Wieczór pełen muzyki
Powiatowa Scena Kultury ZAMKOWA w Miłosławiu gościła artystów Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. 22 września soliści zaprezentowali publiczności repertuar paryski, wiedeński i węgierski.
Wydarzenie, które zostało zorganizowane przez powiat wrzesiński dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez samorząd województwa wielkopolskiego w ramach programu „Kultura w drodze", przyciągnęło do dawnego kościoła poewangelickiego wielu sympatyków Franza Lehára czy Johanna Straussa. Na koncercie pojawiły się również osoby niemające na co dzień styczności z tego rodzaju repertuarem, lecz ciekawe nowych doświadczeń. Oprócz utworów operetkowych na scenie rozbrzmiały także te musicalowe. Audytorium mogło usłyszeć: Czardasz Maricy („Hrabina Marica"), Ol' Man River („Showboat"), Czardasz Sylvii i W rytm walczyka („Księżniczka czardasza"), Twoim jest serce me („Kraina uśmiechu"), To Dream the Impossible Dream („Człowiek z La Manchy"), Pieśń o Wilii i Usta milczą, dusza śpiewa („Wesoła wdówka"), Kiedy skrzypki grają („Cygańska miłość"), Tę ulicę znam czy Przetańczyć całą noc („My Fair Lady"). Koncert wieńczył finał II aktu operetki „Zemsta nietoperza" w wykonaniu wszystkich solistów: Moniki Mych-Nowickiej (sopran), Magdaleny Wilczyńskiej-Goś (mezzosopran), Rafała Korpika (bas), Piotra Friebe (tenor) i prowadzącego koncert Jaromira Trafankowskiego. Śpiewającym na fortepianie akompaniowała Olena Skrok. Dość swobodny czy nawet komediowy charakter operetki udzielił się słuchaczom uczestniczącym w ponad godzinnym koncercie. Opuszczając budynek, nie ukrywali oni, że z niecierpliwością czekają na kolejne tego typu wydarzenia.
Monika Tomczak
Nowy numer „Przeglądu Powiatowego”
W tym wydaniu m.in.: relacje z Powiatowego Pikniku Naukowego i Dożynkowego Święta Smaków, artykuł o Święcie Pieczonej Pyry, informacje sportowe i wiele więcej. Zapraszamy do lektury!
Świętowanie przez gotowanie
Staje się już powoli tradycją dla mieszkańców naszego powiatu, że pod koniec lata spotykamy się w Parku im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni i wspólnie dziękujemy za plony, a także uczestniczymy w wielkim festynie kulinarnym.
Dożynkowe Święto Smaków odbyło się 17 września i rozpoczęło się eucharystią odprawioną w podziękowaniu za tegoroczne zbiory. W kościele pw. św. Ducha proboszcz parafii – ks. Kazimierz Kuczma – głosząc kazanie, odniósł się do ciężkiej pracy rolników i podkreślił ich ważną rolę w społeczeństwie. Uroczystego charakteru dożynkowej koncelebrze dodał udział chóru Camerata oraz zespołu folklorystycznego „Ziemia Wrzesińska”. Po mszy korowód dożynkowy z kapelą ludową z Czerniejewa na czele udał się do parku, gdzie zorganizowano główną część uroczystości. W tym miejscu należy nadmienić, iż powiatowy wieniec wcześniej wziął udział w wystawie oraz w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy podczas 22. Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Pleszewie. Święto smaków rozpoczęło się od obrzędu dzielenia chleba przygotowanego przez Ryszarda Zjeżdżałkę, podczas którego starostowie dożynkowi – Joanna Madalska (sołtys Bierzglinka) i Wiesław Urbaniak (sołtys Gałęzewic) wraz ze starostą wrzesińskim Dionizym Jaśniewiczem oraz burmistrzem Wrześni Tomaszem Kałużnym podzielili poświęcone bochny pomiędzy uczestników wydarzenia.
W tym roku na przybyłych do parku gości czekało ponad 50 stanowisk, głównie kulinarnych, wśród których znalazły się liczne stragany kół gospodyń wiejskich oraz regionalnych producentów zdrowej, ekologicznej żywności czy rękodzieła. Dla najmłodszych uczestników imprezy Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni, Starostwo Powiatowe oraz Zespół Szkół im. Janusza Korczaka przygotowali strefę z animacjami i wypiekami. Główną atrakcją festynu były pokazy kulinarne Pascala Brodnickiego – kucharza, prezentera telewizyjnego oraz autora wielu książek kucharskich. Wraz z uczennicami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama we Wrześni Brodnicki przyrządził sałatkę na bazie komosy ryżowej z dodatkiem świeżych warzyw, suszonych owoców, nasion oraz sosu winegret. Podczas drugiego występu zdradził zgromadzonym pod sceną pomysł na deser, w skład którego weszły: mielony ser twarogowy, miksowane z zielonym pieprzem truskawki, miód, wanilia, czekolada oraz jadalne części kwiatów.
Tradycją Święta Smaków zainicjowanego przez wicestarostę wrzesińskiego Waldemara Grzegorka jest również konkurs kulinarny, w którym o cenne nagrody rywalizują koła gospodyń wiejskich. Formuła zawodów skupia się wokół jednej potrawy, którą w tym roku były pierogi. Jury z Pascalem Brodnickim na czele nie miało łatwego zadania – oprócz próby oceny naprawdę wyszukanych pomysłów na podanie pierogów, każdy członek komisji musiał jeszcze spróbować 40 sztuk tego przysmaku. Po krótkiej naradzie wyłoniono zwycięzców. Na pierwszym miejscu stanęło KGW Noskowo – Radomice – Strzyżewo „Fenix”. Drugą lokatę zajęło KGW Aktywny Bierzglinek, natomiast trzecia przypadła paniom z KGW Bardzianki w Bardzie. Fundatorem nagród w postaci bonów pieniężnych o wartości odpowiednio 2500zł, 1500zł oraz 1000zł była Lokalna Grupa Działania „Z Nami Warto”.
Krótko po konkursie kulinarnym, w zupełnie spontaniczny sposób w tłum uczestników imprezy wmieszał się Krzysztof Respondek – polski aktor, piosenkarz oraz artysta kabaretowy. Jego krótki występ był tylko zapowiedzią tego, co wydarzyło się na zakończenie święta smaków. W wypełnionym niemal po brzegi wrzesińskim amfiteatrze Respondek zabawił przybyłą publiczność, śpiewając znane i lubiane szlagiery, a także prezentując kabaretowe skecze.
Trzeba przyznać, że z roku na rok impreza organizowana przez powiat wrzesiński przy współudziale gminy Września, Wrzesińskiego Ośrodka Kultury oraz partnerów gromadzi coraz większe tłumy. Przybywa też stoisk, które podnoszą atrakcyjność wydarzenia. Na zakończenie należy wspomnieć o ostatnim uczestniku imprezy, bez którego jej organizacja byłaby utrudniona – to oczywiście bardzo słoneczna pogoda, która zdecydowanie umiliła pobyt przybyłym do parku gościom.
Krzysztof Ciesielski
Piknik pełen zabawy i nauki
Eksperymenty, gry, pokazy, konkurencje sprawnościowe, tańce, animacje… Tak w kilku słowach można podsumować IX Powiatowy Piknik Naukowy zorganizowany przez Starostwo Powiatowe we Wrześni na placu przy Zapleczu Dydaktyczno-Sportowym przy ul. Wojska Polskiego.
Wydarzenie odbyło się 10 września, a pogoda i przygotowane atrakcje sprawiły, że frekwencja była naprawdę duża. Mieszkańcy powiatu całymi rodzinami przybywali, aby miło i interesująco spędzić niedzielne popołudnie. Na najmłodszych czekało przedstawienie pt. „BAJUDŹWIĘKI”. Spektakl w niecodzienny sposób – bo za pomocą humoru i muzyki – przybliżył im znane i lubiane legendy o Smoku Wawelskim, Bazyliszku, Lechu, Czechu i Rusie oraz Poznańskich Koziołkach.
Pokaz chemiczny, podczas którego zaprezentowane zostały spektakularne doświadczenia, takie jak chemiczna lokomotywa, pasta dla słonia czy podpalanie rąk, a także reaktor glonowy wystawiony na stoisku Stowarzyszenia Freelab to tylko niektóre przykłady narzędzi wykorzystywanych w nauczaniu poprzez zabawę. Dzieci interesujące się astronomią chętnie kierowały swoje kroki do mobilnego planetarium i wsłuchiwały się w prelekcję pt. „150 milionów kilometrów kosmicznej podróży”, z której dowiedziały się, jak Słońce wpływa na planety układu słonecznego. Nie zapomniano też o miłośnikach sztuki – dla nich przygotowano pokaz tańca w wykonaniu tancerzy z Alchemia Dance Studio oraz występ uczniów Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrześni.
Na stanowiskach Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej odwiedzający piknik wykonywali ćwiczenia z elektrotechniki oraz mechaniki. Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii pokazało działanie robota przemysłowego, drukarki oraz skanera 3D, zaś Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zaproponowała dzieciom zabawy logiczne, a także gry edukacyjne i planszowe.
Swoją ofertę edukacyjną oraz warsztaty artystyczno-florystyczne przedstawiło Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Wrześni. Nowością w tym roku były gry i zabawy dla przedszkolaków prowadzone przez Przedszkole Niepubliczne „Tęczowa Chatka” oraz Przedszkole Niepubliczne Miś Uszatek.
W trakcie wydarzenia odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Astronomicznego. Nagrody zwycięzcom wręczali: członek Zarządu Powiatu Wrzesińskiego Stefan Tomczak, naczelnik Wydziału Edukacji Olga Kośmińska-Giera oraz nauczycielka fizyki i koordynatorka konkursu Anna Nowicka. Zwycięskie prace można było podziwiać na stoisku astronomicznym (lista wyróżnionych poniżej).
Ponadto w rozstawionych namiotach na przybyłych gości czekały stanowiska chemiczne, historyczne, fizyczne, astronomiczne, matematyczne, polonistyczne, językowe i sportowe. Tam, z pomocą nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych można było wziąć udział w eksperymentach, warsztatach, quizach, konkursach, grach terenowych i konkurencjach sportowych. A wszystko to okraszone dozą wiedzy i dobrej zabawy. Za udział dzieci otrzymywały drobne nagrody oraz pamiątkowe medale.
Krzysztof Ciesielski
Wyróżnieni w Powiatowym Konkursie Astronomicznym:
– w konkursie plastycznym w kategorii szkoły podstawowe (plakat):
I miejsce: Pola Przygońska (Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 we Wrześni),
II miejsce: Lilianna Łazinka (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Kaczanowie),
III miejsce: Zuzanna Turz (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Nowym Folwarku),
– w konkursie plastycznym w kategorii szkoły podstawowe (model układu słonecznego):
I miejsce: Karolina Biesiedin (Szkoła Podstawowa w Czeszewie),
II miejsce: Lena Smelkowska (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Kaczanowie),
III miejsce: Antek Robak (Szkoła Podstawowa w Czeszewie),
– w konkursie plastycznym w kategorii szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce: Michalina Szcześniak (Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni),
II miejsce: Gabriela Górczyńska (Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni),
III miejsce: Emilia Szczepańska (Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni),
– w konkursie wiedzy w kategorii szkoły podstawowe:
I miejsce: Antonina Konieczna (Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 we Wrześni),
II miejsce: Denis Vinnyk (Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6 we Wrześni),
III miejsce: Piotr Mąkowski (Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 we Wrześni),
– w konkursie wiedzy w kategorii szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce: Edyta Donowska (Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni),
II miejsce: Ewa Górna (Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni),
III miejsce: Antoni Paszun (Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni).
Zaproszenie do konsultacji społecznych dotyczących projektu „Strategii rozwoju powiatu wrzesińskiego do roku 2030”
Zapraszamy mieszkańców z terenu powiatu wrzesińskiego oraz lokalnych partnerów społecznych i gospodarczych (tj. przedsiębiorstwa, instytucje publiczne, instytucje gospodarcze i zawodowe działające na rzecz mieszkańców, organizacje pozarządowe) do zapoznania się z projektem „Strategii rozwoju powiatu wrzesińskiego do roku 2030”.
Celem konsultacji społecznych jest umożliwienie mieszkańcom powiatu wrzesińskiego przedstawienia opinii i uwag do projektu Strategii.
Ewentualne uwagi i propozycje zmian zapisów wraz z uzasadnieniem można zgłaszać w terminie od 8 września 2023 r. do 29 września 2023 r.
Wszystkie informacje a także dodatkowe materiały znajdą Państwo pod adresem: Strategia rozwoju Powiatu Wrzesińskiego
Konsultacje społeczne - Stowarzyszenie ZIT Gniezno
Stowarzyszenie ZIT Gniezno wykonując strategię rozwoju dla ponadlokalnego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Gniezna, która ma obowiązywać do 2030 roku winno przeprowadzić konsultacje z sąsiednimi gminami i ich związkami. Dlatego też w dniach od 4 września do 9 października bieżącego roku rozpocznie się proces konsultacji społecznych.
Szczegóły na stronie: https://zit-gniezno.eu/2023/08/31/konsultacje-spoleczne-strategii-zit/
Zaproszenie dla organizacji pozarządowych
Zdobądź 30 000 zł na działania prośrodowiskowe w Powiecie Wrzesińskim. Spotkanie informacyjne odbędzie się 11 września o godzinie 15:00 w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Na wydarzenie można zapisać się pod numerem telefonu 61 640 44 96 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego we Wrześni. Zapraszamy do udziału organizacje pozarządowe z terenu powiatu wrzesińskiego.
Więcej o programie "Niebieski grant" pod adresem https://volkswagen-poznan.pl/niebieskie-granty