Stop przemocy

Relacja wideo
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni zorganizowało pierwszą konferencję pod hasłem „Powiedz STOP przemocy”.

            Całodniowe spotkanie, które odbyło się 15 grudnia w PCPR-ze, zgromadziło rzeszę zainteresowanych, wśród których byli przede wszystkim przedstawiciele jednostek na co dzień niosących pomoc osobom dotkniętym problemem przemocy, pedagodzy szkolni oraz inni, którzy zawodowo stykają się z tym trudnym zagadnieniem.

Konferencję rozpoczęło podsumowanie konkursu pod nazwą Trzeba mądrym być – bez przemocy żyć, który w tym roku był jednym z działań przeciw przemocy prowadzonym przez PCPR. W kategorii plastycznej najlepszą pracę przygotowała Sandra Woźniak. Drugie miejsce zajął Filip Walczak, zaś trzecie Agata Gaca. W kategorii literackiej przyznano dwa pierwsze miejsca – Bognie Niszczak oraz Wiktorii Wolnickiej. Na drugim znalazła się Kornelia Pawlak, a na trzecim Weronika Bryś. – Prace były przepiękne – powiedziała dyrektor PCPR-u Anna Maria Kulczyńska. – Nie ukrywam, że miałyśmy czasami łzy w oczach, oglądając i czytając je – dodała.

Następnie rozpoczęła się właściwa część konferencji. Pierwszym prelegentem był Krzysztof Helik, prokurator kierujący wrzesińską Prokuraturą Rejonową, który rozpoczął swoje wystąpienie od wyjaśnienia, jak pojęcia przemocy i znęcania definiowane są w języku prawa. – Od dłuższego czasu istnieje ustawowa definicja przemocy w rodzinie. Jest ona bardzo przydatna – mówił. Krzysztof Helik wyjaśniał, że za przemoc rodzinną ustawa uznaje umyślne zachowanie, naruszające prawa i dobra osobiste członków rodziny. Pojęcie dotyczy zarówno działań aktywnych, jak i pasywnych, bo przecież, jak wyjaśniał prokurator, formą przemocy może być też zaniedbywanie obowiązków czy nienależyta opieki.

            Prokuratura we Wrześni, obejmująca swoim zasięgiem powiat wrzesiński (z wyłączeniem gminy Pyzdry) oraz gminę Kostrzyn, w zeszłym roku odnotowała 59 przypadków przestępstwa znęcania, zaś w tym roku (do 14 grudnia) 72 takie sprawy. – Proste porównanie tych danych liczbowych może prowadzić do dwóch dosyć sprzecznych komunikatów. Z jednej strony można powiedzieć, że dzieje się coś złego, bo liczba wzrasta. Z drugiej strony można dojść do wniosku, że więcej osób właściwie diagnozuje problem i ma zaufanie do organów ścigania – mówił Krzysztof Helik. Może to oznaczać nie tylko, że wśród dotkniętych przemocą wzrasta świadomość społeczna, ale także że więcej osób zauważających problem przemocy zawiadamia o tym przestępstwie. Prelegent przypominał, że reagowanie na zjawisko przemocy jest naszym obowiązkiem.

            Wśród kolejnych wystąpień znalazła się prelekcja kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Nekli Agnieszki Staszak, która opowiadała o realizowanej w gminie Nekla kampanii Nie bądź obojętny(a), nie musi tak być!!! (pisaliśmy o tym, w numerze 251 „Przeglądu Powiatowego”). Twarzą akcji, której celem jest stwarzanie odpowiednich warunków do skutecznego przeciwdziałania przemocy, jest aktorka Joanna Moro. W dalszej części konferencji Piotr Wojnowski z Poznańskiego Centrum Profilaktyki Społecznej mówił o metodach pracy z osobami stosującymi przemoc, a Sylwia Pittner, trenerka grupy psychoedukacyjnej dla kobiet, opowiadała o roli psychoedukacji i profilaktyki w przeciwdziałaniu przemocy. Na zakończenie przedstawicielka fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Joanna Włodarczyk diagnozowała skalę problemu przemocy wobec dzieci.

            Dyrektor wrzesińskiego PCPR-u Anna Maria Kulczyńska podkreślała, że ideą konferencji było skupienie się na zagadnieniach, z którymi najtrudniej jest się zmierzyć – Czasem nie potrafimy odpowiedzieć na pytania osób dotkniętych przemocą, dlatego chcieliśmy porozmawiać trochę o kwestiach praktycznych. Anna Maria Kulczyńska zachęcała do dopisywania się do listy mailingowej, aby podzielić się spostrzeżeniami i zebrać opinie, czy tego typu spotkania w ogóle są potrzebne. Sądząc po zainteresowaniu oraz tematyce konferencyjnych wystąpień, można mieć nadzieję, że konferencja Powiedz STOP przemocy na stałe zagości w programie PCPR-u.

 

Klara Skrzypczyk

« wstecz