Liderzy wolontariatu wybrani

Pomagają niepełnosprawnym, organizują zbiórki, szukają domów dla psiaków, zarażają wolontariatem innych – mowa o kandydatach do miana Lidera wolontariatu. Kapituła konkursu wybrała laureatów oraz przyznała wyróżnienia.

W skład siedmioosobowej kapituły konkursu wchodzili: Ilona Dębicka-Samek – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury, Bożena Nowacka – sekretarz powiatu wrzesińskiego, Anna Maria Kulczyńska – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Lidia Studzińska – zastępca dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Joanna Musiałkiewicz – kierownik Referatu Spraw Społecznych i Zdrowia, Stefan Tomczak – naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej oraz Mateusz Maserak – laureat XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Samorządowego Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Ich zadaniem było wyłonienie laureatów w dwóch kategoriach: uczniowie klas VI-VII szkół podstawowych i klas gimnazjalnych; uczniowie szkół ponadpodstawowych. Członkowie jury po zapoznaniu się ze złożonymi dokumentami spotkali się z kandydatami, aby porozmawiać o ich działaności wolontaryjnej w ostatnich dwóch latach, a także planach na przyszłość.

W pierwszej kategorii wiekowej największym doświadczeniem i różnorodnością aktywności pochwalić się mogła Karina Kaczmarek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie i to właśnie ona decyzją kapituły została Liderem wolontariatu wśród uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Laureatka działa w samorządzie uczniowskim, najpierw jako zastępczyni, obecnie jako przewodnicząca. Karina jest członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Brała udział w akcjach charytatywnych Góra Grosza, Bank Żywności, WOŚP, Piątka dla Tomka, kiermaszach świątecznych oraz w zbiórkach na rzecz Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie, dzieci z Afryki oraz schroniska. Jej systematyczność, skuteczność i otwartość przekonały kapitułę, która uznała, że liderka ma na imię Karina.

Wśród 13 kandydatów w pierwszej kategorii, którzy wzięli udział w rozmowach, wyłaniała się postawa Wiktorii Rybki – uczennicy Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 we Wrześni. Odwiedza Dom Pomocy Społecznej we Wrześni, gdzie spędza czas z jego mieszkańcami. Oprócz tego była zaangażowana w akcje charytatywne, m.in. koncert dla Patrycji Skowrońskiej, Pola nadziei, WOŚP czy przedświąteczną zbiórkę żywności. Nie ukrywa, że w kolejnej szkole chce dalej być aktywną wolontariuszką. Determinacja Wiktorii została doceniona przez kapitułę, którą przyznała jej wyróżnienie wśród uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych.

We wtorek 12 czerwca odbyły się rozmowy z uczniami szkół ponadpodstawowych, a więc kandydatami w drugiej kategorii wiekowej. Liderką wolontariatu została Wiktoria Kwapinska, która uczy się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Wolontariuszka działania na rzecz Stowarzyszenia MONAR w Zielińcu, Specjalnego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Gnieźnie, DPS w Mielżynie i Łopiennie, Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla oraz wrzesińskiego schroniska dla zwierząt. Wiktoria bierze udział w akcjach PCK, WOŚP, w zbiórkach żywności organizowanych przez OPS. W planach ma organizację akcji ratowniczych na terenie powiatu wrzesińskiego. Swoją działalność wolontariacką wspomaga udziałem w szkoleniach i warsztatach.

Kapituła przyznała w drugiej kategorii wiekowej dwa wyróżnienia dla osób, które oddały całe swoje serce jednostce, w której działają. Pierwsza to Zofia Wróblewska. Uczy się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Od 2017 roku regularnie odwiedza Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie. Zajmuje się tam szesnastoosobową grupą podopiecznych z głębokim upośledzeniem, pomaga im w codziennym funkcjonowaniu, zapewniając jak najwięcej brakującego rodzinnego ciepła. Zofia spędza w ośrodku całe weekendy. Pomagała i inicjowała imprezy w DPS. Wymyśliła również warsztaty z osobami niepełnosprawnymi, uczestniczyła w przedstawieniu „Dar miłości”. Prócz ogromnej empatii, Zofia wyróżnia się uzdolnieniami muzycznymi, które wykorzystuje podczas zajęć z niepełnosprawnymi. Jest obowiązkową, punktualną i sumienną wolontariuszką. Drugą wyróżnioną została Aleksandra Jasińska – uczennica Zespołu Szkół Politechnicznych. W maju 2016 roku m.in. z jej inicjatywy powstało Stowarzyszenie Psi-jaciel, działające przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt we Wrześni. Jest autorką logo stowarzyszenia oraz prowadzi jego stronę internetową. W domu Oli znajdują schronienie psy, które źle znoszą pobyt w kojcu bądź są bardzo chore. Ola z własnych środków opłaca szkolenia, wykłady i warsztaty u znanych trenerów. Nie boi się wyjechać wraz z pracownikiem schroniska, aby złapać bezdomnego psa. Swoją przyszłość wiąże z pracą z psami.

W czwartek 14 czerwca punktualnie o godzinie 21 zakończyło się także głosowanie internetowe za pomocą Facebooka. Przez dwa dni mieszkańcy powiatu wrzesińskiego mieli możliwość wybrania swojego faworyta. Największą liczbę głosów w szkołach podstawowych zdobyła Oliwia Szymkowiak – 878. Natomiast w szkołach ponadpodstawowych Zofia Wróblewska – 524.  

Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Jest to jego pierwsza edycja, zapewne nie ostatnia.  Laureaci i wyróżnieni zostaną uhonorowani podczas kolejnej Sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego.

Mateusz Maserak

« wstecz

Newsletter