Rada powiatu o aptekach

Głównym tematem sierpniowej sesji były dyżury aptek w powiecie wrzesińskim.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Powiatu Wrzesińskiego odbyło się 8 sierpnia w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Radni rozpatrywali kwestię wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego. Sprawa odnosiła się do uchwały dotyczącej rozkładu pracy aptek, którą radni podjęli 14 czerwca.

Zapewnieniem dostępności do świadczeń w porze nocnej i w dni wolne od pracy według tej uchwały była apteka całodobowa mieszcząca się we Wrześni. 19 lipca do Starostwa Powiatowego wpłynęło rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wskazujące nieważność uchwały – mówiła kierownik Referatu Spraw Społecznych i Zdrowia Joanna Musiałkiewicz. – Wojewoda wskazuje na niewystarczającą liczbę punktów farmaceutycznych na terenie powiatu wrzesińskiego – dodała. Według wojewody wielkopolskiego do systemu dyżurów powinny być włączone wszystkie apteki. Dodajmy, że w powiecie są 23 apteki i trzy punkty apteczne, z czego poza Wrześnią zlokalizowanych jest siedem. Włączenie do systemu dyżurowania aptek spoza Wrześni może znacznie zdezorganizować ich dotychczasową pracę. Ogromnym problemem jest też niedobór kadr. Należy podkreślić, że dotychczas przyjęty model w postaci funkcjonowania jednej apteki całodobowej na terenie powiatu nie budził zastrzeżeń. Wcześniej też dyżurowały apteki tylko zlokalizowane we Wrześni. Podobne rozwiązania z jedną dyżurującą apteką w powiecie funkcjonują w większości powiatów i nie spotkały się z zastrzeżeniami wojewody. Ostatecznie zaproponowano wniesienie odwołania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Niektórzy radni podjęli dyskusję dotyczącą zasadności wniesienia odwołania, wskazując przy tym, że zadbanie o stale otwartą aptekę w każdej gminie wydawałoby się dobrym rozwiązaniem. Do tych wątpliwości odniósł się starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. – Przeprowadziliśmy dość szczegółowe konsultacje. Zwracaliśmy się do burmistrzów i wójta, którzy wyrazili pozytywną opinię o obecnym rozwiązaniu, polegającym na tym, że na terenie powiatu mamy dyżurującą całodobową aptekę – 24h przez 365 dni w roku – poinformował starosta. – Spotkaliśmy się również z przedstawicielami aptek z terenu powiatu wrzesińskiego przed przygotowaniem projektu dzisiejszej uchwały o odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W zasadzie wszyscy uważają, że to rozwiązanie jest optymalne, dotychczas dobrze funkcjonujące i dobrze odbierane przez mieszkańców – powiedział.

Ponadto dotychczas nie spotkano się z żadnymi skargami ze strony mieszkańców. W każdej z gmin dostęp do aptek uznawany jest za dosyć dobrze zorganizowany, a leki można kupić do późnych godzin popołudniowych czy nawet wieczornych. W nagłej sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia pacjent i tak trafia zazwyczaj do Wrześni na dyżur do Szpitala Powiatowego – po godz. 18 w tygodniu i w każdy weekend pomoc lekarską można uzyskać na tzw. wieczorynce, która funkcjonuje przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Wychodząc z wrzesińskiego szpitala z receptą pacjent zmierza do dyżurującej całodobowo apteki – skoro w okolicy jest jedna taka apteka, nie ma żadnych wątpliwości, gdzie należy się udać.

W toku dyskusji Joanna Musiałkiewicz wskazała, że bardzo często w nocy w aptece całodobowej poza receptami z SOR-u, realizowane są zakupy produktów nie pierwszej potrzeby, takich jak kremy, środki higieniczne czy antykoncepcyjne. Ostatecznie radni podjęli decyzjęo wniesieniu odwołania przy czterech głosach sprzeciwu.

Podczas sesji rozpatrzono także projekty uchwał dotyczących zadań drogowych. Ich wniesienie wiąże się ze zbliżającym się terminem składania wniosków o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Naczelnik Wydziału Dróg Powiatowych Bartłomiej Kaczmarzewski przedstawił trzy zadania, które mogłyby uzyskać dotację. Są to: przebudowa dwukilometrowego odcinka drogi powiatowej między Nowym Folwarkiem a Psarami Polskimi, budowa ciągu pieszo-rowerowego od ulicy Ogrodowej do Polnej w Nekli oraz modernizacja ponad dwukilometrowego odcinka drogi powiatowej z Zapowiedni do Wrąbczynka. Koszty tych inwestycji są szacowane odpowiednio na 5 milionów, 690 tys. i 4,8 mln zł. Radni jednogłośnie podjęli wszystkie trzy uchwały, co otwiera drogę do złożenia przez powiat wniosku o dofinansowanie. Maksymalnie może ono wynieść 60% wartości zadania.

Klara Skrzypczyk