Nowy numer „Przeglądu Powiatowego”

Nowy numer „Przeglądu Powiatowego, a w nim m.in.: materiał o powiatowej pomocy dla obywateli Ukrainy, relacja z Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, informacje o nowej książce historycznej i wiele więcej. Zapraszamy do lektury!

 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 1
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 2
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 3
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 4
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 5
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 6
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 7
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 8
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 9
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 10
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 11
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 12
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 13
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 14
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 15
 • Przegląd Powiatowy nr 353, strona 16

 

Informacje o punkcie pomocy w Grzymysławicach

Przypominamy, że po asortyment powiatowego punktu pomocy dla obywateli Ukrainy w Grzymysławicach mogą zgłaszać się osoby, które z powodu trwającej wojny przekroczyły polską granicę, szukając po 24 lutego schronienia w naszym kraju. Lokalizacja punktu umożliwia korzystanie z jego zasobów obywatelom Ukrainy zakwaterowanym we wszystkich pięciu gminach naszego powiatu. Zachęcamy tych, którzy przyjęli uciekających przed wojną pod swój dach, aby umożliwili dojazd potrzebujących do punktu.

Przypominamy również, że asortyment punktu w Grzymysławicach składa się z darów, jakie dla obywateli Ukrainy ofiarowali mieszkańcy powiatu. Wolontariusze pracujący na co dzień w punkcie starają się dzielić żywność, środki higieniczne i inne w taki sposób, aby trafiły one do jak największej liczby osób. W związku z tym prosimy, aby wizyty w punkcie dotyczyły otrzymania niezbędnych produktów oraz ubrań.

Zebrany asortyment musi odpowiadać wymogom, jakie zostały przez niego narzucone. Oprócz przekazywania materialnej pomocy osobom, które znalazły schronienie na terenie powiatu wrzesińskiego, część asortymentu trafia bezpośrednio do Ukrainy. Odbywa się to dzięki współpracy z innymi jednostkami samorządu terytorialnego. Ponadto w punkcie konieczne jest utrzymywanie rezerwy, o którą w każdej chwili mogą zgłosić się służby wojewody wielkopolskiego, by odpowiedzieć na potrzeby innych obiektów na terenie województwa, w których masowo zakwaterowano obywateli Ukrainy.

Powiatowi wrzesińskiemu wojewoda wielkopolski wydał również dyspozycję utworzenia miejsca pobytu dla 100 osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Być może asortyment powiatowego punktu pomocy będzie potrzebny, aby zapewnić m.in. wyżywienie dla osób zakwaterowanych w powiecie w związku z decyzją wojewody.

Apelujemy, aby zgłaszane zapotrzebowanie składało się z niezbędnych produktów i nie było gromadzone w nadmiernej ilości. Dzięki rozsądnemu gospodarowaniu punkt będzie mógł działać dłużej, a co za tym idzie pomóc większej liczbie osób.


 

Pomoc dla obywateli Ukrainy

Minęły ponad trzy tygodnie od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Ostrzeliwanie cywilnych budynków, atakowanie korytarzy humanitarnych, konieczność szukania przez Ukraińców schronienia w innych krajach – to tylko część przerażających aspektów rosyjskiej agresji. Polacy nie są obojętni na cierpienie sąsiadów – otwieramy nasze serca, angażując się w pomoc, zwłaszcza wobec uchodźców. Część z nich szuka schronienia w powiecie wrzesińskim.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, jednak wszyscy cały czas starają się na nią odpowiednio reagować. Pracownicy Starostwa Powiatowego we Wrześni pozostają w kontakcie z wojewodą, który koordynuje działania. W stałym kontakcie są też powiatowe jednostki, np. placówki oświatowe, których dyrektorzy na bieżąco omawiają kwestie związane z przyjmowaniem uczniów z Ukrainy. Ponieważ sytuacja potrafi ulec błyskawicznej zmianie, prosimy śledzić komunikaty na naszym Facebooku, który funkcjonuje pod nazwą „Powiat wrzesiński” oraz na stronie internetowej www.wrzesnia.powiat.pl.

We wszelkich sprawach związanych z pomocą Ukrainie można kontaktować się z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrześni, tel. (61) 640 44 33, (61) 640 45 32 lub tel. kom. +48 605 339 905 oraz Wydziałem Promocji, Spraw Społecznych i Sportu, (61) 640 44 73, a także mailowo pod adresem pomocukrainie@wrzesnia.powiat.pl.

Jak pomóc w zapewnieniu komuś lokum?

Do naszego regionu już na początku wojny dotarły pierwsze osoby z Ukrainy. Trudno oszacować, ile dotychczas zamieszkało u nas ludzi, gdyż część z nich trafia bezpośrednio do swoich rodzin lub przyjaciół. Cały czas potrzebne są lokale dla uchodźców. W ostatnich dniach odbyło się kilka wideokonferencji z wojewodą wielkopolskim. W dużej mierze dotyczyły one kwaterowania obywateli Ukrainy zarówno w lokalach oferowanych przez osoby prywatne, jak i obiektach administrowanych przez samorządy w oparciu o wdrożoną od niedawna specustawę. Warto zaglądać na kanały informacyjne nie tylko powiatu wrzesińskiego, lecz także poszczególnych gmin.

Skąd uzyskać i jak przekazać pomoc materialną?

Zgodnie z poleceniem wojewody wielkopolskiego na terenie powiatu wrzesińskiego – w budynku Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach – uruchomiono magazyn gromadzący materialną pomoc dla obywateli Ukrainy, zarówno tych, którzy szukają schronienia w naszym kraju, jak i tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Działania związane z pomocą Ukrainie koordynuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Ofiarowane przez mieszkańców powiatu wrzesińskiego dary obywatelom Ukrainy są przekazywane zgodnie z realnymi potrzebami. Najważniejsze, by konkretna pomoc odpowiadała na konkretne potrzeby obywateli Ukrainy. Obywatele Ukrainy w godz. pracy punktu (12-18) mogą zgłaszać się w nim po pomoc materialną. Przed wizytą najlepiej spisać na kartce potrzebne przedmioty. Znacznie ułatwi to przekazanie darów.

Osoby prywatne mogą dostarczać paczki do powiatowego punktu pomocy w godzinach jego pracy. Apelujemy o wstępne segregowanie darów (zwłaszcza przekazywanych w dużych ilościach) oraz rozsądek w ich przekazywaniu – zwłaszcza dotyczy to używanych ubrań, które powinny być w dobrym stanie i odpowiadać aktualnym okolicznościom i porze roku. Dodajmy, że na chwilę obecną odzieży nie brakuje. Prosimy również, aby przekazywana żywność miała długi termin przydatności do spożycia. Szczególnie potrzebne są produkty sypkie (ryże, kasze, makarony), typu instant, konserwy, dania gotowe w słoikach oraz jedzenie dla dzieci.

Bardzo potrzebne są również takie produkty jak: papier toaletowy, ręczniki kuchenne, płyny i proszki do prania, kosmetyki do kąpieli i higieny jamy ustnej.

Co z numerem PESEL?

Od 16 marca obywatele Ukrainy mogą wnioskować o nadanie numeru PESEL, który umożliwi podjęcie pracy, dostęp do świadczeń zdrowotnych czy socjalnych. Zadanie realizowane jest przez urzędy gmin i miast. Dodajmy, że o PESEL można wnioskować w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju.

Do wniosku musi być dołączone zdjęcie – gdzieniegdzie można wykonać je bezpłatnie na miejscu, dzięki wsparciu lokalnych fotografów. Aby uzyskać profil zaufany, wnioskodawca musi dysponować adresem e-mail oraz polskim numerem telefonu.

Posiadając już numer PESEL, można wnioskować do ośrodka pomocy społecznej o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł.

W Pyzdrach wnioski o nadanie numeru PESEL przyjmuje Urząd Miejski przy ul. Taczanowskiego 1, biuro Urzędu Stanu Cywilnego nr 5. Obywatele Ukrainy obsługiwani są w godzinach pracy urzędu w poniedziałki (8-16) i wtorki (7.15-15.15). Zdjęcia wykonywane są bezpłatnie.

Urząd Gminy w Miłosławiu nadaje numer PESEL przez cały tydzień w godzinach pracy – poniedziałek od godz. 8 do 16, od wtorku do piątku w godz. od 7 do 15. Zdjęcia wykonuje Studio EMMA z Orzechowa (ul. Akacjowa 1a), tel. kontaktowy 601 547 008. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. nie płacą za ich wykonanie.

W Nekli nadawanie numeru PESEL odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Dworcowej 10, w godzinach urzędowania: poniedziałek 8-16, wtorek-piątek 7-15. Wizytę w urzędzie należy obowiązkowo umówić telefonicznie pod numerem 61 43 73 178. Zdjęcia będą wykonywane w poniedziałek 21 marca w godz. 16-18 i środę 23 marca w godz. 10-13 w sali widowiskowej Nekielskiego Ośrodku Kultury przy ul. Wiosny Ludów 2b (nad Biedronką). W razie potrzeby kolejne terminy będą ustalane na bieżąco. Kontakt w tej sprawie możliwy jest pod numerami telefonu 61 43 73 185, 61 43 73 195.

W Kołaczkowie PESELE dla obywateli Ukrainy nadawane są w Urzędzie Gminy przy Placu Reymonta 3 (I piętro budynku urzędu, biuro nr 28, stanowisko ds. ewidencji ludności). Sprawę można załatwić w godzinach pracy urzędu – w poniedziałki od godziny 8 do 16 oraz od wtorku do piątku od godziny 7 do 15. Aktualnie nie ma możliwości zrobienia darmowych zdjęć na terenie urzędu.

We Wrześni wniosek o nadanie numeru PESEL można składać w Referacie Dowodów Osobistych (budynek Urzędu Stanu Cywilnego) przy ulicy Chopina 9. W celu usprawnienia obsługi obywatelom Ukrainy wydawane są numerki, limitujące liczbę osób, którą pracownicy referatu są w stanie obsłużyć w wyznaczonych godzinach pracy. Pozwoli to zapobiec bezcelowemu, wielogodzinnemu oczekiwaniu w kolejce bez załatwienia sprawy.

Osobne numerki (w innym kolorze) wydawane są polskim obywatelom, aby rozdzielić kolejki na odrębne stanowiska obsługi, po to by zwiększone zainteresowanie złożeniem wniosku o nadanie numeru PESEL przez obywateli Ukrainy nie wpływało na możliwość załatwiania innych spraw w Referacie Dowodów Osobistych.

Od 18 marca 2022 r. obywatele Ukrainy oczekujący w kolejce na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL, którzy nie zostaną obsłużeni danego dnia, otrzymują numerek na kolejne dni.

Od 18 do 25 marca włącznie wydłużone zostają godziny pracy Referatu Dowodów Osobistych na potrzeby obsługi obywateli Ukrainy składających wnioski o nadanie numeru PESEL. Godziny pracy: poniedziałek: 8-17, od wtorku do piątku: 7.30 – 17, przy czym w godz. 14.30 do 17 obsługiwani będą wyłącznie obywatele Ukrainy ubiegający się o nadanie numeru PESEL.

Na potrzeby złożenia wniosku o nadanie numeru PESEL obywatele Ukrainy mają możliwość skorzystania z nieodpłatnego wykonania fotografii w następujących zakładach fotograficznych: Foto – Studio Jar – Col przy ul. Warszawskiej 33 we Wrześni, Studio Fotografii Profesjonalnej FUJIEXPRESS przy ul. Ratuszowej 2 we Wrześni, Sklep Fotograficzny MCFoto, Market Kaufland, ul. Miłosławska 10 we Wrześni. W każdym z wymienionych zakładów fotograficznych obywatel Ukrainy, wskazując swoje imię i nazwisko, otrzyma na kartce potwierdzenie wykonania fotografii z pieczątką danego zakładu fotograficznego i datą wykonania usługi. Następnie kartkę tę należy przedłożyć wraz z wnioskiem o nadanie numeru PESEL w Referacie Dowodów Osobistych Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni. Będzie to podstawą do rozliczeń za zrealizowane w ten sposób usługi z Urzędem Miasta i Gminy we Wrześni.

Potrzebujesz pomocy medycznej, prawnej lub wsparcia psychologicznego?

Wszystkie placówki, w tym przychodnie lekarza rodzinnego, które mają zawarty kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, mogą udzielać świadczeń medycznych osobom przybywającym z Ukrainy po 24 lutego. Oznacza to, że nie trzeba jeździć do Wrześni z innych zakątków powiatu, by uzyskać podstawową pomoc medyczną. Osoby, które jej potrzebują, powinny mieć przy sobie dokument podróży ze stemplem Straży Granicznej lub zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną oraz dokument tożsamości.

Wiele osób odczuwa lęk, stres czy wręcz traumę w związku z sytuacją w swojej ojczyźnie. Dyżury psychologów oraz Zespołu Interwencji Kryzysowej oferuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonu: (61) 640 45 65 i (61) 640 45 66. Z kolei wsparciem w realizacji zadań i rozwiązywaniu problemów przedszkolom i szkołom, do których zaczyna trafiać coraz więcej ukraińskich dzieci i młodzieży, zajmuje się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Można się z nią kontaktować telefonicznie pod numerem 603 993 506, a także mailowo – sekretariat@ppp-wrzesnia.pl.

Na terenie powiatu wrzesińskiego można korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. System pozostaje do dyspozycji także dla cudzoziemców. W tej sprawie należy skontaktować się z pracownikiem Starostwa Powiatowego we Wrześni pod numerem (61) 640 44 17. Więcej szczegółów można znaleźć na plakacie obok.

Co z pracą dla uchodźców?

Do Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni mogą zgłaszać się osoby zainteresowane zatrudnianiem cudzoziemców oraz obywatele Ukrainy chcący podjąć pracę. Z koordynatorem spraw związanych z cudzoziemcami można się kontaktować pod numerami telefonu 61 640 35 43 lub 61 640 35 58. Informacji najlepiej poszukiwać też pod adresem urzędu: www.wrzesnia.praca.gov.pl.

Mając numer PESEL, obywatel Ukrainy będzie mógł podjąć legalną pracę w Polsce. W Powiatowym Urzędzie Pracy w poniedziałki i środy interesanci są obsługiwani również w języku ukraińskim.

Chcesz się zaangażować? Szukamy wolontariuszy!

Funkcjonowanie powiatowego punktu pomocy materialnej nie byłoby możliwe, gdyby nie harcerze, członkowie stowarzyszeń i osoby prywatne, którzy zakasali rękawy i ruszyli do pracy.

Wolontariusze są bardzo potrzebni – wszystkich, którzy byliby gotowi wesprzeć magazyn w Grzymysławicach, prosimy o niezwłoczny kontakt mailowy pod adresem pomocukrainie@wrzesnia.powiat.pl. Główne zadania ochotników polegają na przyjmowaniu darów, ich segregowaniu i przygotowywaniu do dalszego transportu lub przekazania. Prosimy, aby zgłaszając się do pomocy, wskazać orientacyjną dyspozycyjność i numer telefonu kontaktowego. Aktualnie najbardziej potrzebni są wolontariusze dyspozycyjni w godz. 12-15.

Ostrożnie z informacjami

Ponownie apelujemy o rozważność dotyczącą powielania fałszywych informacji związanych z konfliktem w Ukrainie. Wszelkie pogłoski na temat tego, że wkrótce w Polsce może zabraknąć gazu, paliwa czy innych surowców w tym spożywczych i higienicznych są nieprawdziwe. Pojawiające się głównie w mediach społecznościowych fake newsy dotyczące tego i innych tematów są wyłącznie elementem wojny hybrydowej mającej na celu dezinformację i wprowadzanie niepokoju w społeczeństwie. Apelujemy również, by nie powielać w Internecie fotografii i informacji dotyczących na przykład transportów wojskowych.

Co dalej?

Trudno powiedzieć, co wydarzy w związku z wojną w Ukrainie i jak wpłynie ona na europejską i światową politykę. Pewne jest, że przemoc, śmierć i niepotrzebne cierpienie naszych sąsiadów są realne, jednak Polacy po raz kolejny dowodzą, że w kryzysach potrafią się jednoczyć i pokazać to, co w naszej historii bywało niezwykle ważne – solidarność.

Klara Skrzypczyk

 • Powiatowy punkt pomocy materialnej dla obywateli Ukrainy – plakat
 • Świadczenia medyczne dla osób z Ukrainy w Szpitalu Powiatowym – plakat
 • Punkt informacyjny w Powiatowym Urzędzie Pracy – ulotka
 • Nieodpłatna pomoc prawna – plakat
 • Poradnictwo Rodzinne – plakat
 • Dyżury Zespołu Konsultacyjnego Ośrodka Interwencji Kryzysowej – plakat

 

Nowy numer „Przeglądu Powiatowego”

W tym wydaniu m.in.: informacje na temat pomocy dla obywateli Ukrainy, oferta naboru do szkół, artykuł o sekcji kulturalnej WUTW i wiele więcej. Zapraszamy do lektury! 

 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 1
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 2
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 3
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 4
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 5
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 6
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 7
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 8
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 9
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 10
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 11
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 12
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 13
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 14
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 15
 • Przegląd Powiatowy nr 352, strona 16

 

Wykaz powiatowych szkół i placówek wraz z kierunkami kształcenia (informacja w języku polskim i ukraińskim)

Liceum Ogólnokształcące
ul. Witkowska 1, Września
tel. 61 436 02 30
www.liceumhs-wrzesnia.pl
W każdym oddziale realizowane są wybrane przedmioty na poziomie rozszerzonym. W klasie pierwszej i trzeciej funkcjonują oddziały dwujęzyczne z językiem angielskim.

Zespół Szkół Politechnicznych
ul. Wojska Polskiego 1, Września
tel. 61 436 05 88
www.zspwrzesnia.pl

 1. Branżowa Szkoła I stopnia: operator obrabiarek skrawających, mechatronik, mechanik precyzyjny
 2. Technikum nr 1: technik informatyk, technik mechanik, technik elektryk, technik budownictwa, technik ekonomista, technik architektury krajobrazu, technik rachunkowości (tylko 1 klasa)

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
ul. Kaliska 2a, Września
tel. 61 436 05 15
www.zstio-wrzesnia.pl

 1. II Liceum Ogólnokształcące: profil wojskowy, profil ratowniczo-medyczny (tylko klasa 3), profil policyjny (tylko klasa 3)
 2. Technikum nr 2: technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik organizacji turystyki, technik hotelarstwa, technik kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności, technik rolnik (tylko klasy 2-4), technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (tylko klasa 1)

Zespół Szkół Zawodowych nr 2
ul. Koszarowa 12, Września
tel. 61 640 09 66
www.zsz2.wrzesnia.pl

 1. Technikum nr 3: technik logistyk
 2. Branżowa szkoła I stopnia nr 2: kucharz, fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających oraz klasy wielozawodowe (praktyczna nauka zawodu u pracodawcy)

Powiatowa Szkoła Muzyczna
ul. Wojska Polskiego 1, Września
tel. 509 642 802
www.psmwrzesnia.pl
Nauka gry na instrumentach w godzinach popołudniowych.

Zespół Szkół Specjalnych
ul. Leśna 10, Września
tel. 61 436 04 51
www.zss-wrzesnia.pl
Zespół szkół (przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła branżowa oraz przysposabiająca do pracy) dla dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
ul. Leśna 10, Września
tel. 61 102 13 90
www.ppp-wrzesnia.pl
Wsparcie psychologów i pedagogów dla dzieci i rodziców.

 

Список шкіл і закладів

Разом із напрямами навчання (інформація польською та українською мовами)

 

1. Середня школа

Вул. Вітковська 1 Вжешня

Телефон: 61 436 02 30

Кожна кафедра пропонує вибрані предмети на поглибленому рівні. У першому і третьому класі є двомовні блоки з англійською мовою

 

2. Політехнічний заклад

Вул. Войска Польськего, 1 Вжешня

Телефон: 61 436 05 88

а.Філіальна школа І ступеня: оператор різальних верстатів, інженер, точний механік

б. Технiкум: ІТ-технік, технік-механік, електротехнік, технік-будівельник, технік-економіст, технік ландшафтної архітектури, технік-бухгалтер (лише 1 клас)

 

3. Технікум та ліцей

Вул. Каліска, 2а Вжешня

Телефон: 61 436 05 15

Ліцей: військовий профіль, екстрено-медичний профіль (тільки 3 клас), поліцейський профіль (тільки 3 клас)

Технікум: ветеринарний технік, інженер з харчування та громадського харчування, технік туристичної організації, інженер з гостинності, інженер з контролю якості харчових продуктів та безпечності харчових продуктів, технік-аграр (тільки 2-4 класи), технік механізації сільського господарства та агротронік (тільки 1 класи)

 

4.Комплекс ПТУ No2

Вул. Кошарова 12 Вжешня

Телефон: 61 640 09 66

Технік: технік з матеріально-технічного забезпечення

ПТУ: кухар, перукар, продавець, автослюсар, верстатник та мультипрофесійні заняття (практичне професійне навчання у роботодавця)

 

5. Музичне училище

Вул. Войска Польськего, 1 Вжешня

Телефон: 509 642 802

Навчання грі на інструментах у другій половині дня.

 

6.Комплекс спеціальної школи

Вул. Лещна, 10 Вжешня

Телефон: 61 436 04 51

Шкільний комплекс (дитячий садок, початкова школа, ПТУ та ДНЗ) для дітей та підлітків, які мають свідоцтво про потребу в спеціальній освіті

 

7.Психолого-педагогічний консультативний центр

Вул. Лещна 10, Вжешня

Телефон: 61 102 13 90

Підтримка психологів та вихователів дітей та батьків.

 


 

Przeciwni wojnie

3 marca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Wrzesińskiego.

Rada Powiatu Wrzesińskiego, potępiając w sposób zdecydowany i jednoznaczny bezprawny i niczym nieuzasadniony atak wojsk rosyjskich na niepodległe i demokratyczne państwo ukraińskie, zdecydowała o zawieszeniu współpracy z białoruskim rejonem Smolewicze do czasu zaprzestania angażowania się Białorusi w rosyjski atak wobec Rosji i wyłonienia demokratycznej władzy na Białorusi. Ponadto rada wystosowała oświadczenie potępiające atak Rosji na Ukrainę i wyrażające solidarność z narodem ukraińskim, którego treść publikujemy poniżej.

Klara Skrzypczyk

 

Oświadczenie Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 3 marca 2022 roku

potępiające atak Rosji na Ukrainę i wyrażające solidarność z Narodem Ukraińskim

Na podstawie §20 ust. 3 pkt 3 Statutu Powiatu Wrzesińskiego przyjętego uchwałą nr 318/XLIX/2018 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 25 października 2018 roku (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2018 roku, poz. 8470) Rada Powiatu Wrzesińskiego występuje z następującym oświadczeniem.

Rada Powiatu Wrzesińskiego stanowczo potępia atak Rosji na Ukrainę. Uznaje za niepodważalną suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy. Z całą mocą potępia wszelkie działania Federacji Rosyjskiej, których celem jest zamach na suwerenność Ukrainy. Integralność terytorium Ukrainy, nienaruszalność jej granic i prawo do samostanowienia są źródłem bezpieczeństwa całej Europy. Nasz Naród pamięta, czym jest walka o niepodległą Ojczyznę i jakie skutki niesie wojna.

Wolność dla każdego narodu jest wartością bezcenną.

W imieniu mieszkańców Powiatu Wrzesińskiego, kierujemy równocześnie wyrazy solidarności dla Narodu Ukraińskiego. Wiemy, jak trudno jest budować demokratyczne państwo, a przede wszystkim jak bezcenna jest niepodległość. Stajemy dziś po stronie Narodu Ukraińskiego, który z determinacją broni takich podstawowych wartości jak niepodległość i demokracja, bo te wartości dziś są zagrożone i niszczone na oczach całego świata.

Jako Polacy i Mieszkańcy Europy sprzeciwiamy się jakimkolwiek aktom agresji międzynarodowej. Bezpieczeństwo Ukrainy to także nasze bezpieczeństwo. Dzielimy te same wartości, razem jesteśmy częścią Europy. Popieramy suwerenną Ukrainę.


 

Nowy numer „Przeglądu Powiatowego”

W tym wydaniu m.in. obszerny materiał dotyczący pomocy dla obywateli Ukrainy, treść oświadczenia Rady Powiatu Wrzesińskiego potępiającego rosyjski atak i wyrażającego solidarność z narodem ukraińskim, a także wiele innych materiałów. Zapraszamy do lektury! 

 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 1
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 2
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 3
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 4
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 5
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 6
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 7
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 8
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 9
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 10
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 11
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 12
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 13
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 14
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 15
 • Przegląd Powiatowy nr 351, strona 16

 

Solidarni z Ukrainą

Z przerażeniem i smutkiem przyjmujemy doniesienia o sytuacji na Ukrainie. Jako naród nie pozostajemy obojętni wobec cierpienia naszych sąsiadów, zdając prawdziwy egzamin z człowieczeństwa.

Inwazja Rosji na Ukrainę wciąż wielu z nas może wydawać się nierealna. Realne jednak są przemoc, śmierć i niepotrzebne cierpienie naszych sąsiadów. Ze strachu przed toczącym się konfliktem szukają oni schronienia w Polsce. Sytuacja związana z wojną w Ukrainie poruszyła serca mieszkańców naszego kraju, w tym powiatu wrzesińskiego. Lawina pomocy, zwłaszcza w postaci zbiórek darów, przybrała niewyobrażalną skalę. Polacy po raz kolejny udowodnili ogromną solidarność i życzliwość.

Chcesz pomóc materialnie?

Wszelakie wsparcie musi być okazywane w sposób rozsądny, aby pomoc miała realny wymiar. Po kilku dniach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji wiemy już, jakie produkty i przedmioty są potrzebne.

Zgodnie z poleceniem wojewody wielkopolskiego na terenie powiatu wrzesińskiego – w budynku Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach – uruchomiono magazyn pomocy gromadzący materialną pomoc dla obywateli Ukrainy, zarówno tych, którzy szukają schronienia w naszym kraju, jak i tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Wszelkie działania związane z pomocą Ukrainie koordynuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki – punkt w Grzymysławicach stanowi łącznik między miejscami zbiórek w gminach i darczyńcami mieszkającymi w naszym powiecie a oczekującymi wsparcia Ukraińcami. Ofiarowane przez mieszkańców powiatu wrzesińskiego dary obywatelom Ukrainy są przekazywane zgodnie z realnymi potrzebami. Najważniejsze, by konkretna pomoc odpowiadała na konkretne potrzeby obywateli Ukrainy.

Lista produktów i środków, które można przekazywać, jest dostępna na plakacie. Zgodnie z nią również osoby prywatne mogą dostarczać paczki do powiatowego punktu pomocy w godzinach jego pracy.

Apelujemy o wstępne segregowanie darów (zwłaszcza przekazywanych w dużych ilościach) oraz rozsądek w ich przekazywaniu – zwłaszcza dotyczy to używanych ubrań, które powinny być w dobrym stanie i odpowiadać aktualnym okolicznościom i porze roku. Dodajmy, że na chwilę obecną odzieży nie brakuje.

Chcesz się zaangażować? Szukamy wolotariuszy!

Powiatowy punkt pomocy materialnej zaczął funkcjonować 2 marca. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie harcerze, członkowie stowarzyszeń i osoby prywatne, którzy zakasali rękawy i ruszyli do pracy.

Wolontariusze są bardzo potrzebni – wszystkich, którzy byliby gotowi wesprzeć magazyn w Grzymysławicach, prosimy o niezwłoczny kontakt mailowy pod adresem pomocukrainie@wrzesnia.powiat.pl. Główne zadania ochotników polegają na przyjmowaniu darów, ich segregowaniu i przygotowywaniu do dalszego transportu lub przekazania. Prosimy, aby zgłaszając się do pomocy, wskazać orientacyjną dyspozycyjność i numer telefonu kontaktowego.

Jak pomóc w zapewnieniu komuś lokum?

Wielu obywateli Ukrainy szuka w Polsce schronienia przed wojną. Mieszkańców powiatu wrzesińskiego, którzy dysponują miejscem i byliby chętni przyjąć kogoś pod swój dach, prosimy o zgłaszanie się telefonicznie do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. (61) 640 44 33, (61) 640 45 32 lub tel. kom. +48 605 339 905 albo drogą mailową pod adres pomocukrainie@wrzesnia.powiat.pl z informacją, ilu osobom są w stanie udzielić schronienia. Pod ten sam adres można też zgłaszać informacje o obywatelach Ukrainy, którzy potrzebują bezpiecznej kwatery, podając przy tym liczbę osób, ich wiek (co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które zostaną objęte obowiązkiem szkolnym) oraz numer kontaktowy. Dodajmy, że Starostwo Powiatowe we Wrześni ma informacje o możliwości zapewnienia schronienia dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Potrzebujesz pomocy medycznej, prawnej lub wsparcia psychologicznego?

Wszystkie placówki, w tym przychodnie lekarza rodzinnego, które mają zawarty kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, mogą udzielać świadczeń medycznych osobom przybywającym z Ukrainy po 24 lutego. Oznacza to, że nie trzeba jeździć do Wrześni z innych zakątków powiatu, by uzyskać podstawową pomoc medyczną. Osoby, które jej potrzebują, powinny mieć przy sobie dokument podróży ze stemplem Straży Granicznej lub zaświadczenie wystawione przez straż Graniczną oraz dokument tożsamości.

Wiele osób odczuwa lęk, stres czy wręcz traumę w związku z sytuacją w swojej ojczyźnie. Dyżury psychologów oraz Zespołu Interwencji Kryzysowej oferuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonu: (61) 640 45 65 i (61) 640 45 66. Z kolei wsparciem w realizacji zadań i rozwiązywaniu problemów przedszkolom i szkołom, do których zaczyna trafiać coraz więcej ukraińskich dzieci i młodzieży, zajmuje się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Można się z nią kontaktować telefonicznie pod numerem 603 993 506, a także mailowo – sekretariat@ppp-wrzesnia.pl.

Naczelna Rada Adwokacka wraz z Okręgowymi Radami Adwokackimi zorganizowała skoordynowaną bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy – ofiar konfliktu wojennego. Przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu pomoc koordynuje adwokat Piotr Ruszkiewicz, tel. 502 653 322, mail: ruszkiewicz@mrip.com.pl. Na terenie powiatu wrzesińskiego można korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. System pozostaje do dyspozycji także dla cudzoziemców. W tej sprawie należy skontaktować się z pracownikiem Starostwa Powiatowego we Wrześni pod numerem (61) 640 44 17.

Co z pracą dla uchodźców?

Do Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni mogą zgłaszać się osoby zainteresowane zatrudnianiem cudzoziemców – planowane jest stworzenie bazy prac możliwych do wykonywania przez osoby osiedlające się na terenie powiatu wrzesińskiego. Z koordynatorem spraw związanych z cudzoziemcami można się kontaktować pod numerami telefonu 61 640 35 43 lub 61 640 35 58. Informacji najlepiej poszukiwać też pod adresem urzędu: www.wrzesnia.praca.gov.pl.

Ostrożnie z informacjami

Apelujemy o rozważność dotyczącą powielania fałszywych informacji związanych z konfliktem na Ukrainie. Wszelkie pogłoski na temat tego, że wkrótce w Polsce może zabraknąć gazu, paliwa czy innych surowców w tym spożywczych i higienicznych są nieprawdziwe. Pojawiające się głównie w mediach społecznościowych fake newsy dotyczące tego i innych tematów są wyłącznie elementem wojny hybrydowej mającej na celu dezinformację i wprowadzanie niepokoju w społeczeństwie. Apelujemy również, by nie powielać w Internecie fotografii i informacji dotyczących na przykład transportów wojskowych.

Co dalej?

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, prosimy śledzić komunikat na naszym Facebooku, który funkcjonuje pod nazwą „Powiat wrzesiński” oraz na stronie internetowej www.wrzesnia.powiat.pl.

We wszelkich sprawach związanych z pomocą Ukrainie można kontaktować się z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrześni, tel. (61) 640 44 33, (61) 640 45 32 lub tel. kom. +48 605 339 905 oraz Wydział Promocji, Spraw Społecznych i Sportu, (61) 640 44 73, a także mailowo pod adresem pomocukrainie@wrzesnia.powiat.pl.

Klara Skrzypczyk

 • Punkt Grzymysławice