Jak wygląda kształcenie na odległość? – nowe regulacje prawne

W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nauka jest realizowana na odległość.

W rozporządzeniach Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. określone zostały zasady prowadzenia nauczania na odległość oraz możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy obowiązują od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.

Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

Dyrektor ustala z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor określa formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

Zajęcia w ramach kształcenia zawodowego są prowadzone przede wszystkim w zakresie teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz w ograniczonym stopniu również zajęć praktycznych wyłącznie wtedy, gdy z programu nauczania danego zawodu wynika taka możliwość.

W kwestii prowadzenia zdalnie kształcenia specjalnego nauczyciele i specjaliści zobowiązani są do dostosowania sposobów oraz metod pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym wynikających z indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych.

Nowelizacja przepisów z 25 marca 2020 r. pozwoliła na bezpłatne użyczenie uczniom i nauczycielom sprzętu przez samorząd do kształcenia na odległość. Z takiej możliwości skorzystała część powiatowych szkół oraz Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii.

Powiat wrzesiński wnioskuje także o grant w kwocie ok. 100.000,00 zł na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli w ramach projektu Ministerstwa Cyfryzacji „Zdalna szkoła” realizowanego ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Wydział Edukacji

« wstecz

Newsletter