Bony na studia

W tym roku po raz kolejny WSHiU Akademia Nauk Stosowanych funduje stypendia dla młodych ludzi. To niewątpliwa szansa dla tegorocznych maturzystów, także z naszego powiatu.

Założycielka WSHiU Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu Magdalena Górska 2 lutego odwiedziła Starostwo Powiatowe we Wrześni. Przekazała wówczas staroście wrzesińskiemu Dionizemu Jaśniewiczowi oraz sekretarz powiatu Bożenie Nowackiej dwa czeki o wartości 30 tys. zł. Bony mają umożliwić dwojgu tegorocznym maturzystom z naszego powiatu rozpoczęcie studiów na jednym z oferowanych przez uczelnię kierunków.

WSHiU Akademia Nauk Stosowanych jest uczelnią niepubliczną założoną przez ponad 100-letnią organizację samorządu gospodarczego. Misją tej szkoły wyższej jest kształcenie wyspecjalizowanych kadr. Proponowane kierunki to m.in. ekonomia, rachunkowość i finanse, logistyka czy dziennikarstwo i komunikacja społeczna. W tym roku mają zostać również uruchomione dwa nowe – pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne.

Dzięki przekazanym bonom stypendialnym dwoje tegorocznych maturzystów z naszego powiatu będzie miało sfinansowane trzy lata studiów na WSHiU Akademii Nauk Stosowanych. Więcej szczegółów podamy wkrótce, a tymczasem zachęcamy młodzież do zapoznania się z ofertą uczelni.

Klara Skrzypczyk

 

Uczestnicy spotkania


 

Nowy numer „Przeglądu Powiatowego”

W tym wydaniu m.in.: informacje o otwartym konkursie ofert, artykuł na temat forum rolniczego, wykaz organizacji, którym można przekazać 1,5% podatku i wiele więcej. Zapraszamy do lektury! 

  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 1
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 2
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 3
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 4
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 5
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 6
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 7
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 8
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 9
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 10
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 11
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 12
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 13
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 14
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 15
  • Przegląd Powiatowy nr 371, strona 16

 

Ruszają otwarte konkursy ofert

Zadania publiczne mogą być realizowane w dziesięciu obszarach. Termin składania ofert upływa 8 marca.

Uprawnionymi do składania ofert są organizacje pożytku publicznego. Mogą one proponować zadania, które będą realizowane między 17 kwietnia a 15 grudnia i muszą one skierowane do mieszkańców powiatu wrzesińskiego. Ofertę należy przygotować za pośrednictwem aplikacji Generator eNGO dostępnej na stronie internetowej www.powiatwrzesinski.engo.org.pl. Wydrukowany dokument z nadaną sumą kontrolną, opatrzony niezbędnymi podpisami, należy wraz z wymaganymi załącznikami złożyć do 8 marca do godz. 15 w Biurze Obsługi Interesanta Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Pula środków przeznaczonych przez powiat wrzesiński na realizację zadań publicznych wynosi w tym roku 132 500 zł. Konkursy zostaną rozstrzygnięte do 17 kwietnia. Więcej informacji można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Wrzesińskiego lub kontaktując się z pracownikami Wydziału Promocji, Spraw Społecznych i Sportu, tel.: 61 640 44 93, 61 640 45 07 lub 61 640 44 95.

(red.)

Grafika otwartego konkursu ofert

 

 


 

  • Logotyp "Pomoc prawna, porady obywatelskie, mediacja"
  • Logotyp Ministerstwa Sprawiedliwości
  • Logotyp powiatu wrzesińskiego

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja

Potrzebujesz pomocy prawnika, doradcy, mediatora? Jesteś w trudnej życiowej sytuacji, na przykład potrzebujesz pomocy w: rozłożeniu długu na raty, w spłacie pożyczek „chwilówek”, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego? Skorzystaj z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji.

Co to znaczy, że pomoc jest nieodpłatna?

Wszystkie z podejmowanych działań w ramach:

          nieodpłatnej pomocy prawnej,

          nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego,

          nieodpłatnej mediacji,

są darmowe i to niezależnie od tego, czy sprawa będzie miała finał w sądzie.

Gdzie uzyskam pomoc?

Darmową pomoc uzyskasz w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji w całym kraju.

Punkty znajdują się w każdym powiecie. O tym, gdzie jest najbliższy punkt, zapytaj:

a)    w starostwie powiatowym,

b)    w urzędzie gminy,

c)    w urzędzie miasta,

lub poszukaj:

d)    na stronach internetowych powiatów i gmin (które znajdziesz, wpisując

w wyszukiwarkę hasło: urząd gminy, powiatu lub miasta i miejscowość, w której punkcie chcesz się zapisać),

e)    na stronie internetowej np.ms.gov.pl.

Kto może skorzystać z darmowej pomocy?

Gdy uważasz, że koszty pomocy prawnika są dla ciebie zbyt duże, składasz wykonawcy, którego spotkasz w punkcie, pisemne oświadczenie, że nie jesteś w stanie ponieść takich kosztów. Nie martw się. Nie musisz zabierać ze sobą nic z wyjątkiem dowodu osobistego. Wzór oświadczenia da Ci osoba udzielająca pomocy.

Czy jako przedsiębiorca mogę skorzystać z pomocy?

Tak, jeżeli jesteś osobą samozatrudnioną, czyli prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, i w ciągu ostatniego roku nie zatrudniałeś żadnych osób. Aby skorzystać z pomocy, składasz:

a)    pisemne oświadczenie, że nie jesteś w stanie ponieść tych kosztów, oraz

b)    oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku, a także

c)    wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiegasz się o nieodpłatną pomoc prawną oraz otrzymanej w ciągu dwóch poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie. 

Na czym polegają usługi?

Nieodpłatna pomoc prawna

Prawnik wytłumaczy, jakie masz prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania twojego problemu prawnego. W razie potrzeby, jeśli sprawa jeszcze nie trafiła do sądu, sporządzi potrzebne ci pisma (np. pozew). Jeśli twoja sprawa już jest w sądzie, prawnik pomoże napisać pisma o zwolnienie od kosztów albo o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, które są potrzebne żebyś nie musiał płacić za prawnika w postępowaniu sądowym.


Nieodpłatna porada obywatelska

Doradca obywatelski przyjrzy się twoim problemom, tak aby dostosować pomoc do twojej sytuacji. Wytłumaczy ci też, jakie masz:

    prawa – czyli czego możesz się domagać,

    i obowiązki – jakie rzeczy musisz zrobić, żeby sobie nie zaszkodzić.

Doradca również będzie cię wspierał w samodzielnym rozwiązaniu problemu, a w razie potrzeby sporządzi wspólnie z tobą plan działania wyjścia z sytuacji oraz pomoże ci krok po kroku go wykonać.

 

Nieodpłatna mediacja

Jeśli masz z kimś konflikt, możesz zapisać się na mediację. W takim przypadku mediator będzie pomagał wam się pogodzić bez pójścia do sądu. Możesz także poprosić o sporządzenie projektu umowy o mediację lub wniosku o jej przeprowadzenie przed sądem, albo wniosku o przeprowadzenie mediacji w sprawie karnej, czy wniosku do sądu o zatwierdzenie ugody, którą zawarłeś wcześniej podczas mediacji.

Uwaga! Z usługi nieodpłatnej mediacji wyłączone są mediacje zlecone przez sąd oraz sprawy, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pomiędzy stronami konfliktu występuje przemoc.

Czym się różni pomoc prawna od porady obywatelskiej?

Pomoc prawna:

   jest udzielana w momencie, kiedy problem danej osoby jest typowo prawny, m.in., gdy potrzebne będzie pójście z tym problemem do sądu, na przykład, gdy osoba chce się rozwieść, ale sama nie jest w stanie napisać pozwu rozwodowego lub gdy samotna matka chce wystąpić o alimenty i także nie wie, jak takie pismo sformułować,

    pomocy prawnej udziela prawnik,

    jeżeli okaże się, że problem danej osoby nie jest tylko prawny, wtedy udzielający pomocy odsyła daną osobę do miejsca, gdzie może ona stosowną pomoc uzyskać, np. do poradni psychologicznej, ośrodka pomocy społecznej czy pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie.

Pomoc obywatelska:

  może, ale nie musi dotyczyć problemu prawnego. Poradą będzie, na przykład wskazanie osobie, której zmarł ktoś bliski, do jakiego urzędu powinna się udać, by załatwić wszystkie potrzebne formalności, jak wydanie aktu zgonu, czy wystąpienie o zasiłek pogrzebowy,

   porad obywatelskich udziela doradca obywatelski,

   doradca w przypadku stwierdzenia, że problem nie jest wyłącznie prawny, nie musi odsyłać do innych miejsc, tylko sam może starać się pomóc danej osobie.

Jak można się zapisać na poradę?

a) telefonicznie: każdy powiat prowadzi specjalny numer telefonu do zapisów i udzielania informacji; numer telefonu jest dostępny na stronach internetowych powiatów, w tym też twojego,

b) lub elektronicznie: na podany przez powiat adres e-mail lub na stronie np.ms.gov.pl/zapisy,

c) lub osobiście: w starostwie powiatowym.

Jak długo będę czekał na poradę?

To zależy od tego jak dużo osób zgłosiło się na poradę. Prawnik lub doradca obywatelski postarają się przyjąć każdego beneficjenta jak najszybciej.

Wyjątki:

a)       z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy,

b)       kobiety w ciąży zawsze obsługiwane są poza kolejnością.

Co musisz przygotować?

a) Dokument tożsamości: taki jak dowód osobisty, paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość, a także

b) dokumenty dotyczące twojego problemu: jeśli w ogóle takie masz. Nie są one obowiązkowe. Możesz też po prostu opowiedzieć prawnikowi, doradcy lub mediatorowi o swoim problemie. Jeśli dysponujesz dokumentami, pamiętaj o nich!

c) Jeśli jesteś samozatrudnionym przedsiębiorcą, przygotuj: wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiegasz się o nieodpłatną pomoc oraz otrzymanej w ciągu dwóch poprzedzających ją lat podatkowych albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

 

Co, jeśli jestem osobą z niepełnosprawnościami?


Będąc osobą z trudnościami w poruszaniu lub komunikowaniu się, możesz skorzystać z pomocy:

a) stacjonarnie, czyli w punkcie nieodpłatnej pomocy:

możesz przyjść na wizytę z osobą, która pomoże ci dotrzeć do punktu i będzie pomagać prawnikowi cię zrozumieć, np. może to być osoba bliska, opiekun lub osoba posługująca się językiem migowym,

podczas zapisywania się na poradę, możesz poprosić o pomoc tłumacza języka migowego,

b) możesz też skorzystać z pomocy w dogodnym dla siebie miejscu:

jeżeli ze względu na stan zdrowia nie możesz go opuszczać, np. w szpitalu lub domu,

 w miejscu wyposażonym w urządzenia ułatwiające porozumiewanie się, na przykład w siedzibie stowarzyszenia pomagającego osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się,

lub w miejscu, w którym będzie możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego, np. w budynku starostwa stale współpracującego z tłumaczem języka migowego,

c) osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać także z pomocy w szczególnych formach:

    po zapisie na wizytę, prawnik lub doradca obywatelski skontaktuje się z tobą. Może udzielić ci pomocy telefonicznie, za pośrednictwem komunikatora internetowego (np. Skype) lub przez wiadomość e-mail. Forma udzielenia pomocy musi być wcześniej uzgodniona z pracownikiem starostwa powiatowego lub urzędu miasta,

   konieczne jest pozostawienie danych kontaktowych do siebie, takich jak numer telefonu lub adres e-mail.

Jak wygląda pomoc w czasie epidemii COVID-19?

W 2021 roku powrócił tryb stacjonarny udzielania porad, ale nadal w związku ze stanem epidemii nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacja mogą być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, czyli telefonicznie, za pośrednictwem poczty e-mail oraz przy wykorzystaniu innych komunikatorów internetowych, np. rozmowy wideo.

Uwaga! Jeżeli porada udzielana jest zdalnie, nie musisz składać żadnych oświadczeń wymienionych wcześniej!

Edukacja prawna


Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat praw i obowiązków, poszukaj wydarzeń organizowanych w twoim powiecie. Na takich wydarzeniach omawiane są problemy zgłaszane w punktach nieodpłatnej pomocy w danym powiecie. Prowadzą je organizacje pozarządowe na co dzień obsługujące mieszkańców w punktach porad.

Szukaj: wykładów, warsztatów, kampanii społecznych, a także opracowań informatorów i poradników, spotkań osobistych, audycji w lokalnych mediach, webinariów albo podcastów i filmików zamieszczanych w Internecie.

Najczęściej takie wydarzenia odbywają się w bibliotekach, szkołach, miejscach aktywności lokalnej lub klubach pracy.

Informacje o nadchodzących wydarzeniach edukacyjnych organizowanych w okolicy oraz bezpłatne materiały, jak broszury czy biuletyny są dostępne w starostwie powiatowym, np. pod numerem telefonu wyznaczonym do zapisów na wizyty czy na stronie internetowej powiatu.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji.


 

Konkurs „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”

Departament Korzystania i Informacji o Środowisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu informuje o kolejnej edycji konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”.

Mogą przystąpić do niego jednostki samorządu terytorialnego: gminy i powiaty (z wyłączeniem miast na prawach powiatu), organizacje (w tym organizacje pożytku publicznego), a także podmioty gospodarcze zarejestrowane na terenie województwa wielkopolskiego oraz podległe jednostkom samorządu terytorialnego. Jedna jednostka może zgłosić maksymalnie dwa projekty w danej kategorii.

Termin zgłoszeń upływa 31 maja 2023 r. 

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.


 

Od Wrześni po Los Angeles

Zapytaliśmy Halinę Mlynkovą o kolędowanie, dziecięce gwiazdy i nową płytę.

Kolędowanie w kościołach w okresie świątecznym to dla pewnie pani chleb powszedni.

Tak. Kocham te koncerty, ponieważ za każdym razem odwiedzam przepiękne świątynie. Wrzesińska fara jest kolejnym takim miejscem. Niesamowite wrażenie zrobiły na mnie witraże i wspaniały sufit. Do tego dochodzi historia kościoła. To wszystko ma znaczenie podczas koncertu. Dla artysty to ważne, żeby grać w pięknych miejscach, a mi się to w życiu udaje. Czas kolędowania jest bardzo krótki i dla mnie zawsze wzruszający. Także dzisiaj miałam kilka momentów mocnych wzruszeń.

Ten świąteczny czas to tylko przerywnik od trasy koncertowej promującej płytę „Film(l)ove”, która jest swoistym wyznaniem miłości do kina. Na płytę trafiło dziesięć utworów, które znamy z dużego i małego ekranu. Od tych starszych nawet z lat 30. XX wieku aż do tych współczesnych jak np. Roberta Gawlińskiego Jak narodził się pomysł na jej nagranie?

Współczesne piosenki to przede wszystkim pomysł Marcina Kindla, naszego producenta i menedżera. A skąd pomysł na taką płytę? My cały czas rozmawiamy o muzyce, to jest nasze życie. Za każdym razem, kiedy słuchałam tych utworów w oryginale, to mawiałam: „jakie piękne skrzypce”, „jaki doskonały fortepian”. Usłyszałam więc: „Nagrajmy taką płytę”. To jest trochę jak z książkami. Kiedy je odłożymy, to trudno do nich wrócić. Stąd pomysł na powrót do starych piosenek, ale w nowej aranżacji. To są tak piękne utwory, że warto przywracać im życie. Myślę, że moje wersje nie są unowocześnione na siłę…

A wręcz przeciwnie!

Dokładnie. Starałam się podejść do muzyki z szacunkiem, w klasyczny sposób, stąd kwartet smyczkowy i pianino. Myślę, że przyniosło to fajny efekt. Takie mam wrażenie po koncertach.

Powiedziała pani w jednym z wywiadów, że artystą trzeba się urodzić. W dzisiejszych czasach „artystów”, szczególnie tych młodszych, raczej się „produkuje”. Mam na myśli programy telewizyjne, w których wyszykuje się talenty.

Na te programy dla dzieci patrzę z przerażeniem. Sama mam dzieci i uważam, że one powinny mieć dzieciństwo. Z drugiej strony mamy wspaniałe talenty, które pragną tej sławy już w bardzo młodym wieku. Takie mamy czasy – dzieciom pokazano, że mogą być gwiazdami bardzo wcześnie. To rzeczywistość, do której trzeba się przystosować, a nie ją krytykować, i tak do tego podchodzę. Wiele zależy od mądrości rodziców, którzy powinni pokierować karierą dzieci. Najlepiej, żeby rodzice chronili dziecko, a management robił swoją robotę, bo czasami te role się zamieniają. Ale jak wspomniałam, trzeba uczciwe przyznać, że jeśli chodzi o na przykład dziecięcą Eurowizję, to mamy prawdziwe gwiazdy. Dziewczyny dysponują doskonałymi głosami i dają radę. Trzymam za nie kciuki, żeby ich kariery nie przepadły, tylko żeby się pięknie rozwinęły. Ale cały czas trzeba pamiętać, że to nadal są dzieci i trzeba je chronić, a nie krytykować.

Wiem, że pracuje pani nad nową płytą. Kiedy możemy się jej spodziewać?

Myślę, że wkrótce. Na razie nadal gramy trasę koncertową „Film(l)ove”. Ale mam pewien niedosyt i myślę słuchacze też. Ze względu na to, że szybko pojawiliśmy się na trasie koncertowej. Pierwszy koncert był w dniu wydania płyty. Zazwyczaj trasy zaczyna się kilka miesięcy po wydaniu, żeby ludzie ją dobrze poznali. Myśmy trochę zaryzykowali. A co do nowego wydawnictwa, to kilka utworów już powstało. Niebawem lecimy do Los Angeles nagrywać kolejne utwory.

Rozmawiał Tomasz Małecki

  • Portet Haliny Mlynkovej

 

Zagłosuj na powiatową inwestycję!

Na stronie Serwisu Samorządowego PAP trwa konkurs „Inwestycja z perspektywą” na najciekawszą samorządową inwestycję dofinansowaną z funduszy europejskich. Wygrają te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zgłaszającego samorządu.

Do konkursu zakwalifikowane zostało Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Jednostka umożliwia szkolenia dla uczniów i dorosłych, służące prowadzeniu efektywnego kształcenia zawodowego i dostosowywaniu kwalifikacji do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Więcej na ten temat można znaleźć w linku.

Głosowanie właśnie ruszyło i potrwa do 10 lutego, do godz. 16. Zachęcamy do oddawania głosów na stronie.

  • Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii

Newsletter