Zagrożenie drzewostanów spowodowane przez kornika ostrozębnego

W związku ze stwierdzeniem występowania na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu szczególnie groźnego szkodnika drzewostanów iglastych — kornika ostrozębnego, Starosta Wrzesiński informuje o potencjalnym zagrożeniu wystąpieniem kornika w lasach gminnych.

Kornik ostrozębny (łac. 'ps acuminatus) zaliczany jest do grupy szkodników wtórnych, co oznacza, że atakuje drzewa, które zostały osłabione w wyniku innych czynników (biotycznych lub abiotycznych). Uszkadza biel i łyko drzew, co powoduje ich zamieranie. Pierwszym objawem żerowania szkodnika jest przerzedzenie koron oraz rudziejące igły. Pod powierzchnią cienkiej korowiny zaatakowanych drzew można zaobserwować charakterystyczne objawy żerowania larw w postaci promieniście rozgałęziających się chodników.

Wytyczne w sprawie sposobów i metod postępowania gospodarczo-ochronnego w drzewostanach narażonych lub w których stwierdzono występowanie kornika ostrozębnego.

  1. Należy typować i weryfikować obszary pojawienia się kornika ostrozębnego na podstawie drzew martwych i zamierających. Drzewa takie trzeba bezwzględnie usunąć. Jednocześnie należy prowadzić monitoring występowania kornika ostrozębnego na pozostałych drzewach poprzez ścinkę tzw. drzew próbnych. Należy wyciąć wszystkie drzewa zasiedlone przez tego szkodnika do momentu stwierdzenia drzew bez objawów zasiedlenia. Porządkowanie drzewostanów zasiedlonych ma charakter priorytetowy w stosunku do innych czynności gospodarczych.
  2. Na terenach wzmożonego występowania kornika ostrozębnego pozostawione wierzchołki, gałęzie, opadłą grubą korę, które powstały w wyniku cięć, należy spalić, zachowując przy tym szczególną ostrożność wynikającą z zabezpieczenia przeciwpożarowego, lub zrębkować do frakcji uniemożliwiającej wylot kornika. Zasiedlony surowiec pozyskany i jeszcze pozostający na gruncie w lesie lub jego pobliżu należy wywieźć z lasu przed wylotem i rójką owada (szacowany okres rójki – miesiąc maj), aby nie dopuścić do rozmnożenia kornika.
  3. Należy na bieżąco dokonywać kontroli zasiedlenia drewna przez szkodnika, w razie jego stwierdzeniu należy wywieźć je w możliwie szybkim terminie, aby nie doprowadzić do namnażania kornika. W ostateczności, w przypadku braku możliwości wywozu poza strefę zagrożenia, możliwe jest zastosowanie preparatów z alfa-cypermetyną (środek stosowany jako insektycyd) w celu uniemożliwienia wylotu chrząszczy.

WBŚiR

« wstecz

Newsletter