Z posiedzenia Rady Powiatu

Ostatnią sesję zdominowały sprawy związane przede wszystkim z oświatą i zdrowiem.

Jedną z ważniejszych uchwał IV sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego, która odbyła się 14 lutego, była decyzja o likwidacji internatu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni. Likwidacja to jednak sprawa wyłącznie formalną i jest przeprowadzana po to, by obiekt wszedł w skład bursy międzyszkolnej, co uzasadniała p.o. naczelnika Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Katarzyna Starzyńska. Decyzja jest związana z realizowanym przez powiat projektem modernizacji i rozbudowy Centrum Oświatowego (o którym pisaliśmy szerzej w poprzednim numerze „Przeglądu Powiatowego”), który został dofinansowany z funduszy unijnych. W ramach tego projektu powiat zbuduje nową bursę przy ulicy Wojska Polskiego we Wrześni, a także modernizuje już istniejącą przy ulicy Słowackiego. – Po zakończeniu tych inwestycji powiat będzie dysponował trzema obiektami służącymi młodzieży spoza Wrześni uczącymi się w szkołach i placówkach oświatowych we Wrześni, w tym internatem. Planowane jest utworzenie jednej placówki oświatowej, która będzie skupiać organizacyjnie te trzy jednostki  – wskazywała Katarzyna Starzyńska. Zgodnie z przepisami, internat musi najpierw zostać zlikwidowany, aby później wejść w struktury bursy międzyszkolnej.

Likwidacja internatu, mimo że jest kwestią formalną, wzbudziła u radnych sporo wątpliwości. Sprawę zorganizowania w nowy sposób trzech obiektów szerzej komentował starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. – Ta uchwała w zasadzie zaczyna proces, który polega na wyodrębnieniu nowej jednostki istniejącej pod trzema adresami – powiedział. – Ma to na celu rozszerzenie możliwości korzystania z bazy pobytowej – dodał. Zarówno dla pracowników internatu ZSTiO, jak i przede wszystkim mieszkających w nim uczniów nie przewiduje się istotnych zmian. Koszty pobytowe (które zresztą ustala rada powiatu) mają zostać utrzymane na tym samym poziomie. Zmiany, które rada ostatecznie poparła są kwestiami organizacyjnymi – utworzenie jednej bursy międzyszkolnej ma posłużyć jak najlepszej organizacji i wykorzystaniu wszystkich miejsc pobytowych. – Wyłonienie nowej jednostki powiatowej stwarza zupełnie nowe możliwości – stwierdził starosta Dionizy Jaśniewicz.

Podczas posiedzenia radni przyjęli jeszcze jedną uchwałę oświatową w sprawie zamiaru likwidacji Gimnazjum dla Dorosłych w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni. Decyzja związana jest z reformą oświaty, zgodnie z którą wszystkie gimnazja wraz z 1 września bieżącego roku zostaną wygaszone. Obecnie placówka istniejąca w ramach ZSZ nr 2 i tak nie ma uczniów, a w jej miejsce powstała Szkoła Podstawowa dla Dorosłych. Radni w tej kwestii nie mieli więc wątpliwości.

Rada Powiatu Wrzesińskiego zadecydowała w sprawie rozkładu godzin pracy aptek na terenie naszego powiatu. – Projekt uchwały wynika z zadania, jakie nakłada ustawa Prawo farmaceutyczne. Zgodnie z tym aktem prawnym obowiązkiem rady jest ustalenie rozkładu pracy godzin aptek na terenie powiatu z uwzględnieniem dostępności do leków w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy – tłumaczyła kierownik Referatu Spraw Społecznych i Zdrowia Joanna Musiałkiewicz. Przy tym jednak, jak zaznaczyła, władze powiatu nie mają możliwości narzucania farmaceutom godzin pracy. Na szczęście od zeszłego roku na terenie powiatu funkcjonuje apteka całodobowa, dzięki której mieszkańcy mają zapewnioną dostępność do leków.

Radni przyjęli także uchwałę w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych przez mieszkańców powiatu, co uzasadniała sekretarz Bożena Nowacka, a także wyrazili zgodę na nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości we Wrześni przy ulicy Leśnej. Wskazana działka o powierzchni 537 m² przylega bezpośrednio do innej, na której ulokowany jest budynek mieszczący Zespół Szkół Specjalnych oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. – Nabycie prawa użytkowania wieczystego poprawi możliwość korzystania z nieruchomości, a konkretnie działki docelowo przeznaczonej pod boisko szkolne – mówiła naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Nieruchomości Jolanta Pielak. Szacowana cena to ok. 50 tys. zł.

Po przyjęciu uchwał budżetowych, które uzasadniała skarbnik powiatu Beata Matuszewska, oraz interpelacjach i zapytaniach radnych, głos zabrał prezes Szpitala Powiatowego Sebastian Nowicki, który niedawno złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji.  – We wrzesińskim szpitalu pracuję ponad 22 lata. 1 października 1996 roku zameldowałem się w pracy w charakterze lekarza stażysty. Od lutego 2012 roku pracowałem w Zarządzie Szpitala – powiedział Sebastian Nowicki, dziękując za zaufanie i współpracę. – Szpital mamy nowoczesny, ale ze starymi problemami, wynikającymi z całego systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że szpital szybko znajdzie nowego szefa, który skutecznie poprowadzi go dalej dla dobra pacjentów – dodał.

Klara Skrzypczyk

« wstecz

Newsletter