Dbając o środowisko, dbasz o siebie

Środowisko to nic innego jak przestrzeń, w której żyjemy. To ożywione i nieożywione elementy przyrody oraz wszystko to, co wytworzył człowiek. Nie ma znaczenia, czy jest to spokojna wieś pełna pól i lasów, czy miasto z ogromnymi blokowiskami i ruchliwymi drogami. 5 czerwca środowisko obchodzi swoje święto.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Jego główny cel to przypomnienie społeczności państw członkowskich jak ważne jest to, by rozwój cywilizacyjny zawsze szedł w parze z rozwojem ekologicznym. Czerwcowe święto ma przybliżać społeczeństwu kwestie dotyczące ochrony środowiska. To także doskonała okazja, by promować ekologiczny styl życia. Dzień ten ma przypominać, że człowiek nie jest jedynym gatunkiem zamieszkującym naszą planetę, ale jako jedyny ponosi tak wielką odpowiedzialność za jej stan. Środowisko ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy i jak się czujemy, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, by pozostawało w jak najlepszej formie. Od tego w dużej mierze zależy przecież kondycja całej ludzkości. Spotkanie w stolicy Szwecji poskutkowało utworzeniem Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych, który zadedykowany jest środowisku naturalnemu człowieka. Ta agenda ONZ odpowiada za działania związane z ochroną przyrody i stale monitoruje jej stan.

Być bardziej eko

Istnieje wiele sposobów na to, aby nasze codzienne życie stało się bardziej ekologiczne. Można zacząć od najprostszych zmian, np. od  korzystania z pojemników wielokrotnego użytku do przechowywania żywności i zaprzestania marnowania jedzenia, wykorzystując resztki do przygotowania zapiekanek lub zup. Pamiętajmy, by nie włączać niepełnej zmywarki, co pozwoli zaoszczędzić wodę. Podobny skutek osiągniemy wybierając prysznic zamiast kąpieli i zakręcając kran podczas mycia zębów. Jeśli chcemy pozytywnie wpłynąć na środowisko, ograniczmy liczbę używanych kosmetyków i wykorzystujmy ich odpowiednie ilości. Na zakupy wybierajmy się z koszykiem wiklinowym lub torbą, którą można wykorzystać wiele razy. Kupujmy rzeczy dobrej jakości, by wystarczyły na dłużej. Nie bójmy się sięgać po używane książki, zabawki lub ubrania. Niezwykle ważna jest także oszczędność papieru, która pozwoli uratować wiele drzew przed ścięciem. E-faktury, dwustronny druk, elektroniczne bilety oraz oddawanie zużytego papieru do skupu makulatury na pewno przyczynią się do poprawy stanu otaczającej nas przyrody. Warto pomyśleć także o wymianie żarówek na energooszczędne. Nie zapominajmy o gaszeniu światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia. Oprócz pomocy dla środowiska, zadbamy dodatkowo o własny portfel. Dojeżdżanie do pracy rowerem lub komunikacją miejską pozwoli ograniczyć emisję spalin zawierających substancje szkodliwe dla ludzi i środowiska. Istotna kwestia to prawidłowa segregacja odpadów, z których większość nadaje się do recyklingu. Natomiast zużyte koce i pościele można przekazać schronisku. Ulgą dla przyrody, a przy okazji formą aktywności fizycznej pozytywnie wpływającą na zdrowie będzie korzystanie ze schodów zamiast windy. Jednym z największych grzechów przeciwko środowisku jest palenie w piecu w niedozwolony sposób. Zwracajmy więc uwagę na to czym i jak ogrzewamy nasze domy, by nie zatruwać siebie nawzajem i nie szkodzić miejscowej florze i faunie. Pozytywny wpływ na środowisko ma również oddawanie zużytej elektroniki do specjalnych skupów i wyrzucanie przeterminowanych leków do pojemników znajdujących się w aptekach. Kilka niewielkich zmian w codziennym funkcjonowaniu, do których bardzo szybko można przywyknąć, wystarczy, by przyroda wokół nas odżyła i odwdzięczyła się swoim pięknem.

Monika Tomczak

« wstecz