Porty już od roku

W Szpitalu Powiatowym we Wrześni od roku wykonywane są zabiegi implantacji portów naczyniowych. To ułatwienie m.in. dla pacjentów poddawanych chemioterapii.

Porty naczyniowe polegają na wytwarzaniu na stałe dostępu do żylnych naczyń krwionośnych. Stosuje się je u pacjentów wymagających częstego pobierania krwi i podawania leków drogą dożylną. Porty zakłada się także innym chorym, m. in. leczonym przewlekle, wobec których wymagane jest częste podawanie preparatów. Ma to niebagatelne znaczenie dla cierpiących na mukowiscydozę, chorobę reumatyczną czy hemofilię. Zastosowanie znajduje też przy leczeniu paliatywnym, gdy konieczne jest podawanie leków przeciwbólowych, płynów lub preparatów do żywienia pozajelitowego. Zabieg sprawdza się także, gdy utrudniony lub wręcz niemożliwy dostęp do naczyń  utrudnia leczenie chorego i to nie tylko w warunkach szpitala, ale także hospicjum i leczenia domowego.

W przypadku pacjentów poddawanych chemioterapii dożylnej implantacja portu naczyniowego nie jest niezbędna, ale stanowi duże udogodnienie dla pacjenta i personelu medycznego, gdyż zwiększa komfort leczenia a zmniejsza ryzyko powikłań. Poprzez umieszczenie komory portu np. w okolicy podobojczykowej pacjent ma wolne ręce, co ma niebagatelne znaczenie dla normalnego funkcjonowania, zwłaszcza że często port jest implantowany na kilka miesięcy lub dłużej (jest to uzależnione od czasu trwania leczenia). Porty naczyniowe zmniejszają ryzyko infekcji i nie powodują bólu. Warto podkreślić, że przy chemioterapii zabieg jest całkowicie refundowany przez NFZ.

(red.)

 


 

« wstecz

Newsletter