Aktywnie w Wolfenbüttel

Projekt wymiany seniorów z partnerskim powiatem w Niemczech trwa od dekady. We wrześniu delegacja z Wrześni spędziła u naszych zachodnich sąsiadów kilka pełnych wrażeń dni.

Delegacja seniorów z naszego powiatu, słuchaczy Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gościła w Wolfenbüttel w ramach projektu Aktywny Senior od 19 do 23 września na zaproszenie miejscowej starościny Christiany Steinbrügge. Niezwykle bogaty program zapewnił moc atrakcji i nie pozwolił na nudę.

W dniu przyjazdu odbyła się powitalna kolacja, którą najpierw uczestnicy musieli wspólnie ugotować. Praca nad przygotowywaniem prostych, ale smacznych potraw pozwoliła na zawarcie nowych znajomości lub odnowienie starych. Całemu wieczorowi obok smakowitych zapachów towarzyszyła bardzo radosna atmosfera.

Najważniejszym punktem kolejnego dnia była wizyta w siedzibie powaitu, gdzie uczestnicy spotkali się ze starościną Christianą Steinbrügge. Gospodyni zapewniła, że bardzo cieszy ją współpraca między seniorami. Na spotkaniu głos zabrała również m.in. prezes WUTW Danuta Torzewska, która opowiadała o realizowanych przez wrzesińskich seniorów przedsięwzięciach. Po południu grupa wyruszyła do położonej nieopodal Wolfenbüttel miejscowości Destedt, gdzie na terenach przyzamkowych rozciąga się imponujący park pełen unikatowych gatunków drzew i stanowiący jeden z pierwszych dzieł niemieckiego ogrodnictwa w stylu angielskim. Na miejscu do seniorów dołączył burmistrz Destedt Matthias Böhnig, który później zaprosił wszystkich na spotkanie w Domu Związkowym, gdzie wraz z miejscowymi radnymi i kołem seniorskim wzięli udział we wspólnej zabawie przy grillu i muzyce.

W sobotę delegacja z powiatu wrzesińskiego wraz z uczestnikami projektu z Niemiec oraz młodzieżą wzięli udział we wspólnych warsztatach międzypokoleniowych. Krótkie przedstawienie się w zabawny sposób pozwoliło przełamać lody. Podczas warsztatów dużo rozmawiano
o tym, jakie projekty mogą zostać przeprowadzane wspólnie przez młodych i starszych. Wśród pomysłów pojawiały się zajęcia językowe, rozmowy o zmianach na przestrzeni lat, chociażby w szkolnictwie, czy dyskusje historyczne. Uczestnicy proponowali również wspólną rozrywkę – pieczenie, gry planszowe, a nawet wypad do pokoju zagadek. Podczas warsztatów był też czas na prace manualne – mieszane grupy seniorsko-młodzieżowe tworzyły bransoletki i łapacze snów. Opiekun młodzieży Carsten Ziebarth, który prowadził warsztaty, udowodnił, że prostymi metodami można wprowadzić sympatyczną atmosferę, a także pokonywać bariery oraz nieśmiałość. Uczestnicy zgodnie przyznawali, że nie wiedzieli wcześniej, czego mają się spodziewać po warsztatach i zostali pozytywnie zaskoczeni. Wnioski ze spotkania płynęły same – warto na stałe wprowadzić element międzypokoleniowy do projektu Aktywny Senior. Nie tylko młodzi bowiem mogą się uczyć od starszych, ale też starsi mogą wiele nauczyć się od młodzieży.

Wieczorem tego samego dnia w Wolfenbüttel odbywała się Lange Nacht der Kultur czyli Długa Noc Kultury, przypominająca popularną polską Noc Muzeów. Bogata w wydarzenia impreza przyciągnęła wielu mieszkańców miasta i okolic, oraz oczywiście naszą delegację z Wrześni, która korzystała z licznych możliwości – brała udział w koncertach muzyki poważnej, słuchała irlandzkich rytmów na ulicach miasta, czy zaglądała do zwykle niedostępnych miejsc, takich jak budynek dawnej synagogi. Nikt nie miał wątpliwości co do magii tego niezwykłego wieczoru.

W programie pobytu w Wolfenbüttel znalazło się też zwiedzanie miasta, podczas którego wrzesińscy seniorzy zostali oprowadzeni po jego najważniejszych zakątkach. Spacer po malowniczych uliczkach, wzdłuż których ciągną się kamienice z muru pruskiego był prawdziwą przyjemnością. Pogoda szczególnie dopisywała tego dnia, co nie zmieniło się, kiedy aktywni seniorzy wybrali się do Hedeper, gdzie gospodarstwo prowadzi Monika Bötel – uczestniczka projektu Aktywny Senior. Gospodyni zabrała delegację na przejażdżkę ciągnikiem, której trasa wiodła wzdłuż dawnej granicy między NRD a RFN. Ciekawy pomysł na popołudnie uzupełniały historie niemieckich uczestników projektu – świadków tych całkiem przecież niedawnych czasów.

Seniorzy z Niemiec licznie zjawili się na wspólnym śniadaniu w dniu wyjazdu, które stanowiło doskonałą okazję do wymiany adresów czy upominków, ale też spostrzeżeń i podsumowań. Grupy z obu powiatów były zgodne co do tego, że współpraca powinna być nie tylko kontynuowana, ale też poszerzona o udział młodzieży. Dzięki nowym pomysłom projekt Aktywny Senior, mimo że już dziesięcioletni, na pewno tak szybko się nie zestarzeje.

Klara Skrzypczyk

  • Aktywny Senior (1)
  • Aktywny Senior (2)
  • Aktywny Senior (3)
  • Aktywny Senior (4)
  • Aktywny Senior (5)
  • Aktywny Senior (6)
  • Aktywny Senior (7)
  • Aktywny Senior (8)
  • Aktywny Senior (9)
  • Aktywny Senior (10)

« wstecz

Newsletter