Nauczycielskie szkolenie

W Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 we Wrześni trwa dziś szkolenie dotyczące profilaktyki substancji psychoaktywnych.

W  wydarzeniu biorą udział nauczyciele szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych powiatu wrzesińskiego. Na początek wysłuchali dr Ewy Kasperek-Golimowskiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która opowiadała o tym, jak skutecznie prowadzić edukację zdrowotną.

Ponadto zaplanowano prelekcję Natalii Gieburowskiej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie dotyczącą uzależnień, Tomasza Michalak z Komendy Powiatowej Policji, który opowie o roli i zadaniach funkcjonariuszy w przypadku podejrzenia, że dziecko jest pod wpływem narkotyków czy dopalaczy oraz Anny Węclewskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która będzie omawiała m.in. zagadnienia związane z profilaktyką HIV/AIDS.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrześni przy współudziale m.in. Starostwa Powiatowego we Wrześni.

(red.)

 • Anna Węclewska z PSSE
  Anna Węclewska z PSSE
 • Szkolenie w ZSZ Nr 2
  Szkolenie w ZSZ Nr 2
 • Rejestracja uczestników
  Rejestracja uczestników
 • Tomasz Michalak oraz Ewa Kasperek-Golimowska
  Tomasz Michalak oraz Ewa Kasperek-Golimowska
 • Stoisko biblioteczne
  Stoisko biblioteczne
 • Uczestnicy szkolenia
  Uczestnicy szkolenia
 • Przy mikrofonie Anna Węclewska
  Przy mikrofonie Anna Węclewska
 • Grono zainteresowanych
  Grono zainteresowanych
 • W auli ZSZ Nr 2
  W auli ZSZ Nr 2
 • Dr Ewa Kasperek-Golimowska
  Dr Ewa Kasperek-Golimowska

 

Trwa kwalifikacja

Od 1 marca prowadzona jest kwalifikacja wojskowa dla osób mających miejsce stałego pobytu na terenie powiatu wrzesińskiego.

Codziennie w budynku wrzesińskiego szpitala zbiera się Powiatowa Komisja Lekarska. Do tej pory stawiło się ponad 300 osób. – Wszystko przebiega sprawnie. Większość kandydatów otrzymuje kategorię A – zapewnia Artur Czajkowski z Referatu Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego we Wrześni. Kwalifikacja rozpoczyna się sprawdzeniem dokumentów i założeniem karty w ewidencji wojskowej, później następuje badanie lekarskie i wystawienie orzeczenia o zdolności do służby. Na koniec wydawana jest książeczka wojskowa.

(SzPR)

 • Trwa kwalifikacja
 • Trwa kwalifikacja
 • Trwa kwalifikacja
 • Trwa kwalifikacja
 • Trwa kwalifikacja

 

Świetlica otwarta!

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących mogą od 12 marca korzystać z pięknej, nowej świetlicy.

Pomieszczenie mieści się na parterze głównego budynku i jest urządzone w domowo-kawiarnianym stylu. Oprócz okrągłych, przykrytych koronkowymi obrusami stoliczków i krzeseł, są tu też wygodne, szerokie kanapy i fotele oraz worki sako. Przytulną atmosferę tworzą miękkie poduchy, nastrojowe oświetlenie, kwiaty i dekoracje. W świetlicy można się uczyć i zrelaksować – znajdują się tu gry planszowe, telewizor, kolorowa drukarka, ksero i skaner. Są też trzy biurka z komputerami i dostępem do Internetu. Ściany zdobią rysunki i fotografie uczniów szkoły.

– Wrażenie jest niesamowite. Pierwszy raz widzę świetlicę w stylu domowego zacisza. Życzę, by tętniła życiem – mówił podczas otwarcia Stefan Tomczak, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego. – W tym roku wiele się w tej szkole zmieni. Już rozpisany jest przetarg na projekt Szatnia na medal, którą chcemy pobudować przy stadionie – dodał. Stefan Tomczak poinformował też, że na okres wakacji zaplanowana jest modernizacja sieci informatycznej w szkole, aby od 1 września w ZSTiO wprowadzić dziennik elektroniczny. – Jest to duże przedsięwzięcie dla powiatu wrzesińskiego, kosztorys opiewa na 300 tysięcy – nadmienił. Powiat miał także udział w wyposażeniu i remont świetlicy.

Za wkład w stworzenie tego miejsca gratulowano Fabianowi Stasiakowi – przewodniczącemu Rady Rodziców oraz Grażynie Beacie Augustin – kierowniczce świetlicy.

Dziękuję Radzie Rodziców za zorganizowanie świetlicy szkolnej dla uczniów, którzy będą z niej korzystać, czekając na zajęcia. Mamy też uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy będą mogli tu się uczyć. Będą tu też realizowane zajęcia opiekuńcze – powiedział dyrektor ZSTiO Damian Hoffmann.

Na koniec odbyło się poświęcenie świetlicy. Przekazano też symboliczny klucz na ręce kierowniczki oraz przewodniczącego samorządu uczniowskiego – Mateuszowi. Nie zabrakło okolicznościowego tortu.

Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

 

 • nowa świetlica
 • nowa świetlica
 • nowa świetlica
 • nowa świetlica
 • nowa świetlica
 • nowa świetlica
 • nowa świetlica

 

 • Romuald Juściński
  Romuald Juściński

Wielki problem z pomorem świń

O afrykańskim pomorze świń (ASF) rozmawiamy z powiatowym lekarzem weterynarii Romualdem Juścińskim.

Skąd afrykański pomór świń wziął się w Polsce?
Stacjonarnie ta choroba cały czas jest w Afryce. Dotarła do Europy w 2007 roku przez Gruzję – gruziński statek miał na pokładzie mięso ze świń zakupionych w Afryce i niestety w porcie w Gruzji zostały wyrzucone odpadki kuchenne, przez które zaraziły się dziki. Z Gruzji ASF zaczęło się przesuwać o 300 kilometrów rocznie – przez Rosję, na Ukrainę, gdzie choroba trafiła w 2012 roku, a rok później na Białoruś. Gdy wirus pojawił się na Białorusi, to Łukaszenka zdecydował, że trzeba wszystkie dziki powystrzelać. Odstrzał odbywał się od wschodu na zachód, więc trochę nam tych dzików przypędzili. W 2014 roku 800 metrów od granicy z Białorusią u padłego dzika stwierdzono pierwszy przypadek ASF-u w Polsce. Pół roku później odnotowano pierwszy przypadek chorobowy u świni domowej. Wcześniej ASF był już w Europie – w latach 50. w Hiszpanii, dokąd wirus dotarł, ze względu na bliskość Afryki. Chorobę Hiszpanom udaje się zwalczyć dopiero w 1999 roku, gdy połączyli siły z Portugalczykami, gdzie choroba też występowała. Tam był zakaz wysyłania w świat żywności pochodzenia zwierzęcego, co obejmowało również słynne hiszpańskie szynki serrano. W Europie ASF pojawiło się także w 1989 roku w Holandii. Holendrzy mieli 12 milionów świń, czyli tyle, ile liczy się w tej chwili u nas, wybili 10,5 miliona i już po roku mieli czystą gospodarkę i nowe hodowle.
Profesor Zygmunt Pejsak, autorytet na skalę światową zajmujący się chorobami świń, członek rady epizootycznej przy głównym lekarzu weterynarii, powiedział, że w pierwszej chwili, kiedy pojawiło się ASF przy granicy wschodniej, należało wszystkie świnie wybić w pasie 10 kilometrów od granicy z Białorusią i Ukrainą. Obliczono, że kosztowałoby to 30 milionów złotych. To jest niedużo. Za to próbowano trochę święcić kropidłem, byle nie zrazić wyborcy, i zwalczano ASF w taki sposób, że gdzie się ognisko pojawiło, tam było likwidowane. Nie stosowało się zasady, że w promieniu trzech kilometrów powinno być wszystko w zasadzie wybite, co byłoby dość łatwe, bo na wschodzie kraju są małe gospodarstwa, po 5-10 sztuk świń. U nas jest inaczej, weźmy na przykład gminę Kołaczkowo – tam są już potężne gospodarstwa. Niektórzy mówią, że to jest tylko kwestia czasu, żeby ASF dotarło do naszego województwa, a wtedy problem będzie wielki. W Wielkopolsce hoduje się około 3 milionów świń, drugie tyle ma województwo kujawsko-pomorskie, razem stanowi to połowę świń w Polsce.

Czyli stwierdzenie przypadku afrykańskiego pomoru świń oznacza likwidację całej hodowli?
Tak, to miejsce jest tzw. ogniskiem choroby, co do którego zostaje wydana decyzja powiatowego lekarza weterynarii o likwidacji. Najpierw pobierane są oczywiście próby, żeby stwierdzić, że mamy do czynienia właśnie z ASF. Wysyłamy to do Puław do laboratorium, a po otrzymaniu wyników wydawana jest decyzja o wykluczeniu podejrzenia lub stwierdzeniu choroby. Wówczas zwierzęta muszą zostać wycenione. Ich wartość rynkową stwierdza komisja, w której jest powiatowy lekarz weterynarii oraz dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez wójta czy burmistrza na danym terenie. Po likwidacji zespół ds. utylizacji odpowiada za transport padliny do zakładu utylizacyjnego. Pracują również przy tym inne zespoły weterynaryjne – dezynfekcji, analizy sytuacji czy administracyjny.
Współpracujemy oczywiście ze strażą pożarną, która bierze udział w działaniach dezynfekcyjnych i pomaga w utylizacji świń. Bardzo ważna jest rola policji, która udziela asysty, bo przecież często rolnicy nie zgadzają się z decyzją o likwidacji hodowli, czasami widły idą w ruch. Policja musi też kontrolować ruch kołowy i pieszy – organizowane są objazdy, zamyka się drogę, nikomu nie wolno wjeżdżać w okolice ogniska. Zadaniem zarządów dróg gminnych i powiatowych jest wyznaczanie objazdów, znakowanie dróg, oznakowanie ogniska choroby, ustawienie tablic informacyjnych itd. W terenie występowania choroby sanepid musi sprawdzić żywność w sklepach i ewentualnie ją wycofać, jeśli jest podejrzenie, że pochodziła ze źródła choroby. Musimy też cały czas mieć kontakt z meteorologami, którzy na bieżąco nas informują o prognozach pogody, co jest bardzo istotne, dlatego że wirus niektórych chorób zakaźnych jest tak maleńki, że przenosi się na przykład z kropelkami mgły, więc możemy przewidzieć, które gospodarstwo może być zaatakowane w ten sposób. Także to jest przedsięwzięcie dla wielu...

Jak się w ogóle objawia ta choroba?
Objawia się podobnie, jak większość chorób świń. Jak świnia jest chora, to albo jest czerwona, albo sina, i w tym przypadku charakterystyczne jest, że pojawia się bardzo wysoka temperatura – do 42 stopni. U świń to jest dużo. Pojawiają się także wybroczyny i sine plamy na skórze – uszu, szyi, brzucha, podbrzusza, ud, ogona. Poza tym pojawiają się objawy związane z układem oddechowym: duszności, pienisty wypływ z nosa, przyspieszony oddech. Czasami można również stwierdzić biegunkę, często z domieszką krwi. Średnio choroba od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów wylęga się w ciągu 6-8 dni. Po wystąpieniu pierwszych objawów świnie bardzo szybko padają i, co charakterystyczne, w pierwszej kolejności padają osobniki duże, dorosłe – tuczniki, knury, lochy. Jeżeli rolnik takie objawy zauważy, to jest duże prawdopodobieństwo, że jest to ASF, i musi zgłosić to odpowiednim służbom.

Od 28 lutego rolników obowiązuje nowe rozporządzenie ministra rolnictwa. Proszę o nim opowiedzieć.
Rozporządzenie ministra rolnictwa z dnia 9 lutego, które po 14 dniach od ogłoszenia, czyli 28 lutego, weszło w życie i dotyczy rolników w całej Polsce, bo podobne rozporządzenie odnośnie bioasekuracji było wydane w ubiegłym roku, ale dotyczyło tylko tych rejonów, gdzie wystąpiło ASF, województw mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Z uwagi  na poważną sytuację, rozprzestrzenianie się tej choroby, wprowadzono  również pewne ostre zasady, które muszą stosować rolnicy. Gospodarstwo musi być zabezpieczone przed dostępem zwierząt domowych i dzikich, należy stosować zasady dezynfekcji wjazdów, maty dezynfekcyjne przed wejściami do obiektów, mycie się przed wejściem do obiektu, stosowanie odzieży ochronnej. Nie wolno wpuszczać do chlewni osób postronnych i należy unikać wprowadzania niepotrzebnego sprzętu, maszyn i urządzeń. Natomiast nowe rozporządzenie jeszcze rozszerzyło to o prowadzenie rejestru: pojazdów, które wjechały do gospodarstwa, bo przecież przywożona jest pasza, przyjeżdżają samochody po zwierzęta, przywozi się zwierzęta. Poza tym rejestr osób wchodzących i wychodzących i spis wszystkich zwierząt z podziałem na grupy wiekowe, czyli trzeba zapisywać, ile jest prosiąt, ile tuczników, loch, knurów i to musi być na bieżąco aktualizowane. Oczywiście nie wolno wpuszczać osób, które miały kontakt ze zwierzyną łowną, brały udział w polowaniu, nie wolno też na teren gospodarstwa dopuszczać wchodzenia żadnych dzików czy wprowadzać zwłok dzików.

Nie tylko rolnicy mogą mieć wpływ na to, żeby ASF się nie rozprzestrzeniał, prawda?
Oczywiście, przede wszystkim jadąc do lasu czy przez las nie wyrzucajmy odpadków kuchennych czy kanapek z mięsem, bo sami nie znamy dokładnie jego źródła pochodzenia, szczególnie w sytuacjach, gdy od kogoś dostajemy jakąś żywność. Przecież ubój na użytek własny jest dopuszczalny – każdy może świnię zabić i nieraz dostajemy od myśliwego kiełbasę czy dziczyznę. To, żeby nie wyrzucać niczego poza dom, dotyczy przede wszystkim tych, którzy mieszkają blisko lasów. Dziki są wszędobylskie. Odpady kuchenne powinny trafiać do zamkniętych kubłów.

Załóżmy, że idąc na spacer do lasu, napotykamy padlinę dzika. Jak się zachować w takiej sytuacji?
Po pierwsze, nie wolno dotykać ani podchodzić do zwłok. Powinno się oznakować miejsce w taki sposób, żeby można było tam trafić. Teraz każdy ma GPS w komórce – najlepiej spisać położenie. Nie wolno puszczać luźno psów ani innych zwierząt w lesie. Muszą być na smyczy, żeby nie miały kontaktu z padliną. Przede wszystkim nie dotykać, powiadomić służbę leśną albo inspektorat weterynaryjny. Można też zwyczajnie zadzwonić na policję – oficer dyżurny na pewno nas powiadomi.

Rozmawiała Klara Skrzypczyk
 


 

Erasmus w ZSP

Liczna grupa uczniów z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Czech przyjechała do Zespołu Szkół Politechnicznych w ramach programu Erasmus+. Młodzież będzie gościć we Wrześni do 17 marca.

Zagraniczni goście z francuskiego Cesson-Sevigne, niemieckiego Henningsdorf, hiszpańskiej Grenady i czeskiej Pragi oficjalnie rozpoczęli dziś wizytę we Wrześni. Witali ich nie tylko uczniowie ZSP, ale także dyrektor szkoły Bogdan Nowak oraz starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz.

Od wielu lat przykładamy dużą wagę do współpracy międzynarodowej po to, żeby czerpać wzorce od najlepszych, ciągle się czegoś uczyć i dopasowywać do tego, co dzieje się w Europie i na świecie. Poznawanie się nawzajem i poznawanie innych kultur są bezcenne – powiedział Bogdan Nowak. – Mam nadzieję, że wszyscy spędzicie we Wrześni i w Polsce przyjemnych kilka dni – dodał.

Traktujemy tę współpracę bardzo poważnie nie tylko z tego względu na to, że chcemy poznawać nowych ludzi, ale także dlatego, że jest to okazja zobaczenia samych siebie jakby na tle wspólnoty międzynarodowej – mówił Dionizy Jaśniewicz. – Miło nam was gościć i życzę, aby spotkania przyniosły efekty w postaci nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim budowania wspólnoty. Miłego, owocnego pobytu!

Młodzież otrzymała materiały promujące powiat przygotowane przez wrzesińskie starostwo, po czym zwiedziła szkołę.

Tematyka projektu, w ramach którego odbywa się wizyta, dotyczy stworzenia przez uczniów modelu europejskiego domu przyszłości, a jego celem jest m.in. rozwijanie umiejętności zawodowych i językowych i nabywanie nowych doświadczeń. W programie przewidziano również prezentacje przygotowane przez każdą z delegacji, wspólne spędzanie czasu czy zajęcia sportowe.

(red.)

 • Powitanie w ZSP
  Powitanie w ZSP
 • Powitanie w ZSP
  Powitanie w ZSP
 • Powitanie w ZSP
  Międzynarodowe grono
 • Powitanie w ZSP
  Dionizy Jaśniewicz wita gości
 • Powitanie w ZSP
  Upominki ze starostwa
 • Powitanie w ZSP
  Goście otrzymali materiały promujące powiat
 • Powitanie w ZSP
  Pierwsze rozmowy
 • Zwiedzanie szkoły
  Zwiedzanie szkoły

 

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom

Już z początkiem nowego roku szkolnego we Wrześni zainauguruje działalność pierwsze publiczne przedszkole specjalne Mali Zdobywcy. Placówka będzie miała siedzibę w byłym biurowcu SIWL-u przy ulicy Leśnej 10. W budynku ulokowane zostaną też Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka. O placówce rozmawiamy z dyrektor ZSS Ewą Kaczmarek. 

Skąd pomysł na utworzenie przedszkola specjalnego? Czy powiat potrzebuje takiego obiektu?
Każde niepełnosprawne dziecko w naszym kraju ma, zgodnie z prawem, zapewnioną możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół i przedszkoli, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami. W ofercie edukacyjnej powiatu wrzesińskiego nie było do tej pory publicznego przedszkola specjalnego – stąd pomysł na jego utworzenie. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci niepełnosprawnych, dając im do wyboru również placówkę publiczną. To zapewne duże wyzwanie. 

Co sprawia największe trudności na etapie tworzenia placówki?
Zespół Szkół Specjalnych to szkoła z niemal 50-letnią tradycją. Przez te lata pracowaliśmy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, a więc samo kształcenie nie jest dla nas wyzwaniem. Mamy kadrę przygotowaną do pracy z najmłodszymi dziećmi. Nieco inna jest organizacja pracy w przedszkolu niż w szkole, ale myślę, że sobie z tym poradzimy. Na ten moment jesteśmy na etapie organizowania przyjaznej i bezpiecznej sali dla najmłodszych. Nowością dla nas będzie np. organizacja żywienia dla dzieci. 

Czy to jest placówka dla dzieci z Wrześni, czy dla całego powiatu?
Do naszego przedszkola przyjmowane będą dzieci z całego powiatu wrzesińskiego – z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, z autyzmem oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Ile miejsc przewidziano?
W tym roku planujemy utworzyć jeden oddział. W zależności od niepełnosprawności dzieci będzie to oddział liczący maksymalnie czworo lub ośmioro dzieci. Ale jesteśmy otwarci na rozszerzenie naszej oferty. Zapraszamy do naszego przedszkola wszystkich rodziców zainteresowanych naszą ofertą.

Jak będzie wyglądać rekrutacja i kiedy ruszy?
W tym roku nabór rusza 1 kwietnia i trwać będzie do końca kwietnia. Podstawą przyjęcia do przedszkola jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Dodatkowo będziemy prosić rodziców o wypełnienie kwestionariusza, który przed rozpoczęciem rekrutacji pojawi się na stronie internetowej szkoły oraz będzie dostępny w sekretariacie szkoły w dotychczasowej naszej siedzibie przy ul. Batorego. Przewidujemy również, w przypadku wolnych miejsc, nabór w trakcie roku szkolnego.

Jak będzie wyglądała organizacja placówki – czy będą grupy z podziałem na wiek, czy indywidualny program, ilu nauczycieli?
W pierwszym roku naszej działalności planujemy utworzyć jedną grupę przedszkolną bez względu na wiek dziecka. Takie grupy funkcjonują w przedszkolach, a w naszym przedszkolu – wyobrażam sobie – tworzyć będą taką „małą rodzinę”, w której jest starszy brat czy młodsza siostra. Z każdym dzieckiem pracować będziemy w oparciu o indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Z przedszkolakami pracować będą nauczyciele wychowania przedszkolnego będący jednocześnie pedagogami specjalnymi oraz psycholog, pedagog. Nasi nauczyciele posiadają wiele dodatkowych kwalifikacji, zatem w zależności od potrzeb dzieci będą miały zapewnioną odpowiednią i specjalistyczną opiekę i pomoc.

Jak będzie wyglądała nauka i organizacja dnia? 
Zajęcia obejmujące realizację podstawy programowej odbywać się będą w godzinach 8.00-13.00. Miesięczne planowanie pracy z dziećmi w przedszkolu opierać się będzie na kompleksach tematycznych/tematach kompleksowych, podczas których realizuje się zawarte w podstawie programowej wychowania przedszkolnego hasła programowe. W trakcie zajęć wykorzystywane będą m.in. Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Metoda Dobrego Startu, Metoda Porannego Kręgu itp. Codziennie będzie również czas na zabawę – swobodną, jak i kierowaną. Ponadto przedszkolaki będą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach wynikających z treści orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Zatem w zależności od potrzeb, dzieci będą miały zapewnione indywidualne lub grupowe zajęcia, np. pomoc logopedyczną, terapię integracji sensorycznej, stymulację polisensoryczną w Sali Doświadczania Świata, arteterapię, muzykoterapię, terapię ręki, zajęcia rewalidacyjne. W przedszkolu zorganizowana będzie nauka religii. Udział dziecka w zajęciach religii odbywać się będzie na życzenie wyrażone przez rodzica. Organizować będziemy również zajęcia grupowe rozwijające talenty naszych dzieci (np. jestem mistrzem tańca, jestem szefem kuchni). W planach mamy także organizację wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Czy przedszkole wychodzi z ofertą zajęć/warsztatów dla rodziców?
Dla rodziców zaplanowaliśmy konsultacje i rozmowy z nauczycielami, pedagogiem, psychologiem i specjalistami pracującymi z dzieckiem. Osoby te będą udzielać porad i wsparcia w sprawach wychowania i dalszego kształcenia dziecka. Planujemy również, w zależności od potrzeb, warsztaty dla rodziców z zakresu pomocy psychologicznej, profilaktyki logopedycznej, pedagogiki zabawy, technik twórczej ekspresji, spotkania i prelekcje z specjalistami, np. spotkania z dietetykiem, położną, pediatrą. Organizować będziemy również warsztaty dla rodziców i dzieci, czyli wspólną zabawę edukacyjną rodzica z dzieckiem, która odbywać się będzie na terenie przedszkola.

Rozmawiała 
Agnieszka Przysiuda-Zielkowska
 

 • Dyrektor ZSS Ewa Kaczmarek
  Dyrektor ZSS Ewa Kaczmarek
 • Ulotka informacyjna przedszkola
  Ulotka informacyjna przedszkola
 • Ulotka informacyjna przedszkola
  Ulotka informacyjna przedszkola
 • Przedszkole zostanie ulokowane w tym budynku
  Przedszkole zostanie ulokowane w tym budynku

 

Ogromna szansa dla pracowników

W Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni trwa projekt Bądź na topie – zdobądź poszukiwane kwalifikacje, do którego nadal można się zgłaszać.

Projekt realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 trwa od grudnia 2016 roku i jest skierowany do osób dorosłych między 25 a 64 rokiem życia. Co ważne, oferta dotyczy nie tylko mieszkańców powiatu wrzesińskiego, ale całej Wielkopolski, a udział w szkoleniach jest całkowicie bezpłatny. Celem projektu jest umożliwienie łatwego startu na lokalnym rynku pracy poprzez zdobycie nowych kwalifikacji lub potwierdzenie już posiadanych.

Do końca lutego PCEZ w ramach projektu przeszkolił już 584 osoby. Wśród nich było 38 kobiet, co cieszy, bo oferta dotyczy zawodów uważanych za typowo męskie. Przed przystąpieniem do projektu zrobiono rozeznanie na lokalnym rynku pracy, które wykazało, że poszukiwani są pracownicy z uprawnieniami spawalniczymi, energetycznymi czy obsługi wózka widłowego. Zaplanowanych zostało 15 rodzajów kursów, z czego siedem stanowiły kursy spawalnicze w różnych metodach. – Te kursy cieszą się dosyć dużym zainteresowaniem – mówi dyrektor PCEZ Marek Dyba. 37 osób skorzystało z kursu spawania w metodzie TIG, 40 w metodzie MAG, 17 w metodzie MIG oraz 20 w metodzie MMA. Najwięcej osób zostało przeszkolonych na operatora wózków widłowych, aż 137. Sporo skorzystało też z kursu na uprawnienia energetyczne – 113, oraz kursu obsługi suwnic – 94 osoby. Te szkolenia każdorazowo kończą się egzaminem państwowym, a zdobycie odpowiednich kwalifikacji potwierdza wydanie certyfikatu przez jednostkę zewnętrzną – Zakład Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu, Urząd Dozoru Technicznego w Poznaniu czy Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Egzaminem wewnętrznym zaś, potwierdzającym kompetencje zawodowe i przeprowadzanym przez PCEZ we Wrześni, kończą się kursy: metrologiczny (dotychczas ukończyło go 13 uczestników), operatora obróbki skrawaniem (31 kursantów), systemów wspomagania produkcji (10 osób) czy automatyki przemysłowej (7 uczestników).

W ramach projektu można również bezpłatnie przystąpić do egzaminu weryfikacyjnego w jednej z metod spawania, który potwierdza posiadane uprawnienia na kolejne trzy lata. Planuje się, że w sumie z tej możliwości skorzysta 120 osób. Dotychczas taki egzamin zdało 71. Wielu osobom uprawnienia kończą się w maju i czerwcu i właśnie na te miesiące przypada najwięcej zgłoszeń. Przed przystąpieniem do egzaminu weryfikacyjnego jest możliwość odświeżenia wiedzy, zarówno na zajęciach praktycznych, jak i teoretycznych. – Bywa tak, że pracownik posiada uprawnienia spawalnicze, ale za dużo nie spawa, bo akurat ma inne stanowisko pracy – tłumaczy Marek Dyba.

Szkolenia cały czas trwają. Na początku marca rozpoczęła się kolejna, już dziesiąta edycja kursu obsługi wózka widłowego. Cały czas można się zgłaszać – PCEZ do listopada planuje przeszkolić jeszcze ok. 350-400 osób. Co ważne jednak, w kursach mogą brać osoby, które już wzięły udział w projekcie, ale są zainteresowane dalszym podnoszeniem swoich kwalifikacji. Dzisiejszy rynek pracy często wymaga przecież od pracownika wielu umiejętności. Do końca lutego 23 osoby powróciły do projektu, czyli skorzystały z więcej niż jednego kursu. Być może, przez dynamiczny rozwój lokalnego rynku pracy, jeszcze nieco zmieni się oferta szkoleń, warto więc regularnie zaglądać na stronę PCEZ.

Rynek pracy zmienia się nie tylko pod względem poszukiwanych kwalifikacji. Kursy kierowane były nie tylko do osób pracujących, ale i bezrobotnych. Dotychczas z możliwości doszkolenia skorzystało 10 osób bezrobotnych. Jest to liczba znacznie mniejsza niż zakładano, ale przecież w naszym regionie niemalże nie ma bezrobocia (pod koniec stycznia stopa bezrobocia w powiecie wrzesińskim wyniosła 4,1%), co niewątpliwie cieszy. W projekcie wzięła też udział pewna grupa osób niepełnosprawnych. W przypadku uczestników niepełnosprawnych pochodzących spoza Wrześni warto zaznaczyć, że zwracane są im koszty dojazdu. – Zapraszamy wszystkich między 25 a 64 rokiem życia – mówi Marek Dyba. – To ogromna szansa, żeby w sposób całkowicie darmowy zdobyć lub potwierdzić umiejętności czy uzyskać odpowiednie uprawnienia, które spowodują, że pozycja w pracy będzie po prostu mocniejsza – dodaje.

Jak widać, w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej wiele się dzieje. Jeszcze większą szansę na rozwój przyniosą z pewnością zmiany, do których przygotowuje się placówka. Jesienią przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie modernizacji dofinansowanej z funduszy europejskich. Jest to część ogromnego projektu rozwoju szkolnictwa zawodowego, na który powiat wrzesiński pozyskał aż 73 mln zł. Dzięki tej kwocie powstanie nie tylko Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach (o którym pisaliśmy w poprzednim numerze „Przeglądu Powiatowego”), ale także m.in. zmodernizowane zostanie właśnie Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni. Ponad 11 mln zł przeznaczonych będzie na stworzenie zupełnie nowych pracowni, m.in. językowych, elektroniki i elektrotechniki, automatyki, obróbki plastycznej maszynoznawstwa ogólnego czy programowania systemów mechatronicznych, a także wymianę niemal całego obecnie użytkowanego sprzętu.

 

Klara Skrzypczyk

 

 • Dyrektor PCEZ Marek Dyba
  Dyrektor PCEZ Marek Dyba
 • Kurs obsługi wózka widłowego
  Kurs obsługi wózka widłowego
 • Szkolenie w jednej z metod spawania
  Szkolenie w jednej z metod spawania

 

45 tysięcy dla spółek

W powiecie wrzesińskim zarejestrowanych jest osiem spółek wodnych. W ubiegłym sześć z nich otrzymało dotację z powiatu na realizację robót związanych z bieżącym utrzymaniem na łączną kwotę 45 tysięcy złotych. Udało się m.in. przeprowadzić konserwację ponad 24 km rowów.

Spółki wodne są organizacjami społecznymi, non-profit, które zajmują się m.in. wykonywaniem, utrzymywaniem oraz eksploatacją urządzeń, w tym urządzeń wodnych, służących do melioracji wodnych oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki na zmeliorowanych gruntach czy ochrony przeciwpowodziowej. Nadzór nad spółkami prowadzi starosta.

W 2017 roku powiat przekazał spółkom dotacje na realizację robót związanych z bieżącym utrzymaniem urządzeń wodnych oraz budową i remontem zastawek na systemach melioracji wodnych szczegółowych w łącznej kwocie 45 tysięcy złotych. Podział środków na poszczególne spółki, które wystąpiły o dotację, jest następujący:

14 200 zł otrzymała Gminna Spółka Wodna Kołaczkowo na konserwację rowów Budziłowo-Bielawy i Kołaczkowo. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 70 tys. zł.

11 500 zł dostała Spółka Wodna Gutowo Małe. W ramach dotacji przeprowadzono konserwację 5 km rowów za łączną kwotę ponad 38 tys. zł.

Spółka Wodna Miłosław otrzymała 8 600 zł ma konserwację rowów w Książnie i Pałczynie. W sumie na ten cel wydano ponad 28 tys. zł.

Na konserwację rowów w Mystkach udzielono dotacji w wysokości 4 500 zł Spółce Wodnej Targowa Górka. Całe zadanie kosztowało ponad 31 tys. zł.

Spółce Wodnej Gałęzewice-Sokolniki-Szamarzewo udzielono dotacji na kwotę 3 700 zł. Przeprowadzono konserwację rowu w Gałęzewicach i odmulenie 30 studni. Całkowity koszt inwestycji to ponad 17,5 tys. zł.

2 500 zł przyznano Gminnej Spółce Wodnej Pyzdry o/Ksawerów. Zadanie polegające m.in. na konserwacji rowów w Ksawerowie i Pietrzykowie Kolonii kosztowało ponad 12 tys. zł.

(agda)

 • Kanał w Gutowie Małym
  Kanał w Gutowie Małym przed konserwacją
 • Kanał w Gutowie Małym
  Kanał w Gutowie Małym po konserwacji

 

Dotacje przyznane

6 marca Zarząd Powiatu przyznał środki budżetowe na zlecanie realizacji zadań publicznych powiatu wrzesińskiego w 2018 roku.

W konkursie oferenci złożyli 54 wnioski, z których 11 nie spełniło wymogów formalnych określonych w ogłoszeniu o konkursie ofert. Przyznano dotacje w łącznej wysokości 116 740,00. Pełna treść uchwały nr 876/2018 Zarządu Powiatu Wrzesińskiego została wywieszona na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego we Wrześni oraz znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej powiatu wrzesińskiego.


 

Zagrał w Milionerach

Rafał Pera z Grabowa Królewskiego wziął udział w popularnym teleturnieju Milionerzy. Wygrał 75 tysięcy złotych.

Historyk przyznaje, że dostać się do walki o milion, którą prowadzi Hubert Urbański, nie jest łatwo. – Ciężko było się dostać do programu, ponieważ moją ankietę zgłoszeniową przyjęto jesienią za czwartym podejściem. Ankieta była tak skonstruowana, jak do pracy w korporacji – wspomina Rafał Pera. Zanim grabowianin zajął miejsce w studio, został sprawdzony z wiedzy ogólnej. – Musiałem nagrać także krótki filmik castingowy oraz zrobić zdjęcia strojów, w których wystąpię, i wysłać producentom – dodaje historyk.  Ostatnim etapem eliminacji do gry o milion była runda „Kto pierwszy ten lepszy” już w studio programu. Za drugim razem się udało i grabowianin mógł zmierzyć się z pytaniami zadawanymi przez Huberta Urbańskiego. Pierwsze dwa padły podczas odcinka emitowanego w piątek 2 marca. Rafał Pera odpowiedział na nie poprawnie nie wykorzystując żadnego z kół ratunkowych. Swoją walkę o milion kontynuował na ekranach telewizorów 5 marca. Skorzystał z pomocy publiczności oraz drugiego koła ratunkowego – pół na pół. Grabowianin bez wahania prosił o zaznaczanie odpowiedzi definitywnie i wspinał się po szczeblach do głównej wygranej programu. Zaskoczeniem okazało się pytanie o 125 tysięcy złotych. Prowadzący zadał pytanie: Jakiego futra raczej mieć nie będzie kocur? Rafał Pera zadzwonił do przyjaciela – był nim szwagier Jacek Mądry z Gniezna – i poprosił o podpowiedź, który z wariantów jest poprawny. Ostatecznie historyk zakończył grę w show z 75 tysiącami złotych. Podjął słuszną decyzję, ponieważ zakładana przez niego odpowiedź była błędna.

Nagranie programu odbyło się 17 grudnia 2017 roku w Warszawie. Do czasu emisji o wynikach oraz pytaniach Rafał Pera nie mógł opowiadać. Takie postawił mu wymogi producent programu. – Zgodnie z regulaminem wygraną dostanę w terminie do dwóch miesięcy do daty emisji nagrania – wyjaśnia zwycięzca. Do ręki historyk otrzyma jednak wygraną pomniejszoną o 10% podatku. – Na początku było trochę nerwowo, ale po przerwie już lepiej. Sam Hubert Urbański jest bardzo sympatyczny i kontaktowy – kwituje. Rafał Pera nie będzie mógł więcej wystąpić Milionerach jako gracz. Obowiązuje go dożywotni zakaz, wystąpić w show może jedynie jako podpowiadający przyjaciel. Gratulujemy wygranej, a naszym czytelnikom przedstawiamy pytanie za 125 tysięcy złotych. Znacie odpowiedź?

Jakiego futra raczej mieć nie będzie kocur?
A. czarno-białego
B. rudo-białego
C. rudego
D. biało-rudo-czarnego

Mateusz Maserak

 • Milionerzy źródło: player.pl
 • Milionerzy źródło: player.pl
 • Milionerzy źródło: player.pl

 

Kaziuki na wiosnę

Podczas tegorocznych koncertów kaziukowych wystąpiła Kapela Wileńska. Trzy występy zgromadziły we Wrzesińskim Ośrodku Kultury komplet publiczności. Dwudniowe wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe we Wrześni oraz Urząd Miasta i Gminy we Wrześni.

Relacja na stronie TV Gniezno

– Aż trudno uwierzyć, że kolejna przewrócona kartka kalendarzowa mówi nam, że imieniny Kazimierza na wyciągnięcie ręki. I właśnie z tymi imieninami wiąże się nazwa Kaziuki, których cudowna historia już 400 lat trwa – mówił na rozpoczęcie prowadzący Jacek Krajniak. Także we Wrześni kaziukowe występy to już tradycja – od ponad dekady cieszą się niesłabnącą sympatią publiczności z powiatu wrzesińskiego. Starosta Dionizy Jaśniewicz, witając publiczność, nie mógł się nadziwić, że Kaziuki we Wrześni organizowane są już od dwunastu lat i wciąż cieszą się niesamowitą popularnością. Przypomnijmy, że w tym roku łącznie ponad tysiąc biletów na trzy wrzesińskie koncerty rozeszło się w ciągu kwadransa! Trudno się jednak dziwić – mieszkańcy powiatu wiedzą, że na Kaziukach czeka ich dobra zabawa i niepowtarzalna atmosfera niczym na wileńskim jarmarku.

Nie inaczej było tym razem. Kapela Wileńska, obchodząca właśnie 30-lecie istnienia, nie zawiodła. Pięcioosobowy zespół bawił publiczność utworami traktującymi o Wilnie, nawiązującymi do tradycji Kaziuków czy dobrze znanymi piosenkami z okresu międzywojennego. Pojawiły się też nostalgiczne kompozycje, które u niejednego słuchacza wywołały łzę wzruszenia, a wszystko przy dźwiękach takich instrumentów, jak kontrabas, akordeon, perkusja, gitara, harmonijka ustna, a nawet banjo. Piosenki przeplatane były anegdotkami i żartami, które nadawały występom Kapeli Wileńskiej wymiar wręcz kabaretowy.

Koncertom tradycyjnie towarzyszył jarmark – można było zakupić piękne palmy w przeróżnych rozmiarach i kolorach, aromatyczne wędliny i wypieki, a także kaziukowe lukrowane serca. Dużą popularnością cieszyły się także płyty Kapeli Wileńskiej.

Po siarczystych mrozach, które ostatnio dawały się nam we znaki, powoli nadchodzi ocieplenie. Nic dziwnego, w końcu Kaziuki uważane są za zwiastun nadchodzącej wiosny.

Klara Skrzypczyk

 • Kaziuki 2018
 • Kaziuki 2018
 • Kaziuki 2018
 • Kaziuki 2018
 • Kaziuki 2018
 • Kaziuki 2018
 • Kaziuki 2018
 • Kaziuki 2018
 • Kaziuki 2018
 • Kaziuki 2018

Newsletter