Święto Chrztu Polski

Chrzest Polski to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Decyzja Mieszka I o włączeniu do kręgu kultury chrześcijańskiej terytorium, którym władał, dała początek polskiej państwowości.

 Według dużej grupy badaczy proces chrystianizacji ziem polskich rozpoczął się na terenie dzisiejszej Wielkopolski w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku, kiedy to pogański książę Polan, uznawany za ich pierwszego historycznego władcę, przyjął chrzest. Średniowieczne kroniki i źródła historyczne nie są jednak zbyt precyzyjne, jeżeli chodzi o konkretną datę oraz miejsce chrztu Mieszka. W najstarszych zapisach pojawia się wiele rozbieżności. Ich autorzy podają m.in. lata 965 i 967 jako inne, możliwe daty przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez polskiego władcę. Poznań, Gniezno i Ostrów Lednicki to w tym kontekście najczęściej przywoływane osady. W ubiegłym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o ustanowieniu właśnie dnia 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Ma ono charakter państwowy.

Z racji tego, że uchwalona ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 9 kwietnia, w 2019 roku święto nie spotkało się ze zbyt dużym zainteresowaniem. W tym roku z powodu wprowadzonego stanu epidemii możliwość organizacji obchodów również została znacznie ograniczona. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z uczczenia tego wyjątkowego dnia. Najlepszym rozwiązaniem jest wywieszenie biało-czerwonych flag na budynkach użyteczności publicznej. Włodarze miast, gmin i powiatów mogą zachęcić do tego podlegające im jednostki.

 Należy przypomnieć, że w 2016 roku na terenie całego kraju miały miejsce obchody 1050-lecia chrztu Polski. Powiat wrzesiński uczcił tę rocznicę organizując XX sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie. Odbyła się ona 16 czerwca. „Gród Grzybowo za czasów pierwszych Piastów odgrywał znaczącą rolę w strukturach tworzącego się państwa polskiego. W roku 966 książę Mieszko I przyjął chrzest, w wyniku którego państwo polskie znalazło się w kręgu cywilizacji łacińskiej. Te dwa fakty dają nam więc powody oraz okazję do tego, byśmy to wydarzenie uczcili podczas tej sesji” – rozpoczął obrady ówczesny przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Kaźmierczak. Zebrani w towarzystwie pocztów sztandarowych odśpiewali hymn państwowy, by następnie wysłuchać okolicznościowych wystąpień zaproszonych gości. Kierownik Rezerwatu, archeolog Jacek Wrzesiński, wygłosił wykład „Mieszko I – chrzest i początki Polski”, w którym mówił: „My, żyjący współcześnie, jesteśmy wszyscy spadkobiercami i dłużnikami Mieszka I. Gdyby nie ten akt, tak lakoniczny i tak skromnie opisywany w kronikach, nie wiadomo, jak  potoczyłby  się nasze losy, nie wiadomo, czy mielibyśmy okazję spotkać się tutaj w tym gronie w Grzybowie. Tej sesji jubileuszowej pewnie by nie było, a tak jesteśmy wdzięczni za akt wiary Mieszka I, za przyjęcie chrztu i za dalsze losy naszej ojczyzny”.

 Wśród zaproszonych gości pojawili się, m.in.: ówczesna radna sejmiku województwa wielkopolskiego Bożena Nowacka, radni Rady Powiatu minionych kadencji, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy  prof. Andrzej Wyrwa, a także przedstawiciele gminnych władz samorządowych. Każdy z obecnych otrzymał pamiątkową miniaturkę jubileuszowego dzwonu Mieszka i Dobrawy. W części artystycznej wystąpiła grupa śpiewacza Droryje, która wykonała Bogurodzicę oraz inne staropolskie pieśni. Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Aurea Tempora przygotowało poczęstunek na wzór średniowiecznego. Na stołach pojawiła się m.in. wędzona sielawa i kasza jaglana.

Monika Tomczak

« wstecz

Newsletter