnę przypomnieć o możliwości zaszczepienia przeciwko grypie.

30:2 (cz. 2)

„Repetitio est mater studiorum” ? starsi rozumieją, młodsi mogą sprawdzić w Internecie.

Ulotka

Do prawie każdego opakowania leków zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami dołączona jest ulotka informacyjna.

Słońce

Tegoroczne lato rozpieszcza słońcem i wysokimi temperaturami.

30:2

W sposób przewrotny pozwoliłem sobie zatytułować kolejny poradnik pacjenta. Niemniej temat jest istotny: dotyczy nagłego zatrzymania krążenia i zasad udzielania pierwszej pomocy.

Owady błonkoskrzydłe

Zbliża się miesiąc sierpień - tradycyjny okres użądleń przez osy.

KOZ

KOZ to skrót od koordynowanej opieki zdrowotnej. Jest to jedna z koncepcji reformy opieki zdrowotnej przygotowywana przez Ministerstwo Zdrowia. Czy czeka nas powrót do ZOZ (Zespołów Opieki Zdrowotnej) ? formie organizacyjnej znanej z minionych czasów?

Ekstremalne temperatury

Zbliża się do na fala upałów. Jednych to cieszy, innych niepokoi.

Recepta

Recepta to pisemne polecenie wypisywane przez lekarza, lekarza dentystę, lekarza weterynarii lub felczera dla farmaceuty z zaleceniem wydania lub wytworzenia leku.

Kleszcze

Piękna pogoda po dość długiej zimie zachęca do spacerów. Jak co roku o tej porze w w środkach masowego przekazu pojawiają się informacje o kleszczach. Ukąszenie może w sposób bezpośredni dotyczyć każdego.

Kompleksowość

Kompleksowość to słowo coraz częściej pojawiające się w dyskusjach o opiece zdrowotnej w Polsce.

Wieczorynka

Pomoc doraźna świadczona w godzinach wieczornych oraz w dni wolne od pracy w naszym powiecie świadczona jest w gmachu szpitala. W ostatnim okresie czasu temat ten szeroko komentowany jest przez media.

Cholesterol

Okres Świąt Wielkanocnych to tradycyjny czas zwiększonego spożycia jajek - bomby cholesterolowej. Czy cholesterol to trucizna, której należy unikać?

Transgraniczna opieka medyczna

Wedle zasad panujących w krajach członkowskich Unii Europejskiej towary i usługi mogą przemieszczać się bez granic. Opieka medyczna jest bardzo szczególną formą usługi.

EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument wydawany przez NFZ, w formie podobny do karty kredytowej.

Skierowanie na badania

W procesie leczenia niekiedy konieczne jest skierowanie chorego do szpitala.

Aktywność fizyczna

Potocznie mówi się, że ruch to zdrowie. Czy istnieją dowody na takie stwierdzenia? Czy aktywność fizczna wskazana jest tylko dla osób zdrowych?

Pogotowie - dla pacjentów bez zmian

Trwają przygotowania do przejęcia pogotowia przez wrzesiński szpital.

Papierosy


15 listopada obchodzony był Dzień Rzucania Palenia. W Polsce pali około 9 milionów osób.

Przeziębienie

Jesień to okres zwiększonej liczby przeziębień. Definiuje się je jako zespół objawów zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych spowodowanych infekcją wirusową.

Leczenie przeciwkrzepliwe - temat ciekawy, czasem trudny

W medycynie zdarza się tak, że te same mechanizmy, które w normalnych warunkach są ochroną dla organizmu,w innych są źródłem problemów.

Metanol

Metanol, czyli alkohol metylowy, różni się nieznacznie od swojego krewnego etanolu. W organiźmie człowieka doprowadza niestety często do nieodwracalnych zmian.

Na grzyby

Jesień to tradycyjna pora grzybobrania. Niestety co roku zdarzają się w Polsce zatrucia grzybami.

Bezpłatna mammografia w Amice

Kobiety w wieku 50-69 lat mogą za darmo, bez skierowania i zaproszenia wykonać mammografię w Amice. Akcja dotyczy pań, które nie badały piersi w ciągu ostatniego roku.

Transplantacja

Transplantacja to uznana nowoczesna metoda leczenia. Niekiedy jedyna możliwa pomoc, na którą czekają ciężko chorzy pacjenci przykuci do łóżek.

WZW

28 lipca obchodzony jest jako Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby.

Cukrzyca

Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze to dwie choroby określane mianem cichego zabójcy.

Upał

Okres upałów to dla jednych najlepszy moment na wypoczynek, dla innych czas troski o własne zdrowie. Najbardziej na niekorzystne działanie wysokich temperatur narażone są małe dzieci, osoby starsze i przewlekle chore.

Kleszcze - czy ciągle groźne?

Lato to sezon ukąszeń kleszczy. Te małe pajęczaki okryte są złą sławą ze względu na przenoszone przez nie choroby - boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej jest klasycznym objawem zawału serca i choroby niedokrwiennej serca. Jest to również jedna z częstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów podczas wizyt lekarskich.

Zawał serca

Choroby serca ? w tym zawały, są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. W ostatnich latach dokonuje się stały postęp w leczeniu tej grupy chorób. Zdecydowanie wzrosła dostępność nowoczesnych metod leczenia inwazyjnego.

Rak płuc

Rak płuca jest obecnie najczęściej wystepującym nowotworem w naszym kraju. Korzystając ze wskaźników statystycznych można powiedzieć, że w populacji naszego powiatu corocznie choruje kilkadziesiąt osób (głównie palaczy).

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to jednostka chorobowa łącząca dwa inne schorzenia ? przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Chorują na nią głównie palacze tytoniu.

Gruźlica - nadal niebezpieczna?

24 marca 2012 roku był Światowym Dniem Gruźlicy. Czy w Polsce nadal powinniśmy się obawiać tej choroby?

Nadciśnienie tętnicze, cz.2

Większość chorych na nadciśnienie tętnicze nie odczuwa żadnych dolegliwości. Uzasadnione wydaje się więc pytanie, jaki jest sens wieloletniej terapii hipotensyjnej?

Nadciśnienie tętnicze

Najogólniej schorzenia można podzielić na ostre i przewlekłe. Jedną z najczęstszych chorób przewlekłych jest nadciśnienie tętnicze. Chciałbym podzielić się z czytelnikami kilkoma uwagami z mojej kilkunastoletniej praktyki lekarskiej dotyczącymi tego schorzenia.

Pomoc doraźna

Tym razem kilka słów na temat pomocy doraźnej ? czyli tzw. „wieczorynki”. Od 1 marca 2011 roku zmieniły się zasady korzystania z nocnej i świątecznej pomocy doraźnej.

Gdzie się leczyć

Kończy się okres kontraktowania usług medycznych z NFZ na najbliższe lata. W porównaniu z poprzednim okresem w 2012 roku zaszły we wrzesińskim szpitalu pewne zmiany.

Realizacja nowych recept

Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu informuje, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia apteka, która zawarła umowę z NFZ nie może odmówić realizacji recept z powodu braku informacji o stopniu odpłatności lub identyfikatora oddziału.

Prawo wyboru lekarza

Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia może dwa razy w ciągu roku zmienić wybranego wcześniej lekarza bez ponoszenia opłat.

Nowy szczep bakterii

W Niemczech doszło do znacznej liczby zakażeń pałeczką okrężnicy u ludzi. Przypadki zatruć odnotowano także we Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii. Są zgony z tego powodu.

Bezpieczny urlopBezpieczny urlop

Zaczynają się wakacje ? dla wielu czas najdłuższego w roku wypoczynku. By letni wyjazd nie okazał się koszmarem, warto wcześniej zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Kiedy strzyka w plecach

Choroby układu mięśniowo-szkieletowego są powszechnym, społecznym i medycznym problemem.

Krwiodawstwo

„Nowa krew dla świata” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy. Hasło zwraca uwagę szczególnie na ludzi młodych, którzy odgrywają istotna rolę w honorowym krwiodawstwie.

Dym tytoniowy a zdrowie kobiet i dzieci

By pomóc palaczom w podjęciu decyzji o rzuceniu nałogu, kolejny raz, 31 maja obchodziliśmy Światowy Dzień bez Tytoniu. Przy tej okazji warto zastanowić się, czym są papierosy i jaki jest ich wpływ na zdrowie.

Stwardnienie rozsiane

27 maja obchodziliśmy po raz drugi Światowy Dzień Chorych na stwardnienie rozsiane (SM), chorobę dotyczącą komórek nerwowych. Proces chorobowy ma charakter rozsiany, występuje w różnych miejscach układu nerwowego i uniemożliwia prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych.

Wzrost zachorowań na raka jelita grubego

Od pięciu lat marzec jest miesiącem wiedzy o raku jelita grubego. W tym roku wybrano hasło „Oswoić raka - a co ty wiesz o raku jelita grubego”. Okazuje się, że o chorobie wiemy wciąż niewiele, a nawet jeśli, to się nie badamy - często dlatego, że nie chcemy usłyszeć diagnozy. Tymczasem rak wcześnie wykryty jest wyleczalny.

Gdzie w nocy znaleźć lekarza?

Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebowali opieki medycznej. Gdzie szukać lekarza po 18.00 wieczorem? Do kogo się zwrócić, jeśli poczujemy się w weekend źle - ale nie na tyle źle, żeby wzywać karetkę pogotowia?

Na gruźlicę nadal się umiera

24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy. W ujęcie globalnym choroba jest ona schorzeniem wciąż groźnym i ludzie na nią umierają.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

1 października Zgromadzenie Ogólne ONZ wyznaczyło jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Ma on zwrócić uwagę na rosnącą w dużym tempie grupę ludzi w podeszłym wieku, dla których starość staje się barierą albo przyczyną lekceważenia przez otoczenie.

Nowa przychodnia we Wrześni

W najbliższym czasie w ramach działalności „Szpitala Powiatowego we Wrześni” spółka z o.o. powstanie nowa Przychodnia Lekarza Rodzinnego.

Wielospecjalistyczne leczenie nowotworów

Zmiana stylu życia i postępy medycyny powodują, że żyjemy coraz dłużej. Ale coraz częściej spotykamy osoby z kilkoma schorzeniami jednocześnie. Coraz częściej także rozpoznawane są u pacjentów nowotwory i niejednokrotnie choroba jest już zaawansowana. Stąd pilna potrzeba poprawy jakości życia oraz potrzeba nowego podejścia do leczenia niektórych chorób.

Szczepienia ? prawdy i mity

Za sprawą epidemii odry u naszych zachodnich sąsiadów w ostatnim czasie odżył temat szczepień.

Sposób na upały

Upały dokuczają mieszkańcom całej Europy. Nasz organizm do bardzo wysokich temperatur przyzwyczaja się powoli, od trzech do siedmiu dni. W tym czasie czujemy się osłabieni. Co zrobić, by poczuć się lepiej?

Wzrasta liczba chorych na cukrzycę

W krajach Unii Europejskiej obserwujemy wzrastającą liczbę chorych na cukrzycę. Dlatego należy pamiętać o ryzyku wystąpienia tej choroby. W Polsce na cukrzycę obecnie choruje około 2 milionów osób, tj. 6,54 % społeczeństwa. Poza tym jest liczna grupa pacjentów niezdiagnozowanych (ok.2%), którzy jeszcze nie wiedzą o podstępnie rozwijającej się chorobie.

Astma problemem naszych czasów

6 maja przypada Światowy Dzień Astmy. Choroba ta dotyka coraz szerszych grup społecznych. W ostatnich dwudziestu latach globalna liczba chorych podwoiła się i obecnie szacuje się, że jest ich ponad 300 mln. W Polsce to około 4 mln osób. Mamy więc do czynienia z poważnym problemem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym.

Dbaj o wątrobę

1 października to światowy tydzień wiedzy o zapaleniach wątroby.

Wady postawy u dzieci i młodzieży

Badania lekarskie uczniów przeprowadzone przez lekarzy pediatrów w województwie dolnośląskim wykazują, że na sto przebadanych dzieci tylko troje jest zupełnie zdrowych. Wielu uczniów ma wady postawy, zgryzu, próchnicę, kłopoty ze słuchem, wzrokiem. Sporo nie zostało zaszczepionych.

Biegunki powodowane przez rotawirusy

Epidemiologię zakażeń wywoływanych przez rotawirusy charakteryzuje sezonowość, zachorowania występują znacznie częściej w miesiącach jesiennych, zimowych i wczesnowiosennych. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo.

Urbanizacja a zdrowie

W 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ustanowiło Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony 7 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie uwagi decydentów na problemy wpływające na zdrowie obywateli i całej populacji. Warto pamiętać, że nasze zdrowie jedynie w 7-10% zależy od działalności służby zdrowia, a w około 70% od stylu życia i środowiska, w którym żyjemy. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, poświęconego zagadnieniu urbanizacji i zdrowia, brzmi Człowiek i miasto.

Kontrolujmy wagę

Otyłość - choroba naszych czasów. Ciągły, pośpiech, stres, sposób odżywiania się poza domem (fast food) sprzyja występowaniu nadwagi i otyłości. Otyłość zaliczmy do przewlekłych chorób cywilizacyjnych.

Wirusowe zapalenie wątroby

Od kilkunastu lat obchodzony jest w Polsce „żółty tydzień”. To okazja do przypomnienia kilku informacji o wirusowym zapaleniu wątroby.

Depresja chorobą cywilizacyjną

23 lutego 2010 roku po raz piąty obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na depresję zapada 3% światowej populacji. Zajmuje ona czwarte miejsce na liście chorób upośledzających jakość życia. Liczba cierpiących na depresję Polaków stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia za dziesięć lat depresja stanie się drugim po chorobach układu krążenia najczęstszym problemem zdrowotnym na świecie.

Świadczenia zdrowotne w domu pacjenta

Pacjenci, którzy nie poruszają się samodzielnie ze względu na chorobę, mogą otrzymać świadczenia zdrowotne w miejscu zamieszkania, wynikające z zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Choroby nowotworowe

Od 1952 roku istnieje w Polsce obowiązek rejestracji wszystkich nowo rozpoznanych nowotworów złośliwych. Na tej podstawie są tworzone mapy zachorowań na nowotwory w naszym kraju z dokładnością do powiatu.

Zimowy urlop w krajach Unii Europejskiej

Sezon narciarski dla wielu Polaków jest okazją do wypoczynku również za granicą. Podczas uprawiania zimowych sportów zdarzają się wypadki i urazy. Warto przed wyjazdem sprawdzić, na jaką pomoc medyczną możemy liczyć w kraju, do którego się wybieramy.

Zmiany w wystawianiu skierowań na badania

Od nowego roku na badania diagnostyczne kosztochłonne mogą kierować tylko lekarze specjaliści.

Karty ubezpieczenia zdrowotnego

ZUS od 2010 roku zaprzestaje wydawania i poświadczania legitymacji ubezpieczeniowych. „Stare” książeczki pozostaną w użyciu, ale z czasem będzie ich ubywać. Zgodnie z Ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych do użycia włączone zostaną elektroniczne karty ubezpieczenia. Tych jednak ciągle nie ma. Prawo do świadczeń można wykazać dowodem opłacenia składek zdrowotnych (obowiązek ten nie dotyczy dzieci do 6. miesiąca życia, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia, np. z powodu braku numeru PESEL).

Dochodzenie praw przez pacjenta

Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej stwierdza, że w razie zawinionego naruszenia praw pacjenta, takich jak: prawo dostępu do dokumentacji medycznej, prawo do ochrony danych, prawo do świadczeń zdrowotnych, informacji, wyrażania zgody na interwencję medyczną, godności, opieki duszpasterskiej, prawo poszanowania życia prywatnego i rodzinnego - za doznaną krzywdę pacjent ma prawo do zadośćuczynienia.

Leczenie uzdrowiskowe

Minister zdrowia w rozporządzeniu z dnia 28 sierpnia 2009 r. określił zasady potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe. O konieczności leczenia uzdrowiskowego decyduje lekarz rodzinny lub specjalista. Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją (uzupełnieniem) leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego.

Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku?

W ostatnim dość często pojawia się pytanie, jak zostać dawcą szpiku? Jest to postawa godna uznania i propagowania, ponieważ przeszczep szpiku może uratować życie śmiertelnie chorym na białaczkę oraz inne choroby układu krwiotwórczego.

Jak zachowywać się w czasie upałów?

W trosce o nasze zdrowie minister zdrowia przypomina, w jaki sposób można chronić się przed upałem.

Niekorzystne efekty stosowania leków bez zalecenia lekarza

Coraz więcej leków kupujemy bez recepty. Ulegamy reklamom i zachowujemy się jak konsumenci, a nie jak pacjenci. Stosowanie leków bez konkretnych wskazań lekarskich jest poważnym problemem.

Zagrożenie wirusem grypy typu A (H1 N1)

Pod koniec kwietnia tego roku amerykańscy eksperci potwierdzili wystąpienie epidemii zachorowań na nową odmianę wirusa grypy typu A (H1N1) u mieszkańców Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych. Znamy już przypadki osób zakażonych w Polsce i w krajach sąsiednich.

Zdrowie psychiczne

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Ma on zwrócić uwagę na narastający problem chorób psychicznych oraz kształtować postawy wobec osób na nie cierpiących.

Coraz więcej zakażeń wirusem HIV

U mieszkańców Wielkopolski wykrywanych jest coraz więcej zakażeń wirusem HIV.

Nowa metoda znieczulenia na wrzesińskiej porodówce

Od wielu lat w krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, na salach porodowych stosowany jest gaz medyczny entonox. Uważa się, że może być on alternatywą dla tradycyjnych metod znieczulenia rodzących.

Alergie

Wiosna to pora alergii sezonowych. W tym czasie już około 40% Polaków cierpi z jej powodu: ponad 20% ma objawy kataru siennego lub/i zapalenia spojówek, prawie 12% symptomy astmy, atopowe zapalenie skóry - około 7-9% chorych.

Zadbaj o serce

Choroby układu krążenia są w naszym kraju przyczyną aż 46% zgonów. Między 17 a 24 kwietnia obchodzimy po raz kolejny Tydzień dla Serca, aby przypomnieć o zapobieganiu chorobom układu krążenia, stylu życia i odpowiedniej diecie.

Zapobiegajmy cukrzycy

Cukrzycę uznano za niezakaźną chorobę epidemiczną. W połączeniu z otyłością prowadzi do poważnych powikłań kardiologicznych i śmierci. To przewlekłe schorzenie wywołane jest brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny.

Próchnica zębów

Nie zawsze pamiętamy, że warto mieć zdrowe zęby. A schorzenia przewodu pokarmowego często rozpoczynają się już w jamie ustnej. Stan zębów decyduje o wielu dolegliwościach przewodu pokarmowego, a także bólach głowy.

Kupuj leki w aptece

W 2010 roku izby celne zatrzymały ponad 60 tys. sztuk farmaceutyków i artykułów medycznych. W tym roku ta liczba nie będzie mniejsza. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że co dziesiąty lek jest podrabiany. Według WHO Polacy wydają na podróbki około 100 mln zł rocznie.

Kupuj leki w aptece

W 2010 roku izby celne zatrzymały ponad 60 tys. sztuk farmaceutyków i artykułów medycznych. W tym roku ta liczba nie będzie mniejsza. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że co dziesiąty lek jest podrabiany. Według WHO Polacy wydają na podróbki około 100 mln zł rocznie.

Uwaga na kleszcze


W ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu w całej Polsce. Najwięcej zachorowań przypada od maja do sierpnia.

Papierosy

15 listopada obchodzony był Dzień Rzucania Palenia. W Polsce pali około 9 milionów osób.

Otyłość

Otyłość to nie tylko defekt urody. To schorzenie zakwalifikowane zgodnie z numerem międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD 10 jako E66. Kiedy jesteśmy już na pewno chorzy?

WZW

28 lipca obchodzony jest jako Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby.

Witamina D a nasze zdrowie

Badania naukowe wykazują duży wpływ witaminy D na nasze zdrowie, ponieważ kontroluje ona około 200 genów w naszym organizmie. Promienie słoneczne są naturalnym czynnikiem powodującym powstanie prowitaminy D w naszej skórze - może być w niej wytwarzane ponad 90% dobowego zapotrzebowania.

Dopalaczom mówimy nie

W ostatnim czasie wiele słyszeliśmy o dynamicznym zgłoszeniach do szpitali (głównie psychiatrycznych) spowodowanych używaniem dopalaczy. Pojawiły się też informacje o zgonach oraz przyjęciach pacjentów w stanie ciężkim, których podejrzewa się, że zażywali te substancje. Pod hasłem „Dopalacze mogą cię wypalić” prowadzona jest akcja informacyjna i edukacyjna Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Jak leczyć się w UE podczas ferii zimowych?

Przed wyjazdem turystycznym do innego państwa Unii Europejskiej należy wyrobić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). W razie wypadku lub choroby gwarantuje ona dostęp do świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, jakie obejmują obywateli kraju Unii, w którym aktualnie się przebywa.

Poradnik pacjenta

Organizm ludzki nie jest doskonały i zdarza się, że odmawia posłuszeństwa w czasie najmniej do tego odpowiednim. W związku z oddaniem do użytku nowego szpitala uległa zmianie organizacja świadczenia usług w zakresie pomocy doraźnej. Pozwolę sobie na omówienie tego tematu w tym miejscu.

Leczenie uzdrowiskowe w 2011 roku

Jeśli zamierzamy wyjechać do sanatorium, musimy wykonać podstawowe badania, które potwierdzą konieczność takiego leczenia. Gdy na badania kieruje nas np. lekarz rodzinny, nie ponosimy kosztów. Skierowania na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego - taki, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w zakładzie opieki zdrowotnej mającym taką umowę.

Sepsa

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że zdrowe dzieci mogą być bezobjawowymi nosicielami pneumokoków (dwoinek zapalenia płuc) oraz meningokoków (dwoinek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych). Większość z nich nigdy nie zachoruje.

Co to jest grypa i jak można się nią zakazić?

Zima to okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych. Wywołuje je 200 różnych gatunków wirusów. Grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Infekcje wirusowe mogą wywołać poważne powikłania. W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem.

Pigułka po

W ostatnim okresie czasu można obserwować w środowisku medycznym ożywioną dyskusję na temat dopuszczenia do sprzedaży w naszym kraju tak zwanej „pigułki po”.

Ciąża bez alkoholu

Picie alkoholu w ciąży nigdy nie jest bezpieczne. 9 września punktualnie o godz. 9.09 rozpocznie się Światowy Dzień Płodowego Zespołu Alkoholowego (dziewiątki symbolizują ciążę i czas rozwiązania). Dzień ten zwraca uwagę na bardzo poważny problem.

Tydzień walki z rakiem

25-31 maja to Europejskim Tygodniem Walki z Rakiem. Ideę zapoczątkowano w 1989 roku, pod przewodnictwem Europejskiej Ligi Walki z Rakiem. Polska aktywnie włącza się w działania na rzecz walki z chorobami nowotworowymi. Tematem przewodnim tegorocznego tygodnia jest zdrowy styl życia.

Po co szczepić dzieci?

Jeszcze w latach sześćdziesiątych ospa prawdziwa była przyczyną śmierci dwóch milionów ludzi rocznie. Wyeliminowano ją dzięki szczepieniom wprowadzonym na całym świecie.

Antybiotyki nie leczą przeziębienia

Zbyt często sięgamy po antybiotyki. Jesteśmy na drugim miejscu po Grecji, jeśli chodzi o liczbę występujących bakterii, które uodporniły się na antybiotyki na skutek ich nadużywania. Badania wykazują, że sięgamy po nie nawet wtedy, gdy brać ich nie powinniśmy; przy przeziębieniach (30%), bólu gardła (24%), grypie (16%), kaszlu (12%).

Newsletter