Znamy nowy harmonogram rekrutacji do szkół średnich

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021. Został on dostosowany do nowego terminu egzaminów ósmoklasisty, które będą się odbywać od 16 do 18 czerwca.

Uczniowie chcący ubiegać się o przyjęcie do jednej ze szkół ponadpodstawowych, będą musieli składać wnioski wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami zgodnie z podanymi poniżej terminami:

  • 15 czerwca – 10 lipca: złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły
  • 23 czerwca – 7 lipca: sprawdziany uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych oraz próby sprawności fizycznej
  • 26 czerwca – 10 lipca: dostarczenie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
  • 31 lipca – 4 sierpnia: złożenie zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty
  • 12 sierpnia: podanie listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów
  • 13 – 18 sierpnia: potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły poprzez przedłożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego (jeżeli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej)
  • 19 sierpnia: ogłoszenie listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów

W związku z ograniczeniem funkcjonowania jednostek oświaty wnioski o przyjęcie do szkoły średniej oraz wszystkie niezbędne załączniki uczniowie będą mogli przesyłać drogą elektroniczną. Wyniki postępowania rekrutacyjnego zostaną opublikowane najprawdopodobniej na stronach internetowych szkół.

W przypadku kształcenia zawodowego uczniowie w celu potwierdzenia woli przyjęcia do szkoły muszą dodatkowo dostarczyć zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

W tym roku zrezygnowano z przeprowadzenia postępowania uzupełniającego ze względu na brak możliwości zrealizowania go w terminie przewidzianym w prawie. O przyjęciu osób, które nie zostały zakwalifikowane w procesie rekrutacji, będzie decydował dyrektor szkoły.

Dużym ułatwieniem dla kandydatów jest możliwość skorzystania z rekrutacji elektronicznej poprzez system Nabór 2020 stworzony przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. W centralnej bazie danych systemu zbierane są dane o kandydatach ze wszystkich szkół w regionie, następnie wyznaczony zostaje przydział uczniów do poszczególnych klas, który zależy od liczby uzyskanych punktów oraz listy preferowanych oddziałów. Na stronie internetowej nabor.pcss.pl można znaleźć szczegółowe informacje na ten temat.

Przypominamy również o zmianach, które zgodnie z zapowiedziami rządu mają nastąpić w oświacie od 25 maja. W klasach 1-3 szkół podstawowych będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. O uczestnictwie dzieci w tych zajęciach zadecydują rodzice. Dla maturzystów i ósmoklasistów przygotowujących się do egzaminów przewidziano konsultacje z nauczycielami. Od 1 czerwca wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli skorzystać z podobnych konsultacji, m.in. w celu poprawy ocen.

Monika Tomczak

« wstecz

Newsletter