Chemioterapia we Wrześni

Nowotwory należą do chorób, na które zachorowalność zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest największa. Od kilku lat pacjenci Szpitala Powiatowego mogą poddać się chemioterapii na miejscu, na Oddziale Chemioterapii Jednego Dnia. Leczenie we Wrześni nie odbiega przy tym poziomem od tego w dużych ośrodkach.

Utworzenia Oddziału Chemioterapii Jednego Dnia w Szpitalu Powiatowym we Wrześni w czerwcu 2016 roku podjęła się dr n. med.  Renata Szoszkiewicz. Specyfika takiego oddziału polega na tym, że pacjenci nie są hospitalizowani przez noc, a wszystkie procedury odbywają się w ciągu jednego dnia (badanie lekarskie, badania diagnostyczne oraz podanie cytostatyków). Niektóre leki można podawać w infuzorze. Polega to na ciągłym wlewie leku bez konieczności nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego. Wówczas pacjenci przebywają w domu, gdzie mogą otrzymać cytostatyk.

Początkowo podawanie chemioterapii odbywało się  na „wieczorynce”, a leczenie chorych przebiegało zgodnie z ustalonym planem. Dysponowano wtedy pięcioma stanowiskami. Jednorazowo można było przyjąć od pięciu do ośmiu pacjentów. Obecnie oddział wyposażony jest w 15 stanowisk, a szpital może przyjąć większą liczbę pacjentów (około 20 dziennie). Od 2019 roku placówka posiada własną aptekę szpitalną z pracownią cytostatyków. Ma również możliwość zakładania cewników naczyniowych typu PORT. Oczywiście, oddział z pobytem jednodniowym jest dedykowany pacjentom w dobrym stanie ogólnym, którzy po kilku czy kilkunastu godzinach mogą wrócić do domu. Nie jest to jednak pionierski pomysł wrzesińskiego szpitala. Tego typu leczenie stosowane jest nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na całym świecie. W Wielkopolsce podobne inicjatywy powstały w Pile, Koninie, Śremie, Kaliszu i Pleszewie. Zazwyczaj zaczyna się od oddziałów chemioterapii jednego dnia, ale dąży się do stworzenia oddziału całodobowego. To logiczne, ponieważ pacjentów będzie przybywać.  

Początkowo oddział prowadził leczenie tylko w piątki. Zajmowała się nim dr n. med. Szoszkiewicz. W kwietniu 2018 roku do zespołu dołączyła dr n.med. Joanna Stanisławiak-Rudowicz pracująca we wtorki, a w październiku  2019 roku lek. med. Justyna Borucka przyjmująca pacjentów w środy. Wszyscy lekarze są specjalistami onkologii klinicznej z wieloletnim doświadczeniem pracy w szpitalach poznańskich (Wielkopolskie Centrum Onkologii, Szpital Kliniczny Przemienia Pańskiego UM w Poznaniu).  Personel pielęgniarski również posiada doświadczenie w podawaniu chemioterapii. Na oddziale stosowane są schematy chemioterapii jednego dnia, z możliwością podawania leku w infuzorze. We Wrześni leczy się przede wszystkim raka piersi, jak również nowotwory przewodu pokarmowego oraz układu moczowego. Lekarze oddziału na stałe współpracują z innymi oddziałami szpitala, by wybrać jak najbardziej optymalną drogę leczenia chorych onkologicznych hospitalizowanych we Wrześni. Oddział został stworzony głównie z myślą o pacjentach z powiatu i okolic.

W szpitalu istnieje możliwość konsultacji chorych przez lekarzy w poradni, jeśli mają oni pytania lub wątpliwości co do możliwości leczenia lub czasowego kontynuowania leczenia w pobliżu miejsca zamieszkania. Nieodzownym atutem oddziału we Wrześni jest kameralna atmosfera oraz  brak konieczności podróży do Poznania. Pacjenci nie muszą tracić czasu i pieniędzy na dojazd, nie czekają również w kolejkach, unikając przy tym sytuacji stresowych. To komfortowe rozwiązanie także dla ich bliskich – nie muszą brać wolnego, żeby przywieźć chorego do szpitala i czekać na korytarzu przez kilka godzin.

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 61 437 05 58.

Kierownik oddziału: dr n. med. Renata Szoszkiewicz

Lekarze: dr n. med. Joanna Stanisławiak-Rudowicz, lek. med. Justyna Borucka

Pielęgniarki: Iwona Szalbierz, Wioleta Piechocka, Agnieszka Jażownik

Sekretariat: Katarzyna Promelska, Ewa Grzegorek

 

Szpital Powiatowy we Wrześni

 


 

« wstecz

Newsletter