Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Został on ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 29 czerwca 2000 roku. Decyzję zawarto w specjalnej uchwale na 10-lecie jego odrodzenia, gdyż święto upamiętnia pierwsze demokratyczne wybory samorządowe z 1990 roku.

Stopniowe przekazywanie władzy w ręce obywateli w Polsce rozpoczęło się w trakcie transformacji ustrojowej. W 1990 roku przywrócono samorząd terytorialny, który 40 lat wcześniej został zastąpiony przez system rad narodowych. 27 maja miały miejsce wybory do rad gmin i miast zarządzone przez Tadeusza Mazowieckiego, ówczesnego prezesa Rady Ministrów. Były one pierwszymi w pełni wolnymi wyborami po zakończeniu II wojny światowej. Głosowanie odbywało się w 47 997 komitetach wyborczych. Wybrano 51 987 radnych do 2 383 rad. W wyborach zwyciężyły Komitety Obywatelskie „Solidarność”, zdobywając około 53,1% głosów w całym kraju, a frekwencja wyniosła 42,27%.

Obecnie w Polsce samorząd terytorialny ma trójszczeblową strukturę, na którą składa się samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki. Obowiązuje ona od 1 stycznia 1999 roku. Według najnowszych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Polska dzieli się na 16 województw, 314 powiatów i 2 477 gmin. W województwie wielkopolskim wydzielono 31 powiatów oraz cztery miasta na jego prawach. Działania powiatu reguluje Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. W skład powiatu wrzesińskiego wchodzi pięć gmin: Kołaczkowo, Miłosław, Nekla, Pyzdry i Września. Jego organem prawodawczym i kontrolnym jest Rada Powiatu Wrzesińskiego licząca 19 radnych. Z kolei władzę wykonawczą sprawuje pięcioosobowy Zarząd Powiatu Wrzesińskiego. Na jego czele stoi starosta Dionizy Jaśniewicz.

Ustanowienie Dnia Samorządu Terytorialnego ma na celu wspieranie rozwoju idei samorządności. Jest również okazją, by przypomnieć sobie o wszystkich radnych, wójtach, burmistrzach, prezydentach miast, starostach, marszałkach i pracownikach samorządowych, którzy działali i nadal działają dla wspólnego dobra. Warto pamiętać, że to święto całej lokalnej społeczności kształtującej samorząd m.in. poprzez udział w wyborach.

Monika Tomczak

« wstecz

Newsletter