Specjalna sesja

Relacja wideo

XXXVIII sesja Rady Powiatu Wrzesińskiego, poświęcona głównie sprawom szpitala powiatowego, odbyła się 30 listopada.

Zgodnie z zapowiedzią starosty wrzesińskiego zorganizowano specjalną sesję, podczas której radni mogli zapoznać się z aktualną sytuacja szpitala powiatowego. Dionizy Jaśniewicz podkreślił, że szpital jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez powiat. – Będzie to okazja do rozwiania wielu mitów i wątpliwości formułowanych w mediach i przestrzeni publicznej – dodał.

Prezes szpitala Zbyszko Przybylski przedstawił szczegółową historię restrukturyzacji szpitala – od jednostki budżetowej po spółkę kapitałową. Wrzesiński szpital od roku 1998 był modernizowany i restrukturyzowany. W końcu okazało się, że to nie wystarczy – zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia należało dostosować placówkę do nowych standardów, aby utrzymać dobrą i stabilną pozycję szpitala na rynku usług medycznych. Można było ograniczyć liczbę łóżek i pacjentów bądź rozbudować szpital. Zdecydowano się na drugą opcję, co wiązało się z przekształceniem SP ZOZ w Spółkę. – Forma SPZOZ nie pozwalała zrealizować strategii rozwoju szpitala, która wymagała dużych nakładów inwestycyjnych. Głównym powodem przekształcenia był problem braku możliwości samodzielnego sfinansowania przez szpital planowanej inwestycji rozbudowy i modernizacji szpitala, czyli realizacji programu dostosowawczego – podkreślił prezes. Zbyszko Przybylski wspomniał, że model placówki był w tamtym okresie nowatorskim w Polsce. Wrzesiński szpital przecierał szlaki, co było wzywaniem także dla wielu specjalistów opracowujących jego koncepcję. Dziś szereg placówek i podmiotów korzysta z tego doświadczenia.

Nowy budynek wrzesińskiego szpitala został oddany do użytku jesienią 2015 roku. Wartość inwestycji wyniosła ponad 66 milionów złotych, koszt wybudowania i wyposażenia 1 m² nowego szpitala – 7 488,54 zł. Obecnie to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. W 1999 roku przychody szpitala były na poziomie 13 milionów, w 2016 wyniosły ponad 48 milionów. Majątek (kapitał podstawowy) szpitala w 1999 roku kształtował się na poziomie poniżej 5 mln, w 2007 roku wynosił niecałe 16 milionów i w ciągu 10 lat podwoił się – obecnie jest to kwota 32 840 000 zł. Nowy szpital przyjmuje tez więcej pacjentów – w 2016 hospitalizowane były 19 994 osoby.

Prezes poinformował, że niestety rosnące koszty utrzymania placówki oraz obecny poziom finansowania działalności leczniczej w kraju ogranicza możliwość pełnej spłaty raty kapitałowej i kosztów emisji obligacji przez szpital. Dodał, że model finansowania rozbudowy szpitala, który został wybrany, czyli emisja obligacji, był w tamtym czasie najlepszym rozwiązaniem.

Radni mieli wiele pytań dotyczących funkcjonowania szpitala. Pojawił się również mieszkaniec Wrześni, który – korzystając z przysługującego mu udzielonego przez przewodniczącego rady prawa głosu – zadał prezesowi kilka pytań.

W drugiej części posiedzenia podjęto siedem uchwał. Jedną z nich było przyznanie pomocy finansowej gminie Pyzdry na realizację inwestycji odwodnienia drogi prowadzącej do Środowiskowego Domu Pomocy w Pietrzykowie. Inne uchwały dotyczyły m.in. zmiany podziału środków z PFRON, rozpatrzenia skargi na działanie dyrektora ZSP i zmian w budżecie.

Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

« wstecz

Newsletter