„Nauka – to lubię!”

Powiat wrzesiński z powodzeniem sięga po fundusze unijne. Od zeszłego roku realizowany jest program, dzięki któremu w szkołach ponadpodstawowych we Wrześni prowadzone są zajęcia dydaktyczne i wyrównawcze.

Celem programu, który rozpoczął się w sierpniu ubiegłego roku, jest rozwój szkół ponadpodstawowych oraz szkoły specjalnej na terenie naszego powiatu. Na jego realizację powiat wrzesiński uzyskał z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014- 2020 dofinansowanie w wysokości 1 955 753,45 zł przy całkowitej wartości projektu 2 058 687,85 zł. „Nauka – to lubię!” ma przeciwdziałać ograniczeniom i przedwczesnemu kończeniu nauki szkolnej, a także sprzyjać wyrównywaniu dostępu do edukacji przedszkolnej i szkolnej we wszystkich szkołach prowadzonych przez powiat wrzesiński.

Programem objętych jest 1577 uczniów, wśród których 273 cechują specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe. Przez cały okres trwania projektu będą dla nich organizowane zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, rozwijające uzdolnienia, a także specjalistyczne zajęcia terapeutyczne. „Nauka – to lubię!” dotyczy również 44 nauczycieli z prowadzonych przez powiat szkół, którzy mają możliwość podwyższania kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Dzięki pozyskanym funduszom unijnym poprawią się również warunki dydaktyczne poprzez doposażenie pracowni przyrodniczych i matematycznych. Zagości w nich nowy sprzęt przydatny w przeprowadzaniu doświadczeń i eksperymentów.

Jedną ze szkół, która bierze udział w projekcie jest wrzesińskie Liceum Ogólnokształcące. – W projekcie „Nauka – to lubię!” uczestniczy 164 uczniów naszego liceum. Biorą udział w zajęciach rozwijających z matematyki, z geografii i, fizyki, chemii i języka angielskiego – mówi dyrektor szkoły Violetta Zdunowska. – Na pewno lekcje wpływają na podwyższenie jakości pracy szkoły, rozwijają umiejętności uczniów, poszerzają stan ich wiedzy. Dzięki projektowi szkoła wzbogaci się o nowe pomoce dydaktyczne, które będą wykorzystywane nie tylko w projekcie, ale również później podczas normalnych zajęć lekcyjnych – dodaje. Eksperymentalny charakter lekcji bardzo odpowiada uczniom. – Wykonujemy różne doświadczenia, sporządzamy wykresy, obliczamy działania. Ostatnio przerabialiśmy sprężystość – opowiada uczennica Weronika. – To nie są typowe szkolne zajęcia. Robimy doświadczenia i uczymy się w praktyce – dodaje. „Nauka – to lubię!” będzie realizowany do 30 czerwca 2021 roku.

Klara Skrzypczyk