W nowym miejscu

Film Wieża. Jasny dzień w reżyserii Jagody Szelc rozpoczął XXV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia. Był to pokaz przedpremierowy, po którym odbyło się spotkanie z aktorami. Widzowie zadawali pytania dotyczące filmu i procesu realizacji.

  Rozpoczynając filmowe święto dyrektor Prowincjonaliów Rafał Górecki powitał wszystkich uczestników w nowym miejscu. – Jesteśmy tu po raz pierwszy, dzięki temu dostaliśmy impuls do działania – mówił. Podziękował też właścicielom Kina Trójka za dotychczasową współpracę. Następnie przedstawił nowe przestrzenie ośrodka: Klub Od Nowa, gdzie będą się odbywać spotkania z twórcami, Klub Popielawy, gdzie będą mieć miejsce wystawy oraz bar i bufet. Nazwa większego klubu powstała w nawiązaniu do filmu Jana Jakuba Kolskiego Historia kina w Popielawach – baśniowej opowieści o początkach kina na polskiej prowincji. – Cofniemy się o jakieś 200 lat, do czasów prehistorii kina – w ten sposób dyrektor festiwalu tłumaczył genezę nazwy. Trzecim miejscem jest przestrzeń na warsztaty filmowe Piotra Żukowskiego – Studio Kamera Akcja. 
  Do Wrześni przybyła mocna reprezentacja aktorów z filmu Wieża. Jasny dzień. Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska, Rafał Cieluch, Rafał Kwietniewski odpowiadali na wszystkie, nawet najbardziej szczegółowe, pytania. Widzowie dowiedzieli się między innymi, gdzie odbywały się zdjęcia, jak wyglądała praca z dziećmi i w jaki sposób pracuje się z reżyserką Jagodą Szelc. 
  Tegoroczny laureat Nagrody Honorowej Krzysztof Kowalewski ze względu na stan zdrowia nie mógł dotrzeć na wręczenie. Statuetkę Jańcia Wodnika odebrała w jego imieniu żona – aktorka Agnieszka Suchora. Wyjaśniła zebranym tragikomiczną historię ostatnich dni, która uniemożliwiła dotarcie jej męża do Wrześni: – Wszystko jest moją winą. Zmusiłam go, żeby wyszedł z naszym psem, który go tak szarpnął, że mu się coś wygięło i „strzeliło”.
Podczas pierwszego dnia odbył się także pokaz filmu o boksie eksperymentalnym, a po projekcji – panel z Anetą Sitkiewicz – behawiorystką zwierzęcą i założycielką ośrodka terapeutycznego Psierociniec w Zbiersku koło Kalisza. Agnieszka Suchora podczas spotkania z uczestnikami nawiązywała do działania ośrodka, zaznaczając, że los zwierząt w schroniskach nie jest jej obojętny.
  W Klubie Popielawy otwarto dwie wystawy. Członkowie Sekcji Fotograficznej Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowali cykl fotografii Czy tylko folklor? Kapliczki, figury i krzyże przydrożne na ziemi wrzesińskiej. Kurator Maria Piotrowska wraz z pozostałymi autorami opowiadała o powstaniu poszczególnych kadrów. Gościom festiwalu przedstawiono także kolekcję Fabryka an)i(ołów, autorstwa rzeźbiarza Piotra Żukowskiego.      

Szymon Piotr Rewers
 

« wstecz

Newsletter