Zmarł ksiądz kanonik Kazimierz Głów

Odszedł kapłan, który zapisał się w historii powiatu wrzesińskiego jako wieloletni proboszcz fary, orędownik lokalnej Solidarności czy współtwórca Fundacji Dzieci Wrzesińskich.

Kazimierz Głów urodził się w 1933 r. w Wągrowcu. Po ukończeniu miejscowego liceum udał się na studia do Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Studiował także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1972 roku obronił doktorat z mariologii.

W lipcu 1980 roku został mianowany proboszczem parafii farnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika we Wrześni. Czasy jego rezydowania w naszym mieście były bardzo burzliwe. Ks. Kazimierz Głów z odwagą angażował się w życie Wrześni, wspierając m.in. działania miejscowej „Solidarności”. Współtworzył również Fundację Dzieci Wrzesińskich, pomagał Jadłodajni im. św. Brata Alberta i Towarzystwu Czytelni Ludowych, a także zainicjował powstanie ochronki dla dzieci prowadzonej przez zakonnice. Członek komitetów budowy pomnika Jana Pawła II i pomnika katyńskiego. Za swoje zaangażowanie i liczne zasługi w 2009 został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. W 2018 roku obchodził 60-lecie święceń kapłańskich.

Nie zapominał o samorządzie powiatowym, zwłaszcza w  kontekście współpracy polsko-niemieckiej. W 2004 roku uczestniczył w Dniach Polsko-Niemieckich w partnerskim powiecie Wolfenbüttel. Wówczas, podczas trwającej na miejscowym rynku prezentacji, z uśmiechem zachęcał miejscowych do kosztowania polskich produktów. W czasie tamtego pobytu odprawił również mszę, podczas której wygłosił kazanie w języku niemieckim, wprawiając gospodarzy w osłupienie i podziw.

Zostanie zapamiętany jako postać nietuzinkowa, otwarta na ludzi i ich poglądy, pełna ciepła i życzliwości, a także godna zaufania i pracowita. Dużo czytał, dociekał, nieustannie szlifował swój francuski. Bardzo ważna była dla niego osoba Matki Bożej, był przez to również bardzo blisko biechowskiego klasztoru i posiadał tytuł konfratra tamtejszego Zakonu Paulinów. Ostatnie lata spędził w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie, gdzie zmarł 29 września.

Msza pogrzebowa ks. Kazimierza Głowa odbędzie się 3 października (czwartek) o godz. 11 w kościele farnym we Wrześni. Ksiądz kanonik spocznie na cmentarzu przy ulicy Gnieźnieńskiej. Dzień przed pochówkiem w godz. 19-22 we wrzesińskiej farze odbędzie się modlitewne czuwanie przy trumnie zmarłego kapłana.

(red.)

  • ks (1)
  • ks (2)
  • ks (3)
  • ks (4)

« wstecz

Newsletter