Pamięta(j)my o Powstańcach

Zbliża się rok 2018, który został ustanowiony Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Komitet organizacyjny zawiązany w celu koordynowania obchodów spotkał się 28 października w Starostwie Powiatowym. Lokalni działacze podzielili się informacjami o planowanych wydarzeniach oraz uściślili terminy poszczególnych zadań.


Spotkanie zaczęło się od zapoznania z facebookowym fanpagem, poświęconym wymianie informacji o poszczególnych wydarzeniach związanych z rocznicą. Starostwo Powiatowe planuje jeszcze w tym roku zakupić flagi powstania wielkopolskiego oraz wydać gadżety promujące okrągłą rocznicę. W urzędzie gminy Września rozstrzygnięto konkurs na projekt graficzny nadruku koszulek na rok 2018 - wydanych zostanie kilka tysięcy egzemplarzy.

 

Regionalista Michał Pawełczyk zwrócił uwagę na trudność weryfikacji osób, które brały udział w powstaniu. Okazało się, że przygotowanie listy powstańców nie jest łatwe, jednak jest szansa, że taka baza powstanie i zostanie opublikowana. Jednym z działań przywołujących pamięć o powstańcach jest znakowanie grobów. – Zmiany pokoleniowe powodują, że z czasem umyka świadomość, że przodkowie walczyli w powstaniu – zauważył starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. Prezes wrzesińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Beata Sieradzka poinformowała o sesji popularno-naukowej, która odbędzie się w marcu w Liceum Ogólnokształcącym dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gmina Miłosław wyraziła zainteresowanie wydaniem publikacji na temat Powstania Wielkopolskiego na swoim terenie.

 

Zastępca burmistrza Artur Mokracki potwierdził zorganizowanie przez gminę pikniku historycznego w czerwcu, połączonego z rekonstrukcją historyczną i strzelaniem. Starostwo powiatowe planuje 1 września wmurowanie i odsłonięcie tablicy na budynku starostwa, która będzie upamiętniała powstańców wielkopolskich zamordowanych podczas II wojny światowej. Muzeum Regionalne we Wrześni zorganizuje w październiku rajd edukacyjny dla młodzieży w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz wystawę Drogi ku niepodległości.

 

Na spotkaniu poruszono też kwestię ściany memoratywnej z nazwiskami poległych podczas powstania, która stanie na cmentarzu parafialnym, do przygotowania przedsięwzięcia włączy się Stowarzyszenie Samorządny Powiat. Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne natomiast przeprowadzi w szkołach konkursy oraz wznowi publikację „Wrześnianie w powstaniu wielkopolskim 1918-1919”. Zespół Ziemia Wrzesińska i chór Camerata planują zorganizowanie widowiska muzycznego o charakterze patriotycznym. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 przeprowadzi dwudniowy przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych oraz akademię ku czci powstańców. Zwieńczeniem przyszłorocznych obchodów będzie uroczystość 28 grudnia, podczas której odbędzie się msza w kościele farnym, następnie zostaną wręczone pamiątkowe medale potomkom powstańców. Odbędzie się uroczysty przemarsz na cmentarz pod pomnik powstańców wielkopolskich, a w sali Wrzesińskiego Ośrodka Kultury odbędzie się widowisko w wykonaniu młodzieży wyreżyserowane przez Elżbietę Górczyńską. Na spotkaniu padło wiele ciekawych uwag oraz nowych pomysłów. Na fanpagu oraz w „Przeglądzie Powiatowym” zamieszczać będziemy fotografie oraz artykuły poświęcone tamtym historycznym wydarzeniom.

Szymon Rewers

« wstecz

Newsletter