Strażackie podsumowania

Narada z udziałem wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP odbyła się 20 lutego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni. Przedstawiono ubiegłoroczne statystyki dotyczące ochrony przeciwpożarowej w powiecie wrzesińskim.

Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Piotr Trawiński przedstawił zagadnienia organizacyjno-kadrowe, finansowe oraz kontrolno-rozpoznawcze. Wrzesińska komenda liczy 51 etatów, z czego 48 to funkcjonariusze. Zeszłoroczny budżet jednostki ustalony był na kwotę przeszło 7,5 miliona złotych. 

Zastępca komendanta bryg. Damian Jankowiak przedstawił działania ratowniczo-gaśnicze, działalność operacyjno-szkoleniową, kwatermistrzowską, BHP i techniczną. Zaznaczył, że ogółem liczba zdarzeń przybliżyła się do stanu z 2016 roku, warto przypomnieć, że rok 2017 był wyjątkowy pod tym względem, gdyż wichury, które przeszły przez teren powiatu, spowodowały wzrost o 90%. Zarejestrowano 60 alarmów fałszywych, z czego tylko 1 był w złej wierze. W gminie Września odnotowano ogółem 441 zdarzeń, w Miłosławiu 92, w Nekli 81, w Kołaczkowie 57 i w Pyzdrach 56. 

Wielkopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Bartkowiak podkreślił zaangażowanie funkcjonariuszy komendy powiatowej i pracowników cywilnych: – Szczególne podziękowania kieruję w stronę prewencji, która ma bardzo dużo pracy. Powiat wrzesiński rozrasta się pod względem zakładów pracy i liczby mieszkańców. Rok 2018 był bardzo dobry pod względem rozwoju wyposażenia strażackiego w Wielkopolsce, gdyż pozyskano 26 nowych pojazdów do PSP i 26 dla OSP: – Jest to jeden z lepszych wyników w historii – zaznaczył bryg. Andrzej Bartkowiak. Przypomniał też o ważnej akcji strażaków, czyli wyjeździe do Szwecji. Polscy ratownicy pojechali tam chronić lasy, mienie i życie Szwedów. – Była to bardzo trudna akcja, która pokazała, jak dobrze polscy strażacy są przygotowani do takich działań. Zagraniczni koledzy po fachu byli mocno zaskoczeni, jakim sprzętem dysponujemy i jak jesteśmy wyszkoleni. 20 lat temu jeździliśmy do Szwecji uczyć się, teraz oni mogą brać z nas przykład. Bardzo za to wszystkim dziękuję – dodał. Przedstawił również planowane przedsięwzięcia i inwestycje. 

W odprawie wziął udział starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. – Obraz, który powstaje ze sprawozdawczej narady potwierdza, że jest to najlepiej zorganizowana służba w Polsce – mówił. – Takim wyznacznikiem rozwoju jest również budowa nowej siedziby PSP. Liczna obecność samorządowców potwierdza, że bardzo aktywnie włączają się oni w proces wspierania i wspólnego budowania standardów, które służą mieszkańcom powiatu wrzesińskiego. 

Prezes zarządu oddziału Powiatowego Związku OSP Rzeczypospolitej Polskiej dh Andrzej Janka odniósł się do funkcjonariuszy PSP, dzięki którym realizowany jest program szkolenia przez komendy powiatowe. – Edukacja strażaków to bardzo istotna sprawa. Ze statystyk wynika, że ochotnicy prowadzili sami akcje ratunkowe przy ponad 200 zdarzeniach, co oznacza, że są w pełni gotowi do realizacji takich zadań – zaznaczył.

Po części sprawozdawczej został zaprezentowany nowy sprzęt oraz nastąpiło oficjalne przekazanie podnośnika, który od zeszłego roku jest na wyposażeniu wrzesińskiej komendy. Komendant powiatowy PSP zwrócił uwagę: – Drabina w znacznym stopniu poprawi nasze parametry ratownicze i ułatwi dotarcie do wielu poszkodowanych.

Szymon Piotr Rewers