O pracy i bezrobociu
Podczas ostatniego przed wakacjami zebrania Powiatowej Rady Rynku Pracy omawiano aktualną sytuację w powiecie wrzesińskim, gdzie stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 3,8%.
Posiedzenie odbyło się 25 czerwca w Powiatowym Urzędzie Pracy. Tradycyjnie dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Eugeniusz Wiśniewski przedstawił aktualną sytuację na rynku pracy w powiecie wrzesińskim. Liczba bezrobotnych na ostatni dzień maja tego roku wyniosła 1200 osób i w porównaniu z końcem maja 2017 roku zmniejszyła się o 348 osób. Pod koniec kwietnia stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosiła 3,8%. – W porównaniu do kwietnia 2017 roku zmniejszyła się o 1,5%. W Polsce zaś w tym samym okresie nastąpił spadek o 1,4%, a w województwie o 1% – powiedział Eugeniusz Wiśniewski. – Można zauważyć, że już nie ma tak radykalnego spadku bezrobocia w naszym powiecie jak we wcześniejszych latach – dodał. W sąsiadujących z naszym powiatach sytuacja najlepiej przedstawia się w powiecie poznańskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 1,7% (w samym Poznaniu 1,4%) oraz w pleszewskim – 3,5%. W jarocińskim bezrobocie kształtuje się na poziomie 4,9%, w gnieźnieńskim – 6%, w średzkim 6,4%, zaś w słupeckim 8%.
W przypadku poszczególnych grup bezrobotnych zdecydowanie cieszy wyraźny spadek wśród osób między 55 a 64 rokiem życia. Ich liczba zmniejszyła się o 42 osoby, czyli niemalże 6%. Z kolei o ponad 15% uległa zmniejszeniu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy ponad 12 miesięcy (spadek z 513 osób do 214 w ciągu roku). Od stycznia do maja urząd dysponował 1 594 ofertami pracy, co w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku stanowi spadek o 543 oferty, czyli 26,5%. W celu realizacji ofert wydano 2687 skierowań do pracy i zorganizowano 30 giełd, w których uczestniczyły 504 osoby. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami w tym roku byli operatorzy maszyn produkcyjnych, pakowacze, operatorzy wózków jezdniowych, magazynierzy i sprzedawcy. Od początku roku 540 osób skorzystało z indywidualnych porad zawodowych, 1 581 z indywidualnych informacji o zawodach a dla 1 270 osób opracowano indywidualne plany działania.
Od stycznia obowiązują zmienione regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców – wprowadzono nową formułę oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz nową instytucję pracy sezonowej. Na podstawie oświadczenia praca może być wykonywania przez 6 w ciągu kolejnych 12 miesięcy (co dotyczy prac nieobjętych zezwoleniem na pracę sezonową). Obecnie systemem oświadczeń objęte są: Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja i Ukraina. Zezwolenie na pracę sezonową wydawane jest na okres do 9 miesięcy w roku kalendarzowym i dotyczy prac związanych z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem, rybołówstwem, zakwaterowaniem oraz gastronomią. Od początku roku zarejestrowano 728 oświadczeń (w tym 600 dotyczyło obywateli Ukrainy) oraz 66 zezwoleń na pracę sezonową.
Powiatowy Urząd pracy dysponuje w tym roku kwotą 4 273 700 zł, co pozwoliło do 22 czerwca zaktywizować 582 osoby. Spośród nich 208 skorzystało z możliwości odbycia stażu, 14 podjęło prace interwencyjne, 13 – prace społecznie użyteczne, 36 roboty publiczne, a cztery odbyły szkolenia. Ponadto jedna osoba skorzystała z bonu szkoleniowego i jedna z bonu na zasiedlenie, zaś 48 zostało objętych dotacjami na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a osiem refundacją kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy wobec pracodawcy.
Po wysłuchaniu tych informacji, członkowie rady zaopiniowali zmiany w planie podziału środków Funduszu Pracy, które zostaną przeznaczone na sfinansowanie robót publicznych dla dwóch osób bezrobotnych. Wyrażono także opinię dotyczącą wniosku o umorzenie kosztów szkolenia odbytego przez jednego z bezrobotnych. W wolnych głosach i wnioskach wywiązała się dyskusja na temat działalności urzędów pracy w Polsce. Jak zauważył starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz, Powiatowy Urząd Pracy nie jest urzędem ds. bezrobocia. – Zadań, które są tutaj realizowane, jest cała gama. Jednym z nich jest aktywizacja bezrobotnych. Na rynku pracy są przypływy i odpływy i teraz mamy do czynienia z bardzo korzystną sytuacją, jeżeli chodzi o rynek pracy – powiedział starosta, który przypomniał, że Starostwo Powiatowe przygotowuje kompleksowy system kształcenia zawodowego w powiecie wrzesińskim. – Gospodarka jest żywą materią i zapotrzebowanie na określoną kadrę się zmienia, a jednym z zadań Powiatowego Urzędu Pracy jest sterowanie tym strumieniem – podsumował Dionizy Jaśniewicz.
Klara Skrzypczyk
w oparciu o materiały z PUP