• mapa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Na terenie powiatu wrzesińskiego już od ponad trzech lat funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie komunikacji między społeczeństwem a policją. Łącznie otrzymaliśmy 2 474 zgłoszenia.

Inauguracja funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odbyła się w Policyjnym Centrum Edukacji Bezpieczeństwa we Wrześni dokładnie 20 września 2016 roku.
Od tego czasu funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest stale dopracowywane, żeby jej użytkownicy mogli w najwygodniejszy sposób zgłaszać różnego rodzaju nieprawidłowości w życiu społecznym. 
Ze wszystkich otrzymanych zgłoszeń, potwierdzonych zostało 1 290, z czego wyeliminowaliśmy aż 966 społecznych problemów. 1 078 zgłoszeń odnotowaliśmy jako niepotwierdzone. Niestety z prawdziwymi i istniejącymi zgłoszeniami w parze idą również te, które są żartem lub pomyłką – w ciągu ponad trzech lat odnotowaliśmy ich 106. Każda próba żartobliwego zgłoszenia potrzeby interwencji powoduje podjęcie przez policjantów takich samych kroków jak prawdziwe zgłoszenie.
Należy zaznaczyć, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem komunikacji społeczeństwa z policjantami. Dzięki temu możemy znacznie więcej dowiedzieć się o problemach, jakie istnieją, i w miarę możliwości podjąć starania, aby je rozwiązywać. Trzeba podkreślić, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. 

KPP Września
 


 

Poznajcie młody zarząd

W zeszłym roku młodzi ludzie uczęszczający do szkół średnich wybrali swoich przedstawicieli w Młodzieżowej Radzie Powiatu Wrzesińskiego. Przedstawiamy sylwetki członków prezydium tego młodego, samorządowego organu.

 

Jakub Ziółkowski
Przewodniczący Młodzieżowej
Rady Powiatu Wrzesińskiego

Uczeń Zespołu Szkół Politechnicznych, klasy o profilu technik budownictwa. Swoją kandydaturę, zarówno do rady, jak i na funkcję przewodniczącego zgłosił sam. Kampania wyborcza zbiegła się akurat z praktykami zawodowymi, ale udało mu się ją przeprowadzić z sukcesem. Jak mówi, przewodniczący powinien trzymać nad wszystkim pieczę i brać odpowiedzialność za pracę rady.

Za swój główny cel uważa odpowiadanie na potrzeby mieszkańców powiatu, przede wszystkim młodych ludzi. Jakub Ziółkowski uważa, że praca w Młodzieżowej Radzie Powiatu Wrzesińskiego uczy działania w grupie, słuchania innych, ale także odpowiedzialności i podejmowania decyzji.

W kolejnych przedsięwzięciach przewodniczący zamierza stawiać na ekologię, organizując Dzień Ziemi, gdyż uważa, że należy uświadamiać mieszkańców powiatu, jak ważna jest to kwestia – powinniśmy sobie zdawać sprawę, że jeśli nie zaczniemy dbać o naszą planetę, to konsekwencje tego za kilka czy kilkanaście lat mogą być drastyczne.

Interesuje się sportem, trenuje sporty walki i piłkę nożną. Stara się spędzać aktywnie czas, bo, jak mówi, nie lubi siedzieć w miejscu, lubi działać.

 

Mateusz Muszyński
Wiceprzewodniczący Młodzieżowej
Rady Powiatu Wrzesińskiego

Uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w klasie o profilu technik weterynarii. Do rady trafił za namową opiekuna samorządu szkolnego. W szkolnych wyborach zdobył największą liczbę głosów spośród zgłoszonych kandydatów. Jak mówi, decyzja o starcie do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrzesińskiego była pokierowana ciekawością poznania czegoś nowego i sprawdzenia się w zupełnie nowych obszarach.

Pracując jako radny, chce udowodnić, że, wbrew niektórym krążącym stereotypom, młodzi ludzie potrafią zrobić dużo dobrego i pożytecznego. Uważa, że młodzieżowy samorząd powiatowy uczy odpowiedzialności, asertywności, rozwijania własnego potencjału, ale także skutecznej współpracy z innymi.

Swoją przyszłość wiąże z medycyną weterynaryjną oraz pedagogiką.

 

Kornelia Pawlak
Sekretarz Młodzieżowej
Rady Powiatu Wrzesińskiego

Uczennica Zespołu Szkół Politechnicznych, klasy o profilu technik budownictwa. Do rady trafiła po zgłoszeniu kandydatury przez koleżankę i dzięki, jak mówi, zdobyciu sympatii rówieśników, do prezydium – za sprawą swojej gadatliwości.

Pracując w radzie, chciałaby zwracać uwagę mieszkańców powiatu na ekologię i pomoc potrzebującym. Cieszy ją udane Wielkie Wrzesińskie Kolędowanie, które było połączone ze zbiórką dla ośrodka w Zielińcu. Chciałaby, żeby każdemu w powiecie wrzesińskim żyło się jak najlepiej. Mówi, że młodzież ma inne spojrzenie na swoje otoczenie i dotyczą jej inne problemy niż dorosłych, a młodzieżowi radni na wiele spraw mają świeże spojrzenie.

Interesuje się podróżami, lubi zwiedzać świat i czytać na ten temat. Sama określa siebie mianem mola książkowego – zwłaszcza w wakacje pochłania jedną książkę za drugą. Chętnie ogląda seriale. Po ukończeniu szkoły zamierza podjąć studia budowlane na politechnice.

 

Maja Zellmer
Członek prezydium Młodzieżowej
Rady Powiatu Wrzesińskiego

Uczennica Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 na profilu technik logistyk. Do kandydowania do rady zachęcili ją nauczyciele, których uwadze nie umknęło zaangażowanie Mai Zellmer w różnych organizacjach szkolnych i pozaszkolnych.

Lubi słuchać innych i im pomagać, co stanowi jej główny cel pracy w radzie. Chętnie rozwija także swoje pomysły. Uważa, że dzięki pracy w radzie można nauczyć się odpowiedzialności, dobrej organizacji i planowania. To według niej także nieustanna lekcja otwartości i odwagi do realizacji własnych koncepcji.

Interesuje się sportem, uwielbia ćwiczyć – wolny czas spędza, biegając, jeżdżąc na rowerze czy chodząc na siłownię. Lubi również malarstwo i chętnie chwyta za pędzel. Po ukończeniu szkoły planuje podjęcie studiów.

 

Adam Dżendżera
Członek prezydium Młodzieżowej
Rady Powiatu Wrzesińskiego

Uczeń klasy humanistycznej Liceum Ogólnokształcącego. Do rady trafił, bo bardzo spodobał mu się pomysł utworzenia organu pozwalającego dorosłym wsłuchiwać się w głos młodzieży. Szybko doszedł do wniosku, że może wnieść coś pożytecznego do życia naszego powiatu, w czym utwierdzali go znajomi.

Za główny cel swojej działalności Adam Dżendżera uważa organizowanie różnego rodzaju wydarzeń charytatywnych, podobnych do grudniowego kolędowania, które ocenia jako bardzo udane.

Interesuje się motoryzacją i historią.

Zebrała Klara Skrzypczyk

 

 • Jakub Ziółkowski
  Jakub Ziółkowski
 • Mateusz Muszyński
  Mateusz Muszyński
 • Kornelia Pawlak
  Kornelia Pawlak
 • Maja Zellmer
  Maja Zellmer
 • Adam Dżendżera
  Adam Dżendżera

 


 

Uczniowski turniej w ZSZ Nr 2

15 stycznia odbyły się eliminacje wielkopolskie do XXV Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz oraz eliminacje wojewódzkie do III Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz.

Patronat honorowy nad turniejem objęli: wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska, starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz, cechmistrz Cechu Rzemiosł Różnych we Wrześni Waldemar Andryszak. Patronami medialnymi były papaja.pl i Mistrz Branży. Organizatorzy turnieju: Cukiernia Kuczora, PSS „Społem” i Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 we Wrześni.

Do turnieju zakwalifikowało się pięcioro uczniów w zawodzie cukiernik, jeden uczeń w zawodzie piekarz oraz jedenaścioro uczniów w zawodzie kucharz z dziewięciu szkół województwa wielkopolskiego.

Turniej składał się z części teoretycznej obejmującej treści podstawy programowej dla zawodu cukiernik, kucharz i piekarz (maks. 30 pkt) i części praktycznej. Część praktyczna turnieju odbyła się: dla cukierników w Cukierni Kuczora, dla kucharzy w pracowni szkolnej, natomiast dla piekarzy w piekarni PSS „Społem”. Przez pięć godzin uczniowie tworzyli prace inspirowane tegorocznym tematem przewodnim turnieju „Cuda Świata” (dla cukierników i piekarzy), „Mięso z królika w roli głównej” (dla kucharzy). Cukiernicy musieli wykonać tort jednopiętrowy, figurki marcepanowe (2 x 2 szt.), ciastka bankietowe (2 x 5 szt.) i napis okolicznościowy z czekolady, kucharze – 2 zestawy dania głównego zgodnie z przygotowaną przez uczestnika recepturą wykorzystującą dowolny element tuszy królika i zaserwowanie przygotowanych potraw, zaaranżowanych według inwencji twórczej uczestników wyłącznie na białych talerzach kwadratowych o boku dł. 32 cm, a piekarz – eksponat artystyczny, chleb okolicznościowy, bułki poznańskie, chałki, rogale, plecionki, drożdżówki.

 

Szczegółowe wyniki turnieju:
 

W zawodzie cukiernik:

I – Julia Wawrzyniak, ZSZ Nr 2 Września (77,86 pkt.)

II – Paulina Gatkowska, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu (77,43 pkt.)

III – Artur Wojtas, ZSZ Nr 2 Września (76,43 pkt.)
 

W zawodzie kucharz:

I – Kacper Krotecki, ZSPS Poznań (91,00 pkt.)

II – Patrycja Nowakowska, ZSZ Nr 2 Września (83,00 pkt.)

III – Rafał Czajka, Zespół Szkół Nr 4 Lesznie (74,71 pkt.)
 

W zawodzie piekarz:

I – Dominik Dederek, Zespół Szkół w Mosinie (85,29 pkt.)


Finał XXV Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia we Wrocławiu, natomiast finał III Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz w dniach 27-29 kwietnia  w Zabrzu. Do III etapu zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 80% punktów. Wymagane minimum osiągnęli: wśród kucharzy – Kacper Krotecki i Patrycja Nowakowska oraz piekarz Dominik Dederek.

Dorota Kaczmarek

 

 

 • turniej (1)
 • turniej (2)
 • turniej (3)
 • turniej (4)
 • turniej (5)
 • turniej-(1)

 

Zajęcia z sensoplastyki

W Zespole Szkół im. Janusza Korczaka przygotowano ciekawe zajęcia o charakterze polisensorycznej zabawy, które odbyły się 16 stycznia.

Zaproszono dzieci zainteresowane zabawą pobudzającą i integrującą funkcje wszystkich zmysłów. Tematem przewodnim zajęć były karnawał i zima. Propozycja zajęć wywołała ogromne zainteresowanie – do udziału zgłosiła się bardzo duża liczba dzieci. W prowadzonych zajęciach uczestnicy mogli doświadczać zabawy wśród materiałów stymulujących rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny.

Dzieci w pierwszym etapie zajęć eksplorowały przestrzeń wspomagającą integrację zmysłów. W drugiej części przygotowano karnawałowy obraz z wykorzystaniem różnych kolorów, wszelkiego rodzaju faktur i konsystencji, a nawet smaków. Proponowane aktywności miały oddziaływać na wszystkie zmysły jednocześnie i pomóc dzieciom rozwijać się na rożnych płaszczyznach.

W zajęciach mogły uczestniczyć nawet kilkumiesięczne maluchy. Materiały, które wykorzystano do prowadzenia zajęć były nie tylko bezpieczne, ale nawet jadalne. Nawet jeśli dzieci spróbowały jak smakował apetyczny karnawałowy obraz, to nie stanowiło to problemu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pełnych koloru, dźwięku, aromatu, a nawet smaku razem z rodzicami, co wpływało na to, że mogli razem spędzić czas, lepiej poznać swoje preferencje i reakcje. Zatem umocnienie więzi, dobra zabawa, odreagowanie napięć poprzez różne aktywności sprawiło, że uczestnicy wychodzili z zajęć z uśmiechem i pytaniem, kiedy planujemy następne spotkanie.

Magdalena Zając

 • Sensoplastyka (1)
 • Sensoplastyka (2)
 • Sensoplastyka (3)
 • Sensoplastyka (4)
 • Sensoplastyka (5)
 • Sensoplastyka (6)
 • Sensoplastyka (7)
 • Sensoplastyka (8)
 • Sensoplastyka (9)
 • Sensoplastyka (10)
 • Sensoplastyka (11)
 • Sensoplastyka (12)
 • Sensoplastyka (13)
 • Sensoplastyka (14)
 • Sensoplastyka (15)
 • Sensoplastyka (16)
 • Sensoplastyka (17)
 • Sensoplastyka (18)
 • Sensoplastyka (19)
 • Sensoplastyka (20)
 • Sensoplastyka (21)
 • Sensoplastyka (22)
 • Sensoplastyka (23)
 • Sensoplastyka (24)
 • Sensoplastyka (25)
 • Sensoplastyka (26)
 • Sensoplastyka (27)
 • Sensoplastyka (28)
 • Sensoplastyka (29)
 • Sensoplastyka (30)
 • Sensoplastyka (31)
 • Sensoplastyka (32)
 • Sensoplastyka (33)
 • Sensoplastyka (34)
 • Sensoplastyka (35)
 • Sensoplastyka (36)

 

 • grafika

Ptasia grypa – co trzeba wiedzieć?

Na terenie województwa wielkopolskiego, w powiatach ostrowskim i kolskim, pojawiły się ogniska ptasiej grypy. Powiatowy lekarz weterynarii we Wrześni Romuald Juściński uspokaja – choroba nie jest niebezpieczna dla człowieka. Kładąc duży nacisk na bioasekurację, wirusa eliminujemy zanim zdąży się rozprzestrzenić.

Czym jest ptasia grypa i czy jest niebezpieczna dla człowieka?
Ptasia grypa to choroba ptaków, dotykająca szczególnie ptactwo hodowlane. Dużo bardziej odporne na tę chorobę są ptaki dzikie, szczególnie wodne, będące jedynie nosicielami wirusa. Same jednak nie chorują. Choroba jest zwalczana przez państwo, rolnicy nie ponoszą kosztów zabijania i utylizacji zwierząt, dezynfekcji pomieszczeń. Warto zaznaczyć, że grypa nie przenosi się na ludzi, chociaż sporadycznie pojawiały się takie przypadki w Indonezji, gdzie ryzyko było większe, bo ludzie wręcz mieszkali w jednym pomieszczeniu z kurami. Oczywiście należy pamiętać o ogólnej higienie, myciu rąk, nie należy dotykać padłych zwierząt. Szczególnie ostrożne powinny być te grupy zawodowe, które mają dużą styczność z drobiem na przykład pracownicy ferm, weterynarze. Takie osoby mogą również szczepić się na zwykłą grypę sezonową. Co prawda nie jest to szczepionka stricte przeciw ptasiej grypie, ale wiele elementów antygenowych ptasiej i sezonowej grypy jest podobnych.

Wielokrotnie w mediach pojawia się hasło „bioasekuracja”, czyli zabezpieczanie gospodarstw przed chorobą. Jakie są jej zasady?
Zarówno w przypadku ASF jak i ptasiej grypy zasady są takie same. Przed pomieszczeniami, w których znajdują się ptaki należy ułożyć maty dezynfekujące. W środku również powinny znajdować się środki do dezynfekcji, miska z wodą oraz ręcznik. Wskazane jest również zmienianie odzieży lub zakładanie tej ochronnej. Nie należy także do pomieszczeń wpuszczać osób postronnych, zwierząt dzikich oraz domowych. Odizolowana od środowiska zewnętrznego powinna być pasza oraz woda. Dobrze, gdy gospodarz unika karmienia na zewnątrz, ponieważ duża część wirusa znajduje się w odchodach, szczególnie ptactwa wodnego. Przelatując nad fermą, może zanieczyścić wybiegi lub zbiorniki wodne, do których drób ma dostęp. Z reguły te zasady są stosowane, ale przez hodowców przemysłowych, dla których utrata stada to często być albo nie być. Małe gospodarstwa już tych zasad nie przestrzegają.

Jak możemy rozpoznać ptasią grypę? Co powinno zaniepokoić hodowców?
Choroba objawia się po kilku dniach od kontaktu z wirusem. Ptaki są osowiałe, nie przyjmują pokarmu, kichają, mają zapalenie spojówek, biegunkę, opuszczone skrzydła, często z porażonymi końcami. Po krótkim czasie zaczynają padać. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do lekarza weterynarii. Wtedy od zwierząt pobierane są do badania próbki, aby upewnić się, że to faktycznie ptasia grypa. Gdy otrzymamy potwierdzenie, iż jest to wirus H5N8, podejmujemy działania.

Jakie są to działania?
Powiatowy lekarz weterynarii ma w takim przypadku do dyspozycji powiatowy zespół kryzysowy. Jego członkowie są przydzieleni do poszczególnych zadań. Występuje grupa diagnostów, która, jak już mówiłem, diagnozuje, czy mamy do czynienia z ptasią grypą. Teren gospodarstwa zostaje ogrodzony, tak by nikt nie mógł wejść lub wyjść, poza osobami zwalczającymi chorobę. Jeśli się okaże, że jest to H5N8, do działań przystępuje zespół oceniający. Jego zadaniem jest wycena ptactwa, gdyż choroba jest zwalczana przez państwo. Należy wtedy ocenić jakiego rodzaju są to ptaki, w jakim wieku, do jakich celów przeznaczone. Niestety na ptasią grypę nie ma szczepionki, więc jedyną metodą administracyjną jej zwalczania jest humanitarny ubój. Po nim zwierzęta są załadowywane na ustalony kontener zakładu utylizacji, szczelnie zaplombowany przez powiatowego lekarza weterynarii, zdezynfekowany i czasami pod eskortą policji wyjeżdża do zakładu. Wtedy zaczyna działać kolejna grupa, której zadaniem jest oczyszczenie oraz dezynfekcja pomieszczenia i terenu wokół. Dopiero po 21 dniach można ponownie wprowadzić drób do gospodarstwa.

Rozmawiała Klaudia Kubiak


 


 

Granie z rekordami

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy porusza wielkimi sercami mieszkańców powiatu wrzesińskiego od 28 lat. W tym roku nie było inaczej. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od dawna wpisuje się w imprezowy kalendarz Polaków. Każdego roku, w drugą niedzielę stycznia, odbywa się finał WOŚP-u. Podczas niego w całej Polsce wolontariusze wyruszają na ulice z kartonowymi puszkami oraz naklejkami w kształcie serduszek, które stały się symbolem imprezy. W wielu miastach tego dnia prowadzone są również licytacje przedmiotów ofiarowanych przez licznych darczyńców, a wszystkiemu towarzyszą występy uczniów, czy zaproszonych gości. Niedzielne wielkie granie kończy się światełkiem do nieba, czyli pokazem fajerwerków bądź laserowym show. Zebrane pieniądze każdego roku przekazywane są na pomoc w ratowaniu życia osób chorych, w szczególności dzieci. Najczęściej dzięki nim kupowany jest specjalistyczny sprzęt dla szpitali. W tym roku, podczas 28 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrane środki zostaną przekazane na dziecięcą medycynę zabiegową oraz dla zmagającej się z pożarami Australii. 
W gminach naszego powiatu 12 stycznia działo się bardzo dużo. Po 20-letniej przerwie WOŚP wrócił do Kołaczkowa. Repertuar był bogaty – występy dzieci, malowanie twarzy, sensoplastyka, pokaz pierwszej pomocy, kiermasz ciast, ścianka fotograficzna, pokazy makijażu, koncert Piotra oraz Anastazji Nowak i wiele więcej, ale co najważniejsze przeprowadzono licytacje. Po tak długiej przerwie finał okazał się niezwykle udany – zebrano 29 353,79 złotych i 4 euro.
Bardzo ciekawie było również w Pyzdrach, gdzie między innymi występowały przedszkolaki, Pyzdrska Orkiestra Dęta, zespół instrumentalno-wokalny ze Szkoły Podstawowej w Pyzdrach czy Brozi Magic Show. Podczas tegorocznego finału udało się tam pobić zeszłoroczny rekord o 3 tysiące złotych. Zebrano 21 805 złotych.
Miłosław także dał niezły popis. W czasie trwania finału WOŚP przeprowadzono turnieje siatkarskie, morsowanie, przedszkolaki oraz uczniowie zaprezentowali swoje programy artystyczne, a pokaz iluzji dał MAG MARCO. Pośród licznych atrakcji można było między innymi zrobić sobie tatuaż, zdjęcia w fotobudce, a o 20 obejrzeć pokaz laserowy. W Miłosławiu na rzecz WOŚP zebrano w tym roku 49 089,25 złotych, co oznacza, że i tu przekroczono zeszłoroczną kwotę.
Dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy grała także Nekla. W programie nie zabrakło pokazów tanecznych oraz artystycznych uczniów i przedszkolaków, zespołu wokalnego NOKBAND, koncertu Orkiestry Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy zadbali również o liczne atrakcje i stoiska. Wysiłek i tutaj się opłacił, również pobito zeszłoroczny rekord prawie o 14 tysięcy złotych – zebrano 58 368,41 złotych.
Mimo remontu Wrzesińskiego Ośrodka Kultury finału WOŚP nie mogło zabraknąć w gminie Września. Tradycyjnie wystąpiły przedszkolaki, podopieczni sekcji tanecznych oraz wokalnych działających przy WOK-u, a także Alchemia Dance Studio. W niedzielne popołudnie zorganizowano również kiermasz słodkich i słonych smakołyków, mobilny salon fryzjersko-kosmetyczny, chętnym profesjonalny tatuażysta wykonywał serduszka. Główną atrakcją były jak wszędzie licytacje. We Wrześni także przekroczono ubiegłoroczny rekord – zebrano 155 773,61 złotych.
Mieszkańcy naszego powiatu kolejny raz udowodnili, że potrafią się jednoczyć i pomagać. Ponownie zebrane rekordowe sumy pokazują jak wspaniałymi, dobrymi oraz hojnymi ludźmi się otaczamy.

Klaudia Kubiak

 • WOŚP Miłosław
 • 20200112_123206
 • DSC_0307
 • DSC_0431
 • Zdjecie2
 • Zdjecie3
 • Nekla2
 • Nekla-3
 • Nekla-1

 

Każdy wybiera swoją drogę

O świętach, Grecji i o tym, co daje piosenka, rozmawialiśmy z Eleni, gwiazdą tegorocznych koncertów kolędowych.

Jakie było Boże Narodzenie w pani dzieciństwie?

Pamiętam, że w wigilię tata zawsze przynosił choinkę. Dzień lub dwa wcześniej siadaliśmy z moim starszym rodzeństwem przy stole i każdy robił coś z wycinanek. Pochodzę z wielodzietnej rodziny, byłam dziesiąta. Do mnie należało zrobienie łańcuszka. Pamiętam do dziś, jak wycinałam kolorowe paseczki, przyklejałam i robiłam tak długi łańcuch, że oplatał całą choinkę. Wszyscy już krzyczeli, że starczy, a ja dalej.

Gdy tata przynosił choinkę, to, jak nie lubiliśmy wstawać rano do szkoły, tak w tym dniu po prostu wszyscy już byliśmy na nogach i wieszaliśmy ozdoby. Mama z babcią w kuchni pichciły jedzonko. To były czasy, że się nie przelewało – nie mieliśmy zbyt dużo, ale mieliśmy siebie i to była dla nas wspaniała radość. Ludzie byli bliżej siebie i też inaczej to wszystko przeżywaliśmy. Cieszyliśmy się z każdej małej zabawki. Pamiętam, dostałam taką laleczkę, która leżała na łóżeczku i jak się naciskało, to ona na tym łóżeczku siadała. Nie oczekiwaliśmy jako dzieci nie wiadomo czego, po prostu cieszyliśmy się z tego, że możemy być ze sobą. Śpiewaliśmy kolędy, szliśmy na pasterkę. Wtedy zimy były też wspaniałe, było dużo śniegu. Jako mała dziewczynka pamiętam, że szłam takim tunelem ze śniegu. Dzieciństwo kojarzy mi się ze śniegiem, z mrozem i z takim prawdziwym Bożym Narodzeniem.

Usłyszeliśmy dzisiaj też utwory skomponowane, zdaje się, specjalnie dla pani.

Tak, pastorałki, które skomponował Kostas wiele lat temu. W 1984 roku nagraliśmy pierwszą płytę długogrającą, jeszcze winylową, z kolędami, i pamiętam, że Kostas wtedy skomponował kilka pastorałek: Święty, niepojęty, Wigilia, Wielkie Oczekiwanie, Maleńka Miłość, Lulaj go, Matko, Być tam, gdzie ty. Te pastorałki bardzo się przyjęły i ludzie je znają. Śpiewali dzisiaj ze mną.

Usłyszeliśmy też jedną grecką kolędę.

Tak, to tradycyjna grecka kolęda. Ludzie od razu ją chwytają, także cieszę się, że się włączyli do śpiewania. Grecy nie mają dużo kolęd, ale te, które mają, są bardzo fajne. Wybrałam akurat tę, bo bardzo mi się podoba.

Czuje się pani bardziej Polką czy Greczynką?

To pytanie jest trudne, dlatego, że czuję się i Polką, i Greczynką. Moje serce jest zawsze rozdarte, ale tu się urodziłam, wychowałam, tu chodziłam do polskiej szkoły.

Urodziłam się w Bielawie na Dolnym Śląsku, mieszkałam też krótko w Policach koło Szczecina, bo stamtąd pochodzi mój mąż, od 1977 roku mieszkam w Poznaniu. Jestem mocno związana z Polską, ale nie ukrywam, że jak słyszę greckie nutki, to po prostu odzywa się we mnie grecka krew.

Nie żałuje pani, że nie zdecydowała się wyjechać do Grecji na stałe?

Nie, dlatego że i tak co roku mogę wyjeżdżać do Grecji i jak chcę, to mogę tam i pół roku posiedzieć. Wracam, bo myślę, że tu jest moje miejsce w tej chwili, a tam jeżdżę do rodzeństwa i mogę się z nimi spotkać, powspominać troszkę, popytać, jaka byłam, jak byłam malutka, co oni pamiętają. Grecja to moje miejsce na wypoczynek, relaks, nie myślę w Grecji o tym, co się dzieje. Choć jest taki moment, że jak tam jestem, to już chciałabym wrócić, a jak jestem tu, to chciałabym tam pojechać na trochę.

To, że została pani piosenkarką, to troszeczkę kwestia przypadku, prawda?

W ogóle nie myślałam o tym, żeby zostać piosenkarką, chciałam zostać nauczycielką wychowania muzycznego i w tym kierunku szłam, ale zupełnie inaczej się wszystko potoczyło. Przez rok miałam popracować w greckim zespole Prometheus, który występował zawodowo. Pomyślałam, że przez rok pośpiewam, zarobię jakieś pieniądze, trochę rodziców odciążę, pomogę im. Ten rok się przedłużył do 44 lat.

Z pani piosenek bije duży optymizm. Czy to wynika z greckiej duszy?

Myślę, że tak. Muzyka grecka dla Greków jest bardzo ważna w życiu codziennym. Piosenki mówią o życiu, o rozstaniu, o tym, jak Grecy emigrowali do innych krajów za chlebem, bo było ciężko. Powstawały więc piosenki z życia wzięte i ja też zawsze chciałam przekazać poprzez piosenkę emocje dnia codziennego, czyli miłość, nadzieję, radość, ale i smutek, bo on też jest w życiu. Nie uciekniemy od smutku, ale przy tym mi piosenka bardzo w życiu pomagała. Lubiłam słuchać muzyki i przenosić się w zupełnie inny, czasami lepszy świat. Autorzy tekstów zawsze pytali mnie, o czym bym chciała zaśpiewać. Więc często były tzw. szlagworty, jak Ocalmy świat, nasz wspólny dom. Wybierałam sobie jakiś tytuł, który mnie interesował, a potem autor tworzył do tego całość.

A prywatnie, czego pani słucha?

Słucham dużo muzyki greckiej, dlatego że chcę mieć kontakt z językiem. W domu oczywiście rozmawiamy po grecku, mamy grecki program, wiadomości, programy muzyczne i staramy się jak najwięcej z tego korzystać, dlatego że jeśli się nie używa języka, to się zapomina. Poza tym kocham muzykę grecką.

Oczywiście, lubię też muzykę klasyczną, muzykę operową i często słucham Marii Callas, Pavarottiego, Bocellego, w zależności od nastroju. Staram się też być na bieżąco z tym, co jest na rynku polskim. W tej chwili mamy dużo młodych wykonawców, którzy walczą, żeby w jakiś sposób zaistnieć na rynku, ale najtrudniejsze jest, aby się utrzymać.

A jest ktoś taki wśród tych młodych artystów, kogo szczególnie pani ceni?

Mogłabym tu wymienić te młode osoby, które wygrały Eurowizję, Roksanę Węgiel i Viki Gabor. Jak na swój wiek, mają bardzo rozwinięte i mocne głosy. Oby tylko nie zagubiły dzieciństwa. Wejść w dorosłość jeszcze zdążą, tak samo jak wejść w świat biznesu, świat artystyczny, który nie jest łatwy. Myślę, że każdy wybiera swoją drogę i życzę im jak najlepiej, bo są to bardzo uzdolnione dziewczyny. Jest jeszcze jedna świetna, młoda dziewczyna, która przepięknie śpiewa i bierze teraz udział w The Voice Kids. Kibicuję jej, bo ma bardzo ciekawy głos i jest śliczna, a to też jest ważne w tym zawodzie.

Parę lat temu występowała pani dla mieszkańców naszego powiatu w Miłosławiu. Pamięta pani te koncerty?

Pamiętam, że publiczność bardzo żywo reagowała i te koncerty były fantastyczne. Ja w ogóle lubię spotykać się z ludźmi, a tak naprawdę gdziekolwiek jesteśmy, jestem przyjmowana bardzo ciepło i serdecznie. Zawsze jest moja kochana publiczność, moi kochani fani, którzy towarzyszyli mi w pracy zawodowej i w życiu prywatnym. To jest coś niesamowitego, że kolejne pokolenia słuchają moich piosenek, najpierw rodzice i dziadkowie, a teraz dzieci i wnuki. Myślę, że mogę jeszcze trochę pośpiewać, bo rośnie kolejne pokolenie, które mnie słucha.

Rozmawiała Klara Skrzypczyk

 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1000
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1001
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1002
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1003
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1004
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1005
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1006
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1007
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1008
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1009
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1010
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1011
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1012
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1013
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1014
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1015
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1016
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1017
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1018
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1019
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1020
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1021
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1022
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1023
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1024
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1025
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1026
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1029
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1030
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1031
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1032
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1033
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1035
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1036
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1037
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1040
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1041
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1042
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1043
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1044
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1046
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1047
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1048
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1049
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1050
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1053
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1054
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1055
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1056
 • ELENI Szymon Piotr Rewers-1058

 

 OBWIESZCZENIE WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO z dnia 16 stycznia 2020 r. w sprawie przeprowadzenia KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ w 2020 r. na obszarze województwa wielkopolskiego

 

 OBWIESZCZENIE

WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO

z dnia 16 stycznia 2020 r.

w sprawie przeprowadzenia KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ w 2020 r. na obszarze województwa wielkopolskiego

Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 i 2020), § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 listopada 2009 r. w sprawie kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1980) w związku z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2019 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. (Dz. U. poz. 1981) podaje się do publicznej wiadomości informacje, że:

1. W okresie od dnia 3 lutego 2020 r. do dnia 30 kwietnia 2020 r., od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni świątecznych, przeprowadzona zostanie na obszarze województwa wielkopolskiego kwalifikacja wojskowa.

2. Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się mężczyzn urodzonych w 2001 r., a także mężczyzn urodzonych w latach 1996–2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

3. Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się osoby urodzone w latach 1999–2000, które:

1) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

2) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

4. Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się kobiety urodzone w latach 1996–2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944).

5. Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

6. Kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona w niżej podanych miejscach i terminach, a osoby wymienione w pkt 2–5, mające miejsce stałego pobytu lub miejsce pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące:

1) W POZNANIU:

- na terenie dzielnic: Nowe Miasto i Stare Miasto, winny stawić się w Poznaniu, ul. A. Szylinga 1, w dniach od 17 lutego do 15 kwietnia 2020 r., w godz. 8.00 - 14.00,

- na terenie dzielnic: Grunwald, Jeżyce i Wilda, winny stawić się w Poznaniu, ul. A. Szylinga 1, w dniach od 17 lutego do 16 kwietnia 2020 r., w godz. 8.00 -14.00.

2) NA TERENIE POWIATU POZNAŃSKIEGO:

- w miastach i gminach: Dopiewo, Komorniki, Luboń, Mosina, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las i Tarnowo Podgórne, winny stawić się w Puszczykowie, ul. Kraszewskiego 11 (bud. nr 6), w dniach od 24 lutego do 22 kwietnia 2020 r. (oprócz 2 marca i 6 kwietnia), w godz. 8.00 - 13.00,

- w miastach i gminach: Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Kórnik, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo i Swarzędz, winny stawić się w Puszczykowie, ul. Kraszewskiego 11 (bud. nr 6), w dniach od 24 lutego do 22 kwietnia 2020 r. (oprócz 2 marca i 6 kwietnia), w godz. 8.00 - 13.00.

3) NA TERENIE POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO: w mieście Gniezno, w miastach i gminach: Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno i Witkowo, w gminach: Gniezno, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo, winny stawić się w Gnieźnie, ul. Wrzesińska 43-55 (budynek nr 4), w dniach od 25 lutego do 3 kwietnia 2020 r., w godz. 7.30 - 16.30.

4) NA TERENIE POWIATU MIĘDZYCHODZKIEGO: w miastach i gminach: Międzychód, Sieraków, Chrzypsko Wielkie i Kwilcz, winny stawić się w Międzychodzie, ul. 17 Stycznia 143, w dniach od 2 do 10 marca 2020 r., w godz. 8.00 - 14.00.

5) NA TERENIE POWIATU NOWOTOMYSKIEGO: w miastach i gminach: Nowy Tomyśl, Lwówek, Opalenica, Zbąszyń, Kuślin i Miedzichowo, winny stawić się w Nowym Tomyślu, os. Północ 37A, w dniach od 16 marca do 7 kwietnia 2020 r., w godz. 8.00 - 14.00.

6) NA TERENIE POWIATU OBORNICKIEGO: w miastach i gminach: Oborniki, Rogoźno i Ryczywół, winny stawić się w Obornikach, ul. 11 Listopada 2 a, w dniach od 24 marca do 10 kwietnia 2020 r., w godz. 8.00 - 15.00.

7) NA TERENIE POWIATU SZAMOTULSKIEGO: w miastach i gminach: Obrzycko, Ostroróg, Pniewy, Szamotuły, Wronki, Duszniki i Kaźmierz, winny stawić się w Szamotułach, ul. Mickiewicza 4, w dniach od 31 marca do 27 kwietnia 2020 r., w godz. 9.00 - 16.00.

8) NA TERENIE POWIATU ŚREDZKIEGO: w miastach i gminach: Środa Wielkopolska, Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą i Zaniemyśl, winny stawić się w Środzie Wielkopolskiej, ul. 20 Października 30, w dniach od 3 do 18 marca 2020 r., w godz. 7.30 - 15.30.

9) NA TERENIE POWIATU ŚREMSKIEGO: w miastach i gminach: Śrem, Dolsk, Książ Wielkopolski i Brodnica, winny stawić się w Śremie, ul. Jacka Malczewskiego 1, w dniach od 17 marca do 3 kwietnia 2020 r., w godz. 7.00 - 14.00.

10) NA TERENIE POWIATU WĄGROWIECKIEGO: w mieście Wągrowiec, w miastach i gminach: Gołańcz i Skoki, w gminach: Damasławek, Mieścisko, Wapno i Wągrowiec, winny stawić się w Wągrowcu, ul. Kościuszki 55, w dniach od 1 do 27 kwietnia 2020 r., w godz. 8.00 - 15.00.

11) NA TERENIE POWIATU WRZESIŃSKIEGO: w gminach: Września, Miłosław, Pyzdry, Kołaczkowo i Nekla, winny stawić się we Wrześni, ul. Warszawska 20, w dniach od 10 do 28 lutego 2020 r., w godz. 8.00 - 14.00.

12) NA TERENIE MIASTA KALISZA: winny stawić się w Kaliszu, ul. Śródmiejska 34 („Rogatka Kaliska”), w dniach od 3 lutego do 5 marca 2020 r., w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki, w godz. 7.00 - 15.00.

13) NA TERENIE POWIATU KALISKIEGO: w miastach i gminach: Stawiszyn i Opatówek, w gminach: Blizanów, Brzeziny, Ceków - Kolonia, Godziesze Wielkie, Koźminek, Lisków, Mycielin, Szczytniki i Żelazków, winny stawić się w Kaliszu, ul. Śródmiejska 34 („Rogatka Kaliska”), w dniach od 10 marca do 6 kwietnia 2020 r., w godz. 6.30 - 14.30.

14) NA TERENIE POWIATU JAROCIŃSKIEGO: w miastach i gminach: Jarocin, Jaraczewo i Żerków, w gminie Kotlin, winny stawić się w Jarocinie, ul. Kościuszki 16, w dniach od 17 marca do 7 kwietnia 2020 r., w godz. 8.00 - 16.00.

15) NA TERENIE POWIATU KĘPIŃSKIEGO: w mieście i gminie Kępno, w gminach: Baranów, Bralin, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica, winny stawić się w Kępnie - Mianowice 2H, w dniach od 23 marca do 8 kwietnia 2020 r., w godz. 09.00 - 17.00.

16) NA TERENIE POWIATU KROTOSZYŃSKIEGO: w miastach i gminach: Krotoszyn, Koźmin Wielkopolski, Kobylin i Zduny, w mieście Sulmierzyce, w gminie Rozdrażew, winny stawić się w Krotoszynie, ul. Mickiewicza 11, w dniach od 3 do 24 marca 2020 r., w godz. 9.00 - 17.00.

17) NA TERENIE POWIATU OSTROWSKIEGO: w mieście Ostrów Wielkopolski, w gminach i miastach: Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Raszków, w gminach: Ostrów Wielkopolski, Przygodzice, Sieroszewice i Sośnie, winny stawić się w Ostrowie Wielkopolskim, ul. Limanowskiego 17, w dniach od 10 lutego do 17 marca 2020 r., w godz. 9.00 - 15.00.

18) NA TERENIE POWIATU OSTRZESZOWSKIEGO: w miastach i gminach: Ostrzeszów, Grabów nad Prosną, Mikstat, w gminach: Czajków, Doruchów, Kobyla Góra i Kraszewice, winny stawić się w Ostrzeszowie, ul. Zamkowa 31, w dniach od 4 do 21 lutego 2020 r., w godz. 8.00 - 14.00.

19) NA TERENIE POWIATU PLESZEWSKIEGO: w miastach i gminach Pleszew, Chocz i Dobrzyca, w gminach: Czermin, Gizałki i Gołuchów, winny stawić się w Pleszewie, Al. Wojska Polskiego 21, w dniach od 25 lutego do 13 marca 2020 r., w godz. 7.00 - 14.00.

20) NA TERENIE MIASTA KONINA: winny stawić się w Koninie, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3a, w dniach od 30 marca do 21 kwietnia 2020 r. (oprócz 10 kwietnia), w godz. 8.00 - 16.00.

21) NA TERENIE POWIATU KONIŃSKIEGO: w miastach i gminach: Golina, Kleczew, Rychwał, Ślesin i Sompolno, w gminach: Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Krzymów, Rzgów, Skulsk, Stare Miasto, Wilczyn i Wierzbinek, winny stawić się w Koninie, ul. Przemysłowa 4, w dniach od 3 lutego do 10 marca 2020 r., w poniedziałki, czwartki i piątki w godz. 8.00 - 16.30, we wtorki i środy w godz. 10.00 – 18.30.

22) NA TERENIE POWIATU SŁUPECKIEGO: w mieście Słupca, w mieście i gminie Zagórów, w gminach: Lądek, Orchowo, Ostrowite, Powidz, Słupca i Strzałkowo, winny stawić się w Słupcy, ul. Sikorskiego 1, w dniach od 12 do 27 lutego 2020 r., w godz. 7.30 - 16.00.

23) NA TERENIE POWIATU TURECKIEGO: w mieście Turek, w miastach i gminach: Dobra, Tuliszków, w gminach: Brudzew, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Turek i Władysławów, winny stawić się w Turku, ul. Parkowa 3, w dniach od 16 marca do 7 kwietnia 2020 r., w godz. 8.30 - 16.30.

24) NA TERENIE POWIATU KOLSKIEGO: w mieście Koło, w miastach i gminach: Dąbie, Kłodawa, Przedecz, w gminach: Babiak, Chodów, Grzegorzew, Koło, Kościelec, Olszówka i Osiek Mały, winny stawić się w Kole, ul. Blizna 37, w dniach od 2 do 24 marca 2020 r., w godz. 7.30 - 15.30.

25) NA TERENIE MIASTA LESZNA: winny stawić się w Lesznie, ul Jana Dekana 3b, w dniach od 17 lutego do 5 marca 2020 r., w godz. 7.00 - 15.30.

26) NA TERENIE POWIATU LESZCZYŃSKIEGO: w miastach i gminach: Osieczna i Rydzyna, Krzemieniewo, Lipno, Święciechowa, Wijewo i Włoszakowice, winny stawić się w Lesznie, ul Jana Dekana 3b, w dniach od 9 do 26 marca 2020 r., w godz. 7.00 - 15.30.

27) NA TERENIE POWIATU GOSTYŃSKIEGO: w miastach i gminach: Gostyń, Borek Wielkopolski, Krobia, Pogorzela i Poniec, w gminach: Piaski i Pępowo, winny stawić się w Gostyniu, ul. Wrocławska 247, w dniach od 10 do 27 marca 2020 r., w godz. 7.30 - 13.00.

28) NA TERENIE POWIATU GRODZISKIEGO: w miastach i gminach: Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice i Wielichowo, w gminach: Granowo i Kamieniec, winny stawić się w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Kolejowa 12, w dniach od 9 do 25 marca 2020 r., w godz. 9.30 - 16.30.

29) NA TERENIE POWIATU KOŚCIAŃSKIEGO: w mieście Kościan, w miastach i gminach: Czempiń, Krzywiń i Śmigiel, w gminie Kościan, winny stawić się w Kościanie, ul. Bernardyńska 2, w dniach od 3 do 25 lutego 2020 r., w godz. 7.00 - 15.00.

30) NA TERENIE POWIATU RAWICKIEGO: w miastach i gminach: Rawicz, Bojanowo, Jutrosin i Miejska Górka, w gminie Pakosław, winny stawić się w Rawiczu, ul. Westerplatte 2, w dniach od 3 do 20 marca 2020 r., w godz. 6.30 - 15.00.

31) NA TERENIE POWIATU WOLSZTYŃSKIEGO: w mieście i gminie Wolsztyn, w gminach: Przemęt i Siedlec, winny stawić się w Wolsztynie, ul. Marcinkowskiego 10 a, w dniach od 24 lutego do 11 marca 2020 r., w godz. od 9.00 - 13.00.

32) NA TERENIE POWIATU PILSKIEGO: w mieście Piła, w gminach i miastach: Łobżenica i Ujście, w miastach i gminach: Wyrzysk i Wysoka, w gminach: Białośliwie, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie i Szydłowo, winny stawić się w Pile, ul. Żeromskiego 14, w dniach od 2 marca do 9 kwietnia 2020 r., w godz. 7.00 - 16.30.

33) NA TERENIE POWIATU CHODZIESKIEGO: w mieście Chodzież, w miastach i gminach: Margonin i Szamocin, w gminach: Budzyń i Chodzież, winny stawić się w Chodzieży, ul. Strzelecka 15, w dniach od 10 do 25 lutego 2020 r., w godz. 7.15 - 16.00.

34) NA TERENIE POWIATU CZARNKOWSKO - TRZCIANECKIEGO:

- w miastach i gminach: Trzcianka i Krzyż Wielkopolski, winny stawić się w Trzciance, ul. gen. Władysława Sikorskiego 36, w dniach od 1 do 8 kwietnia 2020 r., w godz. 7.00 - 12.00,

- w mieście Czarnków, w mieście i gminie Wieleń, w gminach: Czarnków, Drawsko, Lubasz i Połajewo, winny stawić się w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, w dniach od 9 do 29 kwietnia 2020 r., w godz. 7.00 - 12.00.

35) NA TERENIE POWIATU ZŁOTOWSKIEGO: w mieście Złotów, w gminach i miastach: Jastrowie i Krajenka, w gminach: Lipka, Okonek, Tarnówka, Zakrzewo i Złotów, winny stawić się w Złotowie, al. Piasta 32, w dniach od 24 lutego do 17 marca 2020 r., w godz. 7.00 - 14.00.

7. Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, obowiązana jest przedstawić:

1) wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta): dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, a także dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;

2) powiatowej komisji lekarskiej: posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

3) wojskowemu komendantowi uzupełnień: aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe i potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

8. Osoba, która stawała już do kwalifikacji wojskowej i ubiega się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, przedstawia:

1) wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta): dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, a także dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;

2) powiatowej komisji lekarskiej: posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

3) wojskowemu komendantowi uzupełnień: wojskowy dokument osobisty oraz dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki i posiadane kwalifikacje zawodowe.

9. Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej, które:

1) w okresie od dnia ogłoszenia do dnia rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej zmieniły miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące, zgłaszają się do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na ich nowe miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, który wyznacza im miejsce i termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

2) po rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej na danym terenie zamierzają zmienić miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, stawiają się do kwalifikacji wojskowej przed opuszczeniem dotychczasowego miejsca pobytu.

10. Obwieszczenie niniejsze stanowi wezwanie do kwalifikacji wojskowej. Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osób podlegających kwalifikacji wojskowej, które nie stawały do kwalifikacji wojskowej, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.

11. W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

12. Wezwani, którzy wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy lub przepisów wydanych na jej podstawie nie stawią się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), właściwą komisją lekarską lub wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlegają grzywnie lub karze ograniczenia wolności zgodnie z art. 224 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

WOJEWODA WIELKOPOLSKI

/ - / Łukasz MIKOŁAJCZYK


 

Kolędowanie z Eleni

Dwa koncerty zorganizowane przez Starostwo Powiatowe we Wrześni oraz parafię farną przyciągnęły do wrzesińskiej fary tłumy słuchaczy.

Eleni nikomu raczej nie trzeba przedstawiać. Ta znana i ceniona piosenkarka gości na polskiej scenie muzycznej już od 40 lat. Jej twórczość przepełniona jest inspiracjami związanymi z greckim pochodzeniem. W swoim repertuarze Eleni ma ponad 200 piosenek, a część spośród 20 jej płyt otrzymała status złotej lub platynowej. W tym imponującym dorobku znajdziemy również płyty z kolędami.

Na zaproszenie starostwa oraz fary Eleni dała 13 stycznia dwa koncerty. Wejściówki na każde z tych wydarzeń rozeszły się w mgnieniu oka, co świadczy o niesłabnącej popularności wokalistki, obdarzonej charakterystycznym, ciepłym głosem. Eleni wykonała dla publiczności najpiękniejsze polskie kolędy, takie jak Gdy się Chrystus rodzi, Cicha noc czy Wśród nocnej ciszy, zachęcając do wspólnego śpiewania. Cała fara zaśpiewała więc razem z Eleni, podtrzymując tym samym niepowtarzalną, bożonarodzeniową atmosferę. Oprócz rodzimych, dobrze znanych świątecznych pieśni, można było również usłyszeć pastorałki skomponowane przez współpracownika (a prywatnie szwagra artystki) Kostasa Dzokasa. Wielu spośród obecnych na każdym z koncertów dobrze znało jednak te piękne utwory. Eleni sprawiła również wielką frajdę dzieciom, które zaprosiła na scenę do wspólnego kolędowania. Bez trudu zachęciła także publiczność do zaśpiewania greckiej kolędy, której łatwy refren wpadał w ucho i szybko zapadał w pamięć.

Po zakończonym występie Eleni rozmawiała ze słuchaczami, podpisywała płyty i pozowała do wspólnych zdjęć. Usłyszała także dużo ciepłych słów od wrzesińskiej publiczności na temat bardzo udanych koncertów.

Klara Skrzypczyk

 • Eleni (1)
 • Eleni (2)
 • Eleni (3)
 • Eleni (4)
 • Eleni (5)
 • Eleni (6)
 • Eleni (7)
 • Eleni (8)
 • Eleni (9)
 • Eleni (10)
 • Eleni (11)
 • Eleni (12)
 • Eleni (13)
 • Eleni (14)
 • Eleni (15)
 • Eleni (16)
 • Eleni (17)
 • Eleni (18)
 • Eleni (19)
 • Eleni (20)
 • Eleni (21)
 • Eleni (22)
 • Eleni (23)
 • Eleni (24)

 

Podsumowanie roku

Stało się, weszliśmy w zupełnie nowy rok. Prezentujemy skrócone podsumowanie ubiegłego roku.

 W 2019 roku wiele działo się w naszym powiecie. Po kilkuletnich staraniach we Wrześni udało się powołać Powiatową Szkołę Muzyczną I stopnia. Ukonstytuowała się Młodzieżowa Rada Powiatu Wrzesińskiego, która ma uczyć młodych ludzi samorządności i odpowiedzialności. Dla mieszkańców organizowaliśmy wydarzenia kulturalne i sportowe, takie jak koncerty czy pikniki. 
Końcówka starego, a początek nowego roku to czas, kiedy nie tylko podejmujemy noworoczne wyzwania i postanowienia, ale także zadajemy sobie pytanie, jakie będą nadchodzące miesiące. Tego nie wiemy, za to na pewno wiemy, jak zacznie się ten tydzień – koncertem kolęd w wykonaniu Eleni. Ta znana wokalistka 13 stycznia dwukrotnie wystąpi we wrzesińskiej farze. Darmowe wejściówki na wydarzenie, organizowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe oraz parafię farną we Wrześni, rozeszły się błyskawicznie. Dzięki temu, zanim z przytupem ruszymy w kolejne miesiące, z pewnością uda się nam jeszcze przez chwilę podtrzymać niepowtarzalną, bożonarodzeniową atmosferę.

(red.)
 

 • Część 1
 • Część 2

 

 • Izabela Zalewska
  Izabela Zalewska
 • Pamiątkowe zdjęcie
  Pamiątkowe zdjęcie

Z pasją od najmłodszych lat

Rozmawiamy z dyrygentką chóralną, nauczycielką muzyki oraz wokalistką Izabelą Zalewską z Marzenina. Laureatka ogólnopolskich konkursów i festiwali wokalnych wygrała niedawno program muzyczny „Szansa na sukces”.

 

Kiedy muzyka pojawiła się w twoim życiu?

Muzyka była w moim życiu od zawsze. Pochodzę z umuzykalnionej rodziny, mój tata gra na akordeonie,  pianinie i gitarze. Mam pierwsze nagrania z czasów, gdy miałam 4 lata, kiedy to z bratem śpiewałam piosenki. Tak było zawsze – wychowywałam się w muzycznym klimacie. Pierwszy nasz występ publiczny, bo zaczynałam karierę z bratem, był na mojej pierwszej komunii. On grał na keyboardzie, śpiewaliśmy na dwa głosy. To był mój debiut w kościele.

Później zaopiekowali się mną nauczyciele i zaczęli mnie wysyłać na konkursy. Próbowałam swoich sił, ale nigdy nie byłam najlepsza. Inne dzieci wychodziły, wszyscy byli pod wrażeniem, a ja jednak na początku przygody z muzyką byłam tą, która wyjeżdżała bez nagrody. Wbrew pozorom to mnie motywowało do dalszej pracy.

Poszłam do szkoły muzycznej, grałam na fortepianie. Dużo śpiewałam, w wieku 10 lat zaczęłam chodzić na lekcje. Nie myślałam, żeby się tym zajmować zawodowo. Chciałam być psychologiem. W liceum dotarło do mnie, że muzyka jest moją drogą. W drugiej klasie wiedziałam już, że będą próbowała się dostać na akademię muzyczną.

 

Jak zatem wyglądała twoja nauka po szkole średniej?

Skończyłam edukację muzyczną i dyrygenturę chóralną na akademii muzycznej. Licencjat zrobiłam w Bydgoszczy, a studia magisterskie w Poznaniu. Muzyka poszła więc w trakcie nauki w trochę innym kierunku, ale śpiew pozostawał moją pasją.

Po studiach cały czas mi czegoś brakowało. Czułam, że w kwestii śpiewania muszę coś zrobić. Na co dzień pracuję na Akademii Muzycznej w Poznaniu, uczę dyrygowania, jestem asystentem na akademii muzycznej i mam swoich studentów. Prowadzę również chór wrzesiński, dziecięco-młodzieżowy. Tak realizuję się muzycznie.

 

Przyszłość na uczelni, kariera solowa czy praca przy chórze?

To się w moim życiu łączy. Bardzo dobrze czuję się solo na scenie, jest to coś, co mi w duszy gra. Jednak nie wyobrażam sobie życia bez uczenia, bez dzielenia się tym, co mam. Od dziecka słyszałam: „Powinnaś zostać nauczycielem, nadajesz się do tego” i faktycznie to czuję. Kocham uczyć, lubię spędzać czas z ludźmi. Nie wyobrażam sobie nie łączyć dyrygowania i śpiewu.

 

Kiedy pojawił się pomysł wzięcia udziału w programie „Szansa na sukces”?

To się wiąże z nauczeniem – chciałam pokazać moim uczniom trochę innego świata. Zobaczyliśmy plakat o castingu. Odbywał się w Poznaniu, co było bardzo wygodne – mieliśmy blisko. Zaproponowałam im, że jeśli chcą spróbować swoich sił i zobaczyć, jak takie castingi wyglądają, to żeby wzięli udział. Moi przyjaciele zaczęli mnie dopytywać, dlaczego sama nie spróbuję. Namawiali mnie, casting był w sobotę, a ja w piątek zdecydowałam, że jednak pójdę. Wieczorem okazało się, że nie mam na co zgrać podkładów. O 23 narzeczony przywiózł mi pendrive’a i o 7 rano pojechałam na casting. Była to decyzja przy dużym wsparciu najbliższych.

Dotychczas nie czułam się na siłach, żeby wziąć udział w takim castingu. Kiedy znajomi zaczęli mi podsuwać ten pomysł, to podświadomie stwierdziłam, że nie czuję już stresu, tylko adrenalinę. Doszłam do wniosku, że mogę pokazać to, co wypracowałam. Fajnie, że mnie namówili.

 

Jak wygląda telewizyjna scena?

To zupełnie inny świat, wbrew pozorom bardzo przyjazny. I nawet powiem, że chyba było mi łatwiej śpiewać w telewizji niż na innych konkursach czy koncertach. Ekipa produkcyjna tworzy klimat rodzinnej atmosfery. Trema naszła mnie dopiero 3 minuty przed live’m, kiedy siedzieliśmy już na pufach i obsługa poinformowała, że za chwilę wchodzimy na antenę. To była mobilizująca trema. Atmosfera na planie sprzyja temu, żeby był mniejszy stres.

 

Jak jest po wygranej?

Gdyby program nie był nagrywany, miałabym jedną wielką czarną dziurę. Emocje wracają wraz z odtwarzaniem nagrań. Wraz z dostaniem tego ogromnego biletu wystartowała machina. Gratulacje i pierwsze rozmowy – tego zupełnie się nie pamięta. Później brak snu i emocje. Kolejnego dnia zostałam zaproszona do programu „Pytanie na śniadanie”, trzeba było iść dalej.

Była to na pewno wielka radość i spełnienie. Czuję ogromną satysfakcję i myślę, że wygrana to nie jest coś, co mi lekko przyszło. Włożyłam w to dużo pracy i chciałam być doceniona. Każdy tego potrzebuje.

 

Jak wygląda twój powrót do codzienności?

Poczułam uspokojenie, ale i pierwszy szok. Wsiadasz do samochodu i wracasz do domu. Świat robi się zupełnie zwyczajny. Oprócz wiadomości i gratulacji, kiedy odkładasz telefon to nagle wszystko gaśnie i cichnie. Teraz czeka mnie ciężka praca. Przygotowuję się do występu na Debiutach w Opolu. Jest to bardzo prestiżowy konkurs i na chwilę obecną to mój główny cel. Znowu zaczęłam pracować na sukces. Chcę iść w kierunku swojej muzyki.

Rozmawiał Szymon Piotr Rewers

 


 

 • Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Elwira Haręźlak

30 dni na rejestrację

O zmianach w przepisach i nie tylko rozmawiamy z naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Elwirą Haręźlak.

Co dla kierowców oznaczają zmiany w przepisach związane z rejestrowaniem pojazdów?

Z dniem 1 stycznia 2020 zostały zmienione zapisy w zakresie egzekwowania przestrzegania terminów na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy czy przerejestrowanie pojazdu, który jest/był  już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Cały czas w zakresie rejestracji, przerejestrowania, zawiadomienia o zbyciu czy nabyciu obowiązywał ustawowy termin 30-dniowy i to się nie zmieniło, jedynie z dniem 1 styczna br. ustawodawca przepis ten obwarował sankcjami karymi w zakresie jego nieterminowości. Od tego roku organ rejestracyjny, jakim jest starosta, ma ustawowy obowiązek wszczynać postępowanie administracyjne i nakładać kary z tytułu niedotrzymania ustawowego terminu.

Od 2020 roku każdy właściciel czy to sprowadzonego z zagranicy pojazdu, czy to nabytego w Polsce już zarejestrowanego pojazdu, jeżeli przekroczy ustawowy 30-dniowy termin, będzie musiał liczyć się z naliczeniem kary. Sposób naliczenia wysokości kar pieniężnych regulują zapisy Kodeksu postępowania administracyjnego w szczególności dział IVA, ich wysokość mieści się w widełkach od 200 do 1 000 zł. Na wysokość kary będą miały wpływ m.in terminowość, powtarzalność i wysokość korzyści, które następuje w przypadku, kiedy pojazd był sprowadzony, niezarejestrowany i odsprzedany dalej bez poniesienia kosztów opłaty rejestracyjnej.

Osoby, które nabyły pojazd zarejestrowany na terenie RP czy sprowadziły z zagranicy pojazd przed 31 grudnia 2019 roku, mają również obowiązek ustawowy rejestracji pojazdów w ciągu 30 dni, ale w ich przypadku nie będą prowadzone postępowania w zakresie nałożenia kar pieniężnych. Przy okazji przypominam, że 30-dniowy termin rejestracji obowiązuje również w przypadku nabycia pojazdu już zarejestrowanego, a także zawiadomienia o zbyciu pojazdu.

 

Jak aktualnie wygląda komunikacja autobusowa w naszym powiecie?

Kiedy PKS Gniezno zaprzestał prowadzenia działalności, czyli z dniem 1 maja ubiegłego roku, firma WA-MA Macieja Walickiego z Pyzdr uruchomiła trzy linie. Pierwsza: Pyzdry – Września przez Lisewo i Wszembórz, druga: Pyzdry – Września przez Zieliniec i trzecia: Pyzdry – Września przez Spławie, Mikuszewo, Czeszewo i Miłosław. Kolejne dwa połączenia zostały uruchomione pod koniec sierpnia – linia nr 4 z Pyzdr do Wrześni przez Gorazdowo i Bieganowo oraz linia nr 5: Pyzdry – Września przez Kaczanowo.

W związku z ogłoszeniem upadłości i całkowitym zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej  PKS Gniezno, pasażerowie zostali pozbawieni połączenia m.in. pomiędzy Wrześnią a Witkowem. Ponieważ bardzo dużo młodzieży z Witkowa pobiera naukę we Wrześni, burmistrz Witkowa zabiegał o możliwość wypracowania jakiegoś rozwiązania. Ze względu na brak alternatywy, czyli połączeń kolejowych, na szczeblu samorządowym rozpoczęły się rozmowy. Trasa ta dotyczy zadań dwóch powiatów, więc w jej kwestii decyzyjnym w zakresie wydania zezwolenia na przewozy regularne jest marszałek województwa. Dzięki wspólnym staraniom wszystkich szczebli samorządowych w połowie września 2019 r. zostały uruchomione jeszcze dwie linie: Września – Witkowo przez Kleparz i Września – Witkowo przez Gulczewo.

Oczywiście wszystkie linie komunikacyjne kursują w dwie strony, tam i z powrotem.

 

Jakiś czas temu powiat wrzesiński przystąpił do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Co to oznacza dla mieszkańców powiatu?

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólne przedsięwzięcie jednostek samorządu terytorialnego, m.in. urzędu marszałkowskiego, starostwa poznańskiego, miasta Poznania i innych, w tym powiatu wrzesińskiego. Do momentu przystąpienia do programu kursowało 19 par połączeń kolejowych między Wrześnią a Poznaniem.

W październiku powiat podpisał porozumienie, a w grudniu umowę w zakresie dofinansowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Dzięki temu od połowy grudnia na trasie Września – Poznań są 23 połączenia kolejowe. Idea PKM polega na tym, żeby między Poznaniem a miejscowościami w obrębie 50 km, w godzinach szczytu pociągi jeździły co 30 minut i to zaczęło tak funkcjonować – de facto w godzinach porannych (5:00 – 8:00) do Poznania, a w godzinach popołudniowych (14:00 – 18:00) z Poznania pociągi kursują z częstotliwością co pół godziny.

Rozmawiał Szymon Rewers

Newsletter