Z sesji rady

Na szóstym w tej kadencji powiedzeniu Rady Powiatu Wrzesińskiego podjęto m.in. szereg uchwał oświatowych, a także zajęto się kwestią własności byłego internatu przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni.

Sesja, która odbyła się 27 maja w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii, standardowo rozpoczęła się od przedstawienia informacji dotyczących działań w okresie międzysesyjnym. Radni przyjęli też sprawozdanie z realizacji programu współpracy powiatu wrzesińskiego z organizacjami pozarządowymi. Następnie rozpatrzono uchwały, a wśród nich dominowały kwestie związane z oświatą.

W związku z reformą oświaty, w ramach której gimnazja są wygaszane, radni zdecydowali o likwidacji Gimnazjum dla Dorosłych w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, a także ustalono sieć publicznych szkół ponadpodstawowych i specjalnych na terenie powiatu, gdyż dotychczas funkcjonujące licea ogólnokształcące i technika od nowego roku szkolnego przekształcą się odpowiednio w szkoły cztero- i pięcioletnie. Na posiedzeniu powrócił także temat Bursy Międzyszkolnej – rada podjęła uchwałę o utworzeniu tego miejsca pobytowego dla uczących się we Wrześni. Bursa, zlokalizowana w świeżo wyremontowanym budynku przy ulicy Słowackiego 11, który obecnie jest na etapie wyposażania, wejdzie w skład struktur Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej. Będą w niej noclegi dla 40 uczniów, których stałe miejsce zamieszkania uniemożliwia codzienny dojazd do szkoły publicznymi środkami transportu. Rada ustaliła, że stawka za miesięczne zakwaterowanie wyniesie 20 zł.

Podczas obrad pochylono się nad petycją mieszkańców sołectwa Spławie, którą przedstawiał przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Mikołaj Kubiaczyk. Przedmiotem petycji był zły stan nawierzchni drogi powiatowej między Wszemborzem a Spławiem, przebiegającej przez Cieśle Wielkie. Natężenie ruchu na tej czterokilometrowej drodze wynosi około 300 pojazdów na dobę. Mimo systematycznie wykonywanych remontów cząstkowych nawierzchni oraz porządkowania poboczy, mieszkańcy wskazali, że stan drogi nie sprzyja bezpieczeństwu jej użytkowników. – Szacunkowy koszt modernizacji wynosi 2-2,5 mln zł – powiedział Mikołaj Kubiaczyk. – Przebudowa nie znajduje się w planach inwestycyjnych powiatu – dodał. Po wysłuchaniu również sołtys Spławia Wiolety Dzienniak, radni jednomyślnie podjęli uchwałę, wskutek której modernizacja zostanie przedstawiona jako propozycja do projektu budżetu powiatu na 2020 rok, choć jej zakres i termin są uzależnione od finansowych możliwości powiatu.

W porządku obrad znalazło się także wyrażenie zgody na przeniesienie własności byłego internatu Szkoły Mleczarskiej przy ulicy Gnieźnieńskiej we Wrześni na rzecz skarbu państwa. Obiekt wraz z działką został darowany powiatowi w 2007 roku właśnie przez skarb państwa z przeznaczeniem na edukację publiczną. Budynek o powierzchni użytkowej blisko 1 800 m² miał być zmodernizowany w ramach projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego”, na który powiat otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych. Niestety mieszkańcy jednego z lokali mieszkalnych w budynku odmówili przyjęcia wypowiedzenia umowy najmu i skierowali sprawę do sądu. – Nieruchomość nie może zostać opuszczona przez tych lokatorów, tym samym nie można realizować celu publicznego wskazanego w umowie darowizny – zaznaczyła naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Nieruchomości Jolanta Pielak. Obok tego, że nie ma możliwości przeprowadzenia remontu i stosownego wykorzystania byłego internatu, generuje on koszty bieżącego utrzymania. Czas pokaże, jaka będzie decyzja sądu i czy uda się zmienić przeznaczenie obiektu.

Przy rozpatrywaniu spraw budżetowych wywiązała się dyskusja na temat Szpitala Powiatowego. Radni Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwili się dodatkowemu wydatkowaniu funduszy na wrzesińską lecznicę. Dodajmy, że na ostatniej sesji nie zwiększano wydatków na szpital, a jedynie zmieniano klasyfikację budżetową już wcześniej przekazanych pieniędzy. – Szpital we Wrześni jest szpitalem, który ma pełne obłożenie. Mało tego, uruchomiliśmy ostatnio Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla osób przewlekle chorych – powiedział starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. – Dopóki będę radnym Rady Powiatu wrzesińskiego, jeżeli będzie potrzeba na dofinansowywanie przede wszystkim bieżącej działalności szpitala, nigdy się nie zawaham – dodał. Przypomnijmy, że problem z budżetem szpitala jest związany z wprowadzeniem tzw. sieci szpitali, przez co Narodowy Fundusz Zdrowia cofnął finansowanie oddziału udarowego – nowego i w pełni wyposażonego, dodajmy.

Starosta wrzesiński odniósł się podczas sesji do audytu przeprowadzonego w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni po anonimie, który informował o rzekomych nieprawidłowościach w tej jednostce. – Materiał nie potwierdza zarzutów. Nie wskazano ani jednego przypadku naruszenia prawa – zaznaczył Dionizy Jaśniewicz.

Klara Skrzypczyk

« wstecz