Sesja pełna emocji

XLVI sesja Rady Powiatu odbyła się 26 lipca.

Podjęto na niej sześć uchwał, w większości podyktowanych potrzebą dostosowania do nowych przepisów obowiązujących w kraju.

Cztery z nich zostały przedstawione przez sekretarz powiatu Bożenę Nowacką. Pierwsza dotyczyła podziału powiatu wrzesińskiego na okręgi wyborcze oraz ustalenia granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu. Ustalono cztery okręgi. Z okręgu nr 1 obejmującego gminy Kołaczkowo i Pyzdry do Rady Powiatu Wrzesińskiego wejdzie troje radnych, z okręgu nr 2 obejmującego gminę Miłosław także trzy osoby. Sześcioro radnych zostanie wybranych z okręgu nr 3 (gmina Nekla oraz obszar wiejski gminy Września). Siedmioro radnych będzie z okręgu nr 4, czyli miasta Września.

Druga uchwała dotyczyła powołania Komisji Statutowej Rady Powiatu Wrzesińskiego. W związku z nowymi przepisami należy dostosować Statut Powiatu Wrzesińskiego do nowych przepisów prawnych, obowiązujących od nowej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego.

11 stycznia weszła ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Wniosła istotne zmiany w działanie samorządów wszystkich trzech szczebli. Większość tych zmian będzie dotyczyć funkcjonowania, zasad pracy Rady Powiatu, w związku z tym proponujemy, by powołać komisję składającą się radnych i żeby ta komisja przejrzała nasz obecny statut i dostosowała go albo zaproponowała nowy uwzględniający wszystkie zmiany – tłumaczyła sekretarz.

Zaproponowano, by w skład komisji weszli radni Rady Powiatu – reprezentanci każdego ze środowisk wyborczych. Wybrano więc Henrykę Waligórę (PO), Bogdana Kruka (PSL), Małgorzatę Cichacką (PiS), Marię Taciak (SLD) i Grzegorza Kaźmierczaka (Samorządny Powiat), który jednocześnie został przewodniczącym.

Bożena Nowacka przedstawiła także uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych w przedmiocie budżetu obywatelskiego powiatu wrzesińskiego.

Projekt ten ma zostać przeprowadzony w 2019 roku, a kwota przeznaczona na zadania ma wynieść 50 tys. zł na każdą z pięciu gmin powiatu. Budżet obywatelski to proces, w ramach którego mieszkańcy współtworzą budżet powiatu, współdecydując o podziale części środków publicznych, wydzielonych na realizację zadań zgłoszonych przez mieszkańców powiatu wrzesińskiego. Najpierw mieszkańcy zgłaszają projekty. Propozycje zadań do budżetu obywatelskiego powiatu wrzesińskiego będzie mógł zgłosić na specjalnym formularzu każdy pełnoletni mieszkaniec powiatu, w  ramach puli dotyczącej gminy, w której ma miejsce zamieszkania. Do formularza będzie trzeba dołączyć listę poparcia dla zadania, podpisaną przez co najmniej 5 pełnoletnich mieszkańców gminy, w której realizowane będzie zadanie (nie wliczając wnioskodawcy). Mieszkańcy będą mogli poprzeć dowolną ilość projektów, jednak jedna osoba będzie mogła zgłosić tylko jeden projekt. Następnie zostanie ogłoszona lista projektów, na które będzie można głosować. Wyboru zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego dokonają pełnoletni mieszkańcy powiatu wrzesińskiego w głosowaniu jawnym, bezpośrednim i powszechnym, za pomocą kart do głosowania.

Rada Powiatu Wrzesińskiego podjęła także uchwałę w sprawie obniżenia wynagrodzenia starosty wrzesińskiego. Było to związane z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja br. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Skarbnik powiatu Beata Matuszewska przedstawiła dwie uchwały budżetowe. Dyskusję wśród radnych wywołała kwestia przesunięcia kwoty 200 tys. zł. z zadania budowa ciągu pieszo-rowerowego w Nekli na dwa zadania: pierwsze już istniejące, czyli przebudowa drogi powiatowej Mała Górka-Targowa Górka (100 tys.) i na utworzenie nowego zadania – przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Targowa Górka. Radny Janusz Balcerzak zaapelował, by środki przesunąć tylko na jedno zadanie (na drogę Mała Górka-Targowa Górka). Radni pozytywnie przychylili się do tego wniosku i starosta w formie autopoprawki zgłosił taką zmianę w budżecie.

Agnieszka Przysiuda-Zielkowska