Obradowanie w trybie zdalnym
XXIII sesja Rady Powiatu Wrzesińskiego we wtorek 27 października odbyła się w trybie zdalnym. Decyzja o takim sposobie obradowania była podyktowana zaostrzeniem zasad związanych z panującą pandemią.
Posiedzenie Rady Powiatu Wrzesińskiego poprowadził wiceprzewodniczący Janusz Balcerzak. Podczas obrad przyjęto m.in. zmianę uchwały dotyczącą podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Oznacza to, iż środki, które nie zostały wykorzystane na dofinansowanie wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu będą przeznaczone na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym. Radni jednomyślnie uchwalili Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Wrzesińskim na lata 2020-2022, dzięki któremu możliwe będzie dobre zapewnianie prawidłowej opieki oraz wychowania dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej. Opracowanie oraz realizacja 3-letnich powiatowych programów dotyczących rozwoju pieczy zastępczej jest jednym z zadań własnych powiatu, zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Program tworzony jest na podstawie analizy sytuacji rodzinnej pieczy zastępczej oraz konieczności umieszczania dzieci poza rodzinami biologicznymi.
– Obecnie jesteśmy po szkoleniu kandydatów na rodziny zastępcze. Prawdopodobnie będą to trzy rodziny spokrewnione – odpowiadała na pytanie radnego koordynator biura ds. pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Małgorzata Szmydkowska.
Rada Powiatu Wrzesińskiego podjęła również uchwałę o określaniu warunków i trybu finansowania zadań z zakresu wspierania oraz rozwoju sportu w powiecie wrzesińskim. Wsparcie będzie udzielane w postaci dotacji, o którą mogą się ubiegać kluby sportowe funkcjonujące na terenie powiatu wrzesińskiego (a nie – jak było to dotychczas – trenerzy). Pozyskane dotacje mogą być wykorzystane na przykład na realizację programów szkoleniowych, zakup sprzętu, odzieży i obuwia sportowego, pokrycie kosztów organizacji zawodów sportowych lub uczestnictwa w takich zawodach czy pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych w celu szkolenia sportowego. Na zadania, które są planowane na 2021 rok, kluby powinny składać wnioski do końca stycznia.
Rozpatrzono także projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez powiat wrzesiński umowy z operatorem o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, na co radni wyrazili zgodę. Wykonywaniem tych usług zajmuje się firma WA-MA.
– Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że uzyskaliśmy dofinansowanie do kolejnej linii. Jest to linia nr 8 relacji Września-Biechowo-Miłosław. Linia ta pozwala młodzieży na dojazdy do Grzymysławic, gdzie odbywają się praktyki – wyjaśniała naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Elwira Haręźlak.
Na zakończenie podjęto uchwały budżetowe, których przyjęcie uzasadniała skarbnik Beata Matuszewska.
Jedna ze zmian w budżecie mówiła o wsparciu finansowym z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego na zadanie „Budowa systemu nawadniania przy Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach" w ramach naboru wniosków złożonych do programu „Deszczówka". Kwota dofinansowania to ponad 46 tysięcy złotych. Ponadto powiat wrzesiński otrzymał z Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej dotację w wysokości ponad 206 tysięcy złotych. Pozyskane fundusze pozwolą na zakup pneumatycznego namiotu ratowniczego, przyczepy ciężarowej z najazdami oraz symulatora zagrożeń pożarowych i ekologicznych domu jednorodzinnego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni. Radni zdecydowali również o zwiększeniu środków dla Zespołu Szkół Politechnicznych na kwotę ponad 117 tysięcy złotych. Z tej puli 92 tysiące zostaną przeznaczone na modernizację starego budynku ZSP, natomiast 25 tysięcy złotych zostanie wykorzystane na zakup materiałów oraz sprzętów niezbędnych do przygotowania 11 zastępczych sal lekcyjnych, zabezpieczenie instalacji elektrycznej oraz drobne naprawy dachu. Działania te są wymuszone awarią instalacji wodociągowej, do której doszło w nocy z 2 na 3 października, przez co w jednym z budynków szkolnych zostały zalane niemal wszystkie pomieszczenia. 200 tysięcy złotych zostało przeznaczonych na wsparcie Szpitala Powiatowego we Wrześni. Z tej kwoty zostaną zakupione bramki dezynfekujące, zamgławiacz oraz środki niezbędne do bieżącej działalności, takie jak na przykład fartuchy ochronne, rękawice, przyłbice. Do Wieloletniej Prognozy Finansowej została także wpisana kwota ponad 6 milionów złotych, która jest wynikiem dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na zadanie „Modernizacja i rozbudowa Centrum Oświatowego w celu realizacji projektu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego””. Środki te zostaną wykorzystane w 2021 roku jako kontynuacja projektu, który rozpoczął się w 2017 roku i obejmuje nie tylko rozbudowę Centrum Oświatowego, lecz także wyposażenie CBiRNT.
Obradowano również na temat wniosku złożonego do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na tzw. zadania innowacyjne. Starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz wyjaśniał, że powiat ubiega się o dofinansowanie budowy sali sportowej przy Zespole Szkół Specjalnych. W tym przypadku innowacja będzie polegać na zasilaniu fotowoltaicznym oraz pompach cieplnych, natomiast w drugim etapie na innowacyjnych metodach rehabilitacyjnych. Kolejnym zadaniem wytypowanym przez powiat do realizacji w ramach projektu jest instalacja fotowoltaiczna w Grzymysławicach przy Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii oraz Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej przy Wojska Polskiego wraz ze stacjami dokowania do pojazdu elektrycznego oraz samym pojazdem elektrycznym, który łączyłby te dwa obiekty kształcenia zawodowego. Na trasie między Grzymysławicami a Wrześnią kursowałby autobus. Zgodnie z wnioskiem planowana jest również kontynuacja budowy ciągu pieszo-rowerowego do miejscowości Grzybowo.
Klaudia Kubiak