Poznać kino od podszewki

Mieszkańcy Orzechowa pokazali, że utrudnienia wynikające z obowiązujących obostrzeń nie są w stanie całkowicie odciąć ich od życia kulturalnego. Dzięki przeniesieniu projektu „Filmy ich życia” do wirtualnej przestrzeni udało się zrealizować wszystkie działania zaplanowane przez Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów współpracujące z miejscową szkołą podstawową.

W ramach inicjatywy współfinansowanej ze środków samorządu województwa wielkopolskiego zorganizowano m.in. cykl pokazów filmowych. Pierwsze trzy obrazy wybrane przez uczestników projektu zostały wyświetlone w nowo otwartej sali kinowej, na potrzeby której zaadaptowano pomieszczenie dawnej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Małe, klimatyczne kino wyposażone w najwyższej jakości sprzęt audiowizualny jednorazowo może pomieścić 30 osób. I tak od początku października widzowie obejrzeli: Casablancę, Małego Pułkownika oraz Prawo i pięść. Przed każdym z seansów osoba, która wybrała konkretny film, opowiadała o własnych doświadczeniach z nim związanych. Natomiast historię wszystkich obrazów przybliżał Piotr Maciantowicz – filozof, filmoznawca i animator od początku wspierający lokalną inicjatywę.

Ze względu na panujące w naszym kraju obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa kontynuowanie projektu „Filmy ich życia” w przyjętej formule stało się niemożliwe. Trudności nie spowodowały jednak jego zawieszenia, gdyż działania udało się przenieść do sieci. Członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Orzechowie stanęli przed nowym wyzwaniem. – Pandemia zmobilizowała nas do nauki korzystania z internetowych narzędzi – stwierdziła prezes STER Jadwiga Stefańska, która zwróciła uwagę na pozytywny aspekt zmian wymuszonych nowymi zakazami.

Dzięki powszechnie dostępnym platformom internetowym dwa ostatnie z zaplanowanych spotkań odbyły się online. Tak jak miało to miejsce wcześniej, osoby wybierające filmy mogły podzielić się z ich uczestnikami odczuciami związanymi z konkretnym obrazem. Z kolei o wytypowanych produkcjach ponownie opowiadał Piotr Maciantowicz. Pierwszym z filmów obejrzanych w nowej formule był obraz z serii Pan Samochodzik wybrany przez Marię Synowiec, która zetknęła się z tą produkcją jeszcze w dzieciństwie. Uczestniczka projektu wspominała odwiedziny u babci w Gnieźnie, podczas których z bratem i kuzynami często wybierała się do kina na weekendowe poranki. To właśnie tam po raz pierwszy obejrzała Wyspę Złoczyńców. W ramach projektu zdecydowano się jednak na pokaz innej części – Pan Samochodzik i niesamowity dwór. Decyzja ta była podyktowana związkami filmu z lokalnymi twórcami – muzykę do ekranizacji skomponował pochodzący z Wrześni Jarosław Kukulski, a w epizodycznej roli pojawiła się w niej jego córka Natalia (znana polska piosenkarka). Kompozycja Kukulskiego została wykonana przez grupę muzyków, wśród których znalazł się m.in. znany z zespołu Budka Suflera Felicjan Andrzejczak urodzony w Pięczkowie. Drugim z filmów obejrzanych przez uczestników projektu w domowym zaciszu byli Krzyżacy. Tym razem wybór należał do Jadwigi Stefańskiej, która jeszcze przed projekcją opowiedziała o wycieczce szkolnej do wrzesińskiego kina Pionier, gdzie po raz pierwszy zobaczyła ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Aleksandra Forda. Według niej film wywarł ogromne wrażenie na uczniach z jej klasy. – Po powrocie do Orzechowa chłopacy przez kilka tygodni organizowali „bitwy pod Grunwaldem” na nadwarciańskich łąkach. Z kolei dziewczyny obserwowały te potyczki nie na żarty z wałów. Każda chciała być Danusią i mieć swojego Zbyszka – mówiła prezes STER.

Zwieńczeniem projektu „Filmy ich życia” była prezentacja reportaży nakręconych i zmontowanych przez uczestników warsztatów, które prowadził Tadeusz Korach – absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, fotograf i filmowiec. Zajęcia zakończyły się jeszcze przed rozpoczęciem pokazów filmowych. Spotkanie online poprowadzone przez Piotra Maciantowicza odbyło się 9 grudnia. Służyło ono podsumowaniu inicjatywy i umożliwiło początkującym filmowcom podzielenie się tym, co sami stworzyli. Autorami jednego z reportaży są Ewa Staniszewska i Hieronim Konieczny. Tytuł – Filmy ich życia – nawiązuje oczywiście do całości projektu. Dzieło członków Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów stanowi jego filmowy zapis, zawiera m.in. fragmenty spotkań w miejscowym kinie czy wypowiedzi osób wybierających poszczególne filmy. Obraz rozpoczyna się od wywiadu z Janiną Węcławiak opowiadającej o wizycie w lwowskim kinie, gdzie w czasach swojej młodości obejrzała Małego Pułkownika (film ten był jednym z tych, które wyświetlono później w orzechowskiej sali kinowej). Co ciekawe, jej historia stała się inspiracją do realizacji projektu „Filmy ich życia”. Drugi z reportaży pt. Okruchy historii Orzechowa – powstanie wielkopolskie został nakręcony przez Jolantę Andrzejczak- Pankowską i Alicję Kowalską przy współpracy uczniów klasy VIIa z miejscowej szkoły podstawowej. Opowiada on o tym, w jaki sposób lokalna społeczność kultywuje pamięć o bohaterach zwycięskiego zrywu pochodzących z Orzechowa. Krótki film wzbogacony jest o piękne ujęcia miejscowości z lotu ptaka oraz o rozmowę ze Stanisławem Wleklińskim – synem powstańca Franciszka Wleklińskiego. Zdaniem Jadwigi Stefańskiej zarówno seniorzy, jak i młodsi uczestnicy warsztatów włożyli wiele pracy w swoje projekty. Zdobyli oni wiele nowych umiejętności i choć przez chwilę mogli poczuć magię filmu, stając po drugiej stronie kamery.

Monika Tomczak


  

« wstecz

Newsletter