Festiwal Piosenki Obcojęzycznej po raz 25!

Wspomnienia, tort, goście, absolwenci i dużo zabawy. 16 marca odbyło się jubileuszowe FPO organizowane przez Liceum Ogólnokształcące. Grono jurorskie nie miało łatwego zadania.

Zaczęło się tradycyjnie od wspólnego wykonania utworu Wieża Babel z musicalu Metro. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Violetta Zdunowska, otwierając festiwal, życzyła wszystkim miłych wrażeń, po czym rozkroiła pamiątkowy tort.

Koreański, angielski, niemiecki, czeski, francuski i włoski – utwory w tych językach zagościły na scenie Wrzesińskiego Ośrodka Kultury. Poza konkursową częścią był czas na występy uczniów gimnazjów i absolwentów liceum. Zgromadzeni usłyszeli między innymi Chiquitite z repertuaru Abby w wykonaniu Agnieszki Pol i Doroty Pawłowskiej czy Jozin z bazin w miksie piosenek wykonanych przez sekstet WTP.

Pierwsze miejsce na podium oraz nagrodę publiczności zdobyli piosenką Du hast mich grupy Rammastein Wojciech Grzegorek, Wojciech Skorupski, Cezary Czajka, Eryk Węcławiak, Piotr Adamski i Karol Skorupski, tworzący zespół Fuhrberger. Drugie miejsce zajęło trio Marcelina Dopierała, Monika Markiewicz i Mateusz Błaszczyk wykonujące utwory Daddy lesssons i Say something z repertuaru Beyonce i Justina Timberlaeka. Trzecie miejsce przypadło Wanessie Antkowiak, Zofii Mielcarek oraz Klaudii Jankowskiej za wykonanie Riptide zespołu Vance Joy. Marek Jakubowski, zasiadający w jury, zapowiedział nagrodę specjalną od Radia Września, mianowicie prezentowanie laureatów w trzech pasmach radia.

Podczas koncertu był czas na przypomnienie historii festiwalu. Zaczęło się niepozornie, w roku szkolnym 1991/1992 uczniowie Liceum wzięli udział w koncercie z okazji pierwszego dnia wiosny we wrzesińskim amfiteatrze. Tak zrodził się pomysł. Kolejnego roku na rynku odbyło się podobne wydarzenie, z tym że śpiewali uczniowie wszystkich szkół i nie tylko w obcych językach. Trzecie podejście było już w auli liceum. FPO rosło i rozwijało się, z czasem przeniesiono je na deski ośrodka kultury.

Od 2002 roku pomagam w przygotowaniach do tego wydarzenia. Pracy jest mnóstwo i zaczyna się już od początku roku szkolnego od zaplanowania konwencji festiwalu. Potem są różne formalności, próby i wreszcie sam koncert – podkreśla Kinga Dębicka.

Szymon Piotr Rewers

« wstecz

Newsletter