Poznaliśmy Człowieka Roku 2019

W tym roku nagroda przyznawana przez Kapitułę Fundacji Dzieci Wrzesińskich za działalność na rzecz lokalnej społeczności powędrowała w ręce Jerzego Osypiuka – regionalisty i prezesa Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.

Przyznanie tytułu miało miejsce 9 lipca w Starostwie Powiatowym we Wrześni. W wydarzeniu, oprócz laureata, wzięli udział przedstawiciele Fundacji Dzieci Wrzesińskich: Lilla Pylak, Aldona Perkiewicz oraz Bolesław Święciochowski, który odczytał rekomendację członków Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego stanowiącą podstawę do nominacji. Człowiek Roku 2019 odebrał również gratulacje od starosty wrzesińskiego Dionizego Jaśniewicza, przedstawicieli Rady Powiatu: Marka Przyjemskiego, Janusza Balcerzaka i Mikołaja Kubiaczyka oraz p.o. naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Joanny Musiałkiewicz.

Pasją Jerzego Osypiuka jest przybliżanie historii regionu mieszkańcom gminy Nekla i całego powiatu wrzesińskiego. Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Targowej Górce i Nekli, jest inicjatorem oraz twórcą skansenu dawnych maszyn i narzędzi rolniczych, a także szkolnej izby pamięci w pierwszej z wymienionych miejscowości. Zajmował się on Szkolnym Kołem Młodych Opiekunów Zabytków, a w 1988 roku wyszedł z inicjatywą organizacji obchodów 730-lecia Targowej Górki. Jerzy Osypiuk był radnym i przewodniczącym Rady Gminy Nekla. To także główny pomysłodawca uporządkowania ośmiu cmentarzy olęderskich znajdujących się na terenie gminy oraz projektu pod nazwą „Stąd Mój Ród – Historie Naszych Rodzin” oraz współzałożyciel Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego Gniazdo. Dzięki inicjatywie regionalisty powołano również Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne, a on sam został jego prezesem. Organizacja ta zajmuje się przedsięwzięciami o historycznym i kulturalnym charakterze, które wspierane są finansowo przez Gminę Nekla i Powiat Wrzesiński. Do tej pory zrealizowano projekty, takie jak: „Nekielskie Olędry – Bliskie Sąsiedztwo”, „Ślady Pamięci. Wojtkowiaków Służba Ojczyźnie”, „Z Wielkopolski w Szeroki Świat”, „Wyrwani z Gniazda”, „Upamiętnienie Ofiar Niemieckiego Obozu Pracy Przymusowej dla Żydów w Nekli” oraz „Pamięć i Wdzięczność. Mieszkańcy Gminy Nekla w Wojnie Obronnej 1939 roku”. W 2019 roku pod redakcją Jerzego Osypiuka wydano wspomnienia Ariego Goldsteina pod tytułem „Wszyscy umrzemy, a ty będziesz żył”. Tegoroczny laureat brał udział w realizacji jednego z odcinków programu TVP Lublin „Było, nie minęło” zatytułowanego „Wiktora Szalatego – skarb największy” oraz filmu dokumentalnego „Nekielka. Ocalić od Zapomnienia”. Autor licznych publikacji, źródeł, opracowań i artykułów dotyczących historii regionu odznacza się troską o ochronę zabytków znajdujących się na terenie Gminy Nekla. Obecnie realizuje wspólny projekt z Małgorzatą i Jackiem Mireckimi pod nazwą „Kapliczki, figury, krzyże przydrożne i stare nagrobki jako dziedzictwo kulturowe ziemi nekielskiej”, który ma zakończyć się publikacją książki.

– Jestem bardzo poruszony. Traktuję ten sukces jako wyróżnienie dla całego zespołu Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Są to osoby bardzo zaangażowane. Dzięki wspólnemu działaniu możemy osiągać wyznaczone cele. (…) To wyróżnienie jest pewnego rodzaju zobowiązaniem. Na pewno nie spoczniemy na laurach, a będziemy działali dalej, bo tematów, które są do zrealizowania, jest naprawdę bardzo dużo – mówił Jerzy Osypiuk w trakcie odbierania nagrody.

Starosta Dionizy Jaśniewicz, gratulując Jerzemu Osypiukowi tytułu Człowieka Roku 2019, wspomniał, że z radością przyjął wiadomość o wyróżnieniu dla regionalisty. Podkreślił jego aktywność i umiejętność gromadzenia wokół siebie ludzi, którym historia regionu i sprawy społeczne nie są obojętne. Zaznaczył również, jak ważne w działalności laureata jest wskazywanie na fakt, że w tworzeniu lokalnej historii oraz kultury towarzyszyły nam inne nacje, ze szczególnym uwzględnieniem osadników olęderskich oraz ludności żydowskiej i niemieckiej.

– Największą satysfakcję przynosi nawiązanie kontaktów z potomkami tych, którzy 170 lat temu stąd wyemigrowali. W połowie XIX wieku duża grupa rodzin ewangelickich – olęderskich i niemieckich wyemigrowała na Antypody. Oni przyjeżdżają tutaj, odwiedzają te miejsca, bardzo się przy tym wzruszają. Dla nich to jest wielka sprawa. Od 2005 roku przez Neklę i nasz dom przewinęło się około 80 rodzin z Australii. Historia obozu pracy przymusowej dla Żydów, który w Nekli funkcjonował, to też była dla nas wielka sprawa, ponieważ zawsze zapraszamy (do projektów – przyp. red.) konkretnych ludzi, którzy stoją za tą historią – tak najważniejsze aspekty swojej społecznej działalności podsumował nagrodzony.

Monika Tomczak

« wstecz

Newsletter