Szpital ma nowego prezesa
Dotychczasowy szef wrzesińskiego szpitala Sebastian Nowicki właśnie kończy swoją pracę. W związku z tym Rada Nadzorcza Szpitala Powiatowego 12 marca podjęła decyzję o wyborze nowego prezesa zarządu spółki. Został nim Zbigniew Hupało, który lada dzień zacznie kierować szpitalem. Już dziś zadaliśmy mu kilka pytań.
Zbigniew Hupało
Wykształcenie: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu – Zdrowie publiczne – Zarządzanie w ochronie zdrowia; Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – MBA dla Finansistów.
Doświadczenie zawodowe: m.in. dyrektor w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze; prezes Zarządu w Szpitalu Średzkim; dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.
Dlaczego zdecydował się pan przystąpić do konkursu?
Nie ukrywam, że każda moja decyzja zawodowa, dotycząca zwłaszcza tak ważnego stanowiska, jakim jest prezes zarządu, była dokładnie przemyślana. Jest to trudne wyzwanie i ogromna odpowiedzialność. Z drugiej strony – decyzję podjąłem szybko. Szpital wrzesiński jest jednym z pionierów nowych rozwiązań, jednym z najlepszych szpitali powiatowych w naszym regionie. Wielu menedżerów pracujących w ochronie zdrowia chciałoby takim szpitalem zarządzać.
Nie ukrywam, że decydującym dla mnie czynnikiem był fakt, że może on liczyć na wsparcie ze strony władz lokalnych i całego środowiska powiatu wrzesińskiego. Proszę mi uwierzyć – nie zawsze jest to w naszym kraju oczywiste...
W swoim dorobku ma pan zarówno zarządzanie szpitalami, jak i pracę w urzędzie marszałkowskim. W jakim zakresie to doświadczenie będzie pomocne we Wrześni?
Znam szpitale funkcjonujące na różnych poziomach – są to zarówno placówki kliniczne, wojewódzkie, jak i powiatowe. Potrafię współpracować z różnymi instytucjami – szpitalami, urzędami, NFZ. Praktycznie całą swoją karierę, a jest to już ponad 20 lat, przepracowałem w sektorze publicznym, w ochronie zdrowia. Praca w Urzędzie Marszałkowskim dała mi pewne strategiczne spojrzenie – wiem, jak kształtuje się polityka zdrowotna w ujęciu krajowym i regionalnym – myślę, że te doświadczenia mogę śmiało wykorzystać we Wrześni.
Od czego rozpocznie pan pracę?
Swoją pracę rozpocznę od szybkiego oglądu sytuacji, zwłaszcza w kontekście współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zresztą spotkanie z dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie moją pierwszą wizytą. Chcę też często spotykać się z kadrą szpitala, by wspólnie tworzyć strategię jego rozwoju. Chcę ponadto przeanalizować możliwość realizacji moich pomysłów i później skutecznie je wdrożyć – myślę tutaj głównie o rozwoju neurologii, opieki długoterminowej i opieki onkologicznej.
Jakie wyzwania stoją przed wrzesińskim szpitalem? Które obszary są najważniejsze?
Jak już wcześniej mówiłem – szpital wrzesiński zawsze stał w awangardzie zmian – jest on nowocześnie zarządzany, może pochwalić się wysoko wykwalifikowaną kadrą i, przede wszystkim, nowoczesnym obiektem. To jest taki standard powiatowy plus. Oczywiście boryka się z problemami, zresztą podobnie jak wszystkie placówki ochrony zdrowia, zwłaszcza w aspekcie niedostatecznego finansowania systemu. Jestem jednak przekonany, że uda nam się wspólnie uczynić z naszej wrzesińskiej lecznicy najlepszy szpital powiatowy w Polsce. To trudny, ale realny cel.
Rozmawiała
Olga Kośmińska-Giera