XLIII posiedzenie Rady Powiatu Wrzesińskiego

Obrady zaowocowały podjęciem uchwał dotyczących zdrowia, oświaty, pomocy społecznej czy finansowej.
Podczas sesji, która odbyła się 23 maja w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy, obszerne sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni za rok 2017 złożyła dyrektor Anna Maria Kulczyńska. Jednostka prowadzi szeroką działalność na rzecz wspierania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, zapewnianiu opieki dzieciom jej pozbawionym czy pomocy w integracji osób mających problemy z przystosowaniem do życia w społeczeństwie, sprawując nadzór nad placówkami działającymi w powiecie w sferze pomocy społecznej. 
Jednym z ważnych działań PCPR-u jest promocja rodzicielstwa zastępczego. – W 2017 roku w powiecie funkcjonowało 67 rodzin zastępczych, w których przebywało 95 dzieci – mówiła Anna Maria Kulczyńska. – Kontynuowaliśmy akcję „Rodzina potrzebna od zaraz” i pozyskaliśmy cztery rodziny zastępcze – zaznaczała. Dużym problemem PCPR-u jest mała liczba lekarzy orzeczników w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. – Na koniec ubiegłego roku mieliśmy jeszcze 14 lekarzy. W tej chwili mamy trzech lekarzy orzekających, w związku z czym nawet 2 miesiące oczekuje się na orzeczenie –  mówiła dyrektor. Dodajmy, że w 2017 roku zespół rozpatrzył 2 221 wniosków. Brak lekarzy orzeczników jest związany z planowanymi przez rząd zmianami w przepisach, które nałożą na nich konieczność składania przez orzeczników oświadczeń majątkowych. Póki co, do pracy w zespole nie zachęciło lekarzy nawet podniesienie stawki. Starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz podkreślił, że prowadzenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności jest zadaniem rządowym jedynie realizowanym przez powiat. – Gdyby nie indywidualne rozmowy z lekarzami, to prawdopodobnie nie byłoby w ogóle chętnych do orzekania w zespole – zaznaczył. 
Anna Maria Kulczyńska po sprawozdaniu uzasadniała konieczność zmiany uchwały w sprawie podziału środków finansowych PFRON na zadania w ramach rehabilitacji. Następnie kierownik Referatu Promocji Zatrudnienia, Spraw Obywatelskich i Zdrowia Joanna Musiałkiewicz argumentowała zasadność zmian w uchwale dotyczącej ustalenia rozkładu godzin pracy aptek, a związanych z wejściem w życie ustawy dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele. Apteki w Kauflandzie, Galerii Karuzela oraz Tesco pozostają przez to zamknięte w niedziele wyłączone z handlu. Dwie kolejne uchwały Rady Powiatu Wrzesińskiego dotyczyły spraw oświatowych – ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznym przedszkolu specjalnym prowadzonym przez powiat, a także założenia publicznej szkoły podstawowej dla dorosłych. Radni podjęli też uchwałę w sprawie dopuszczenia zapłaty instrumentem płatniczym opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych stanowiących dochody budżetu Powiatu Wrzesińskiego. Ściślej mówiąc, Starostwo wyraziło chęć uczestniczenia w bezpłatnym programie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową, które ma na celu upowszechnienie płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. 
Radni zdecydowali też o udzieleniu pomocy finansowej gminom Kołaczkowo oraz Pyzdry. Pomoc ta polega na ufundowaniu sprzętu jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielińcu i Lisewie. – OSP w Zielińcu aktywnie włącza się w działania ratowniczo-gaśnicze, niewątpliwie przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa na terenie powiatu wrzesińskiego – mówił kierownik Referatu Bezpieczeństwa Paweł Puzdrakiewicz. W związku z wzorowymi działaniami strażaków postanowiono wyróżnić jednostkę w Zielińcu dofinansowaniem zakupu systemu selektywnego alarmowania. Zaś dla OSP Lisewo powiat dzięki decyzji radnych sfinansuje zakup sześciu wężów strażackich. – Strażacy z Lisewa odnoszą sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych, reprezentując m.in. powiat wrzesiński  – podkreślał Paweł Puzdrakiewicz. Wsparcie zostanie udzielone strażakom na podstawie umowy z właściwymi gminami.
Tradycyjnie na zakończenie sesji podjęto uchwały finansowe uzasadnianie przez główną księgową Annę Trubacz. Kwestia wprowadzenia do realizacji modernizacji ulicy Witkowskiej spotkała się z zadowoleniem radnej Marii Taciak, która aktywnie zabiegała o tę inwestycję. Na jej pytanie kierujący Referatem Dróg Powiatowych Bartłomiej Kaczmarzewski poinformował, że planowany do przebudowy odcinek obejmuje całą ulicę Witkowską oraz część Szosy Witkowskiej. – Jest to fragment o długości blisko 570 metrów bieżących, który rozciąga się od istniejącego ronda przy liceum do zjazdu przy kościele, czyli kawałek za ulicą Ogrodową. Planowane są ciągi pieszo-rowerowe o szerokości 2,5 metra z jednej i drugiej strony jezdni – dodał. Witkowska doczeka się w tym roku remontu z powodu braku możliwości rozpoczęcia modernizacji ulicy Kościuszki. Starosta wrzesiński zapewnił jednak obecnych, że temat tej arterii nie jest zamknięty. Tuż przed zamknięciem obrad Dionizy Jaśniewicz zaprosił wszystkich na organizowany przez Starostwo piknik Niedziela z Powiatem, która odbędzie się 10 czerwca przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni.

Klara Skrzypczyk

« wstecz

Newsletter