Nowoczesne Centrum powstaje w powiecie

Mury Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach pną się do góry. Dotychczas na budowie zużyto 1100 ton stali, 280 palet silikatu do murowania i niezliczone ilości betonu. Projekt jest realizowany przez powiat wrzesiński w ramach programu „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego” przy dofinansowaniu z WRPO.

Firma MIRBUD S.A. ze Skierniewic weszła na plac budowy 11 września 2017, a termin zakończenia inwestycji planowany jest na 25 sierpnia tego roku. W ciągu 11 miesięcy powstaną pracownie do szkoleń teoretycznych i praktycznych wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt używany na co dzień w firmach w naszym regionie. Budynek B02 o powierzchni 2868 m² przeznaczony będzie na szkolenie praktyczne, B01 o wielkości 1655 m² – na teoretyczne, natomiast budynek B03 będzie magazynowy. W Centrum możliwe będą szkolenia chociażby z programowania sterowników, hydrauliki i pneumatyki czy robotyki. Wiąże się to z deficytem dobrze wykwalifikowanych fachowców na rynku pracy.

Budowa w Grzymysławicach idzie zgodnie z planem i przebiega bez większych niespodzianek. – Obecnie w 65% zaawansowane są roboty murowe wszystkich budynków. Zaczęliśmy wykonywać podbudowę pod posadzki budynku B02. Od marca rozpoczniemy roboty drogowe – parkingi, podbudowy pod parkingi – informuje kierownik budowy Krzysztof Czerwonka.

Dodaje, że wszystko zależy też od pogody – ma nadzieję, że zapowiadane mrozy potrwają krótko albo wcale nie nadejdą, bo wtedy by można przyspieszyć prace.

– Potem zostanie nam wykończeniówka. W budynku B01 jest nowoczesna, ale budynek B02 to standardowa hala – konstrukcja jest prosta, instalacje są typowe – tłumaczy kierownik. – Jak na razie wszystko idzie jak zakładaliśmy – podsumowuje.

Tego typu centr kształcenia jest zaledwie kilka w Europie. To pod Wrześnią będzie jednym z najnowocześniejszych. Projekt otrzymał 45,5 mln zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, co stanowi 95% kosztów kwalifikowanych. Koszt budowy to prawie 24 miliony złotych; około 22 miliony wyniesie zakup specjalistycznego wyposażenia do zaplanowanych pracowni.

Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

 

O to, dlaczego budowa Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii jest ważna dla naszego powiatu i jakie ma znaczenie dla jego rozwoju, spytaliśmy Dionizego Jaśniewicza, Stefana Tomczaka i Przemysława Boreckiego. 

    –  Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii jest czymś zupełnie nowym i nieporównywalnym do niczego. 
Co to znaczy? Otóż nie można Centrum porównać do czegokolwiek, co było i jest na terenie powiatu, nie można porównać do niczego, co jest w sąsiednich powiatach, i do niczego, co działa w Wielkopolsce, a może nawet w Polsce. Nie można, ponieważ jest to zupełnie nowe przedsięwzięcie oparte głównie na potrzebach współczesnego przemysłu. Ma być to miejsce, w którym będą zdobywali, podnosili, rozwijali kwalifikacje i kształcili się permanentnie ludzie, którzy pracują dzisiaj w nowoczesnych fabrykach, przy wysokich technologiach. Brakuje osób, którzy potrafią pracować na nowoczesnych urządzeniach. Firmy nie są zainteresowane tym, by szkolenia odbywały się wewnątrz zakładów, jakie są zakładami produkcyjnymi. Potrzebne jest zakładanie nowych ośrodków szkoleniowych, które będą kształciły pracowników na takim poziomie technologicznym, jaki obowiązuje we współczesnych fabrykach. Różnica między tym, co funkcjonuje w innych ośrodkach szkoleniowych, a naszym jest kolosalna. W centrum po prostu znajdzie się fragment współczesnej fabryki przeniesiony do nowego obiektu. Dlatego mówimy o czymś trudnym do porównania do innych przedsięwzięć. Nasze Centrum to jedno z nielicznych w Europie: analogiczną do niego inwestycją jest tylko ATEC w Lizbonie. Często pojawia się uproszczenie, że Centrum powstało ze względu na potrzeby fabryki VW. Chcę podkreślić, że podpisaliśmy około 30 listów intencyjnych z firmami i ośrodkami kształcenia zawodowego, które są zainteresowane edukacją swoich pracowników w nowo budowanym Centrum, bo żadna z firm takim zapleczem i bazą nie dysponuje. Do tych nowoczesnych technologii, np. gniazd robotów, można aplikować różnego rodzaju urządzenia peryferyjne, które odpowiadają konkretnym branżom. Może być to branża metalurgiczna, motoryzacyjna. Nie jest to Centrum do kształcenia VW. Owszem, firma ta będzie dużym i ważnym partnerem, ale nasza inwestycja nie będzie się ograniczała do współpracy tylko z jednym przedsiębiorcą. Ważne dla całego powiatu, że tworzymy nową jakość.
 

Dionizy Jaśniewicz starosta wrzesiński

 – Powstające Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii pod Wrześnią to jedno z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie służące kształceniu młodzieży i uczniów oraz osób pracujących i poszukujących pracy. Bardzo nowoczesne wyposażenie centrum i wykwalifikowana kadra daje gwarancję wysokiej jakości kształcenia w różnych zawodach. Przedsięwzięcie ważne nie tylko dla mieszkańców powiatu wrzesińskiego oraz dla podmiotów gospodarczych działających na naszym terenie, ale również dla całego województwa wielkopolskiego. To także promocja naszego powiatu jako miejsca, gdzie można zdobywać umiejętności w nowych przyszłościowych zawodach w obiektach wyposażonych w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt i urządzenia o zaawansowanej technologii.

Stefan Tomczak naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej

– Budowa Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii  jest olbrzymim krokiem w przyszłość. To krok, który pozwoli na  przygotowanie kadry dla licznych zakładów przemysłowych we Wrześni i całym regionie. W kilkudziesięciu pracowniach znajdzie się wyposażenie, jakie nie będzie ustępować podobnemu w nowoczesnych zakładach. Dzięki temu osoby z naszego powiatu (i nie tylko), chcące się przekwalifikować, zdobyć umiejętności praktyczne i znaleźć zatrudnienie w okolicy, będą miały szansę płynnego i szybkiego przejścia z CBiRNT we Wrześni do okolicznych zakładów. Ma to być tym prostsze, że dzięki współpracy Centrum z firmami, te będą wprowadzać swoje programy szkolenia do tej instytucji. Będzie to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie pod jednym dachem zgromadzono tak dużo urządzeń korzystających z najnowszych technologii używanych w przemyśle. W Centrum nacisk położony będzie na to, aby osoba, która od nas wyjdzie, miała już wypracowaną kompetencję, zdobyła konkretną umiejętność lub stworzyła jakąś strategię. To pierwsza podstawowa cecha – konkrety. Druga sprawa to prowadzący. Obecnie na rynku wiele szkoleń jest nie najwyższej jakości, a należy uczyć się od najlepszych. Trzecia kwestia to narzędzia, które „wynosimy” – muszą być przydatne. I ostatnie to grupa warsztatowa i umiejętność pracy w zespole tak przecież dzisiaj poszukiwana przez pracodawców.  

dr inż. Przemysław Borecki dyrektor budowanego CBiRNT


 

« wstecz

Newsletter